Ece Yalçın tarafından yazılmış, Op. Dr. Gökçe Mık tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Halluks Valgus
Memnuniyet Bu tedavi hakkında hasta yorumu bulunmamaktadır.
Ortalama Fiyat 3000
Tedavi Epidural ya da genel anestezi

Halluks Valgus Nedir?

Halluks valgus, çeşitli nedenlerle ayak başparmağı ile 1.tarak (metatars)kemiği arasındaki eklemde meydana gelen deformasyonun Latince kökenli ismidir. Halk arasında ayak başparmağında kemik çıkıntısı ya da bunyon olarak bilinir.  
  
Hastalığın seyrinde ayak başparmağı diğer parmaklara doğru açı yaparken, aynı parmağın tarak kemiğine bağlandığı eklemde içe doğru, kimi zaman ağrılı bir çıkıntı belirir. Seviyesi radyolojik değerlendirme ile ölçülen deformasyonun ileri derecelerinde yalnızca cerrahi müdahale ile çözüm sağlanır.  
 
Bu hastalıkla ortopedi ve travmatoloji dalı ilgilenmektedir. Yaygınlığı giderek artan halluks valgus rahatsızlığının toplumda rastlanma sıklığı %35 civarındadır ve kadınlarda erkeklere oranla neredeyse 10 kat daha fazla görülmektedir.  

Halluks valgus tedavisi için çok sayıda ameliyat seçeneği bulunmaktadır. Ameliyatın şekli ve de fiyatı detaylı hasta muayenesinin ardından belirlenmektedir. Ameliyatı uygulayacak olan her doktorun ve ameliyatın yapılacağı her hastanenin farklı fiyat uygulamaları mevcuttur. Bazı özel sağlık sigortaları ile devlet sağlık kurumları bu ameliyat giderlerinin bir kısmını karşılamaktadır.  
Kesin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, yüksek topuklu, dar, sivri burunlu ayakkabı kullanımının ayakta şekil bozukluğuna yol açarak halluks valgusu tetiklediği düşünülmektedir. 

30 yaş ve üzeri kadınların ayaklarında halluks valgus oluşumunda 1.sebebin yanlış ayakkabı seçimi olduğu söylenebilirken, genetik nedenlere bağlı olarak ortaya çıktığı durumlarda, ergenlik dönemi öncesi gibi çok erken yaşlarda görülebilir. Halluks valgusun nedenleri şöyle sıralanabilir: 

 • Genetik miras
 • Yüksek topuklu, dar, sivri burunlu ayakkabı seçimi
 • Aşil tendonu kısalığı
 • İleri derecede düztabanlık
 • Geniş taraklı ayak yapısı
 • Romatoid artrit hastalığı
 • Eklem zayıflıkları
 • Ciddi ayak yaralanmalarına bağlı deformasyonlar
 • Obezite 

Ayak başparmağının normal açısından ne kadar saptığı radyolojik değerlendirmeyle belirlenir ve hastalığın derecesine karar verilir. Derece belirlemede kullanılan referans aralıkları şu şekildedir:

1.   Hafif Seviye: < 20 derece

2.   Orta Seviye: 21-40 derece

3.   İleri Seviye: > 40 derece

Koruyucu Tedavi Yöntemleri

Hastalığı tedavi etmekten ziyade negatif etkilerini azaltıp konfor sağlamaya yönelik bazı uygulamalar mevcuttur.  

 En etkilisi doğru ayakkabı seçimi olan yöntemler şöyle sıralanabilir:

 • Halluks valgus gece ateli
 • Halluks valgus özel ateli
 • Halluks valgus makarası
 • Özel halluks valgus pedleri
 • Geniş burunlu halluks valgus ayakkabı ve terlikleri
 • Halluks valgus egzersiz lastiği 
 • Özel halluks valgus egzersizleri
 • Halluks valgus düzeltici aparat
 • Bunyon yastığı
 • Ağrılı bölgeye buz uygulaması

Halluks Valgus Ameliyatı
 
Yukarıda sıralanan koruyucu tedavi yöntemlerinin fayda etmediği ileri seviyelerde, ağrı kişinin günlük hayatını olumsuz etkileyecek kadar dayanılmaz hale gelebilir. Bu durumda hastayı sağlığına kavuşturmak için tek çözüm cerrahi müdahaledir. 
  
Ameliyat, ortopedi ve travmatoloji dalında uzman bir operatör doktor tarafından yapılır. Doktorlar halluks valgus hastalarını tıbben gerekmedikçe, yalnızca estetik nedenlerle ameliyat etmez. 
Halluks valgusta deformasyonun açısına bağlı olarak farklı ameliyatlar uygulanmaktadır. Yalnızca yumuşak dokuya müdahale edilen ve iyileşme süresi daha kısa olan ameliyatlar olabileceği gibi kemik kesisi gerektiren daha ağır ameliyatlar da planlanabilir. Ameliyat öncesinde ayağın üç farklı açıdan röntgeni çekilir ve deformasyonun şekline ve oluş sebebine göre uygun cerrahi girişime karar verilir. Bu seçimin doğru yapılması, hastalığın ameliyat sonrasında tekrarlamasını önleyeceği için çok önemlidir. Halluks valgus ameliyatı aynı anda iki ayağa birden uygulanabilir ancak iki ayakta farklı derecede seyrediyorsa ayrı tarihlerde yapılır.
 
Epidural ya da genel anestezi altında uygulanan ameliyatın süresi, yapılacak işlemlere bağlı olarak 45-90 dakika arasında değişir. Operasyon sonrasında hasta ilk gün hastanede kalır ve sonra doktor tarafından kendisine verilen özel ayakkabıları ile evine geçer.  
 • Ameliyatı takip eden 4-5 gün boyunca ağırlık topuklara verilerek yürünmeli, ameliyat bölgesine baskı uygulanmamalı

 • Ameliyat bölgesinde oluşabilecek ödemi azaltmak için ayaklar göğüs hizasında uzatılmalı

 • Mümkün olduğunca az hareket edilmeli

 • Ameliyatlı bölgeler doktor onayına kadar suyla temas ettirilmemeli

 • Ameliyat sonrasındaki 4 hafta boyunca ağırlık ayağın ön kısmına verilmemeli

Halluks valgusun tedavisi için birden fazla ameliyat yöntemi ve buna bağlı olarak farklı iyileşme süreçleri mevcuttur. Örneğin, yalnızca yumuşak doku müdahalesi ile tamamlanan ameliyatların ardından günlük yaşantıya dönme süresi 3-4 hafta iken kemik kesisi gerektiren büyük operasyonlardan sonra en az 6 haftalık bir iyileşme süreci gerekmektedir.  
 
Ameliyat sonrasında hastalar belli bir süre kendilerine verilen özel halluks valgus ayakkabılarını kullanırlar ve ev dışındaki yaşantılarında da bu ayakkabıları giyerler. Ameliyatı takip eden 4.haftada yapılan doktor kontrolünde ayağın röntgeni çekilerek ameliyat sonrası durumuna bakılır. Doktorun uygun görmesi durumunda özel halluks valgus ayakkabıları çıkartılıp geniş burunlu rahat ayakkabılara geçilebilir. Kemik kesisi yapılmış olan bir halluks valgus ameliyatından sonra ayağın tam iyileşmesi yaklaşık olarak bir yıl sürmektedir.  

Halluks Valgus Ameliyatından Sonra İşe Dönme
 
Ameliyat sonrası iyileşme dönemi ameliyatın şekline bağlı olarak farklılık gösterir. Bununla birlikte hastalar ilk haftanın ardından ayaklarının ön kısmına ağırlık vermeyecek şekilde yürüyebilmektedir. Masa başında çalışan hastalar, doktorun onayı olması halinde 2.haftadan itibaren işlerine dönebilirler. Efor gerektiren ve uzun süre ayakta kalınan işlerde ise ameliyat sonrasında doktorun belirttiği sürenin sonuna kadar beklenmelidir. 
Halluks valgus ameliyatı sonrasında ameliyatın şekline ve hastanın iyileşme durumuna göre doktor onayı ile 4-6 hafta içerisinde hafif egzersizlere başlanabilir. Profesyonel sporcuların aktif spor hayatına dönmesi daha uzun bir süre gerektirirken iyileşme süreci yine ameliyatın şekline ve hastanın iyileşme hızına bağlıdır. 
Halluks valgus ameliyatı sonrasında doktorun verdiği özel ayakkabılar kullanılır ve bu şekilde ameliyat sonrası ayak konforu sağlanır. Kemiğin kaynaması ve ayaktaki ödemin geçmesi ameliyattan sonraki 2.ay civarında gerçekleşir. Bu dönemden sonra da ameliyat bölgesinde hafif ağrı hissedilmesi normaldir. Ameliyat sonrasında doktorlar, 5 santimden yüksek topuklu ve dar ayakkabılar giyilmesini önermez.
 • Uygun seçilmemiş cerrahi müdahale  sonrasında hastalığın tekrarlama riski bulunmaktadır 

 • Ameliyat edilen eklem yerinde uzun süre ödem ve ağrı mevcut olabilir 

 • Anesteziye bağlı komplikasyonlar gelişebilir

 • Ameliyat sonrasında istenen sonuç sağlanamadıysa kısa süre içinde yeni bir ameliyat gerekebilir

Yayınlanma tarihi: 31/07/2019

-

Son Güncellenme: 27/06/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön