Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz kapağı estetiği (Blepharoplasty); genetik faktörler, göz kapağında yaşlanma ve çevresel faktörlere bağlı olarak zaman içinde gevşemiş sarkmış deri ve kası, göz çevresinde deformasyon ortaya çıkar. Bunu ortadan kaldırılmak amacıyla yapılan cerrahi bir işlemdir. Buna bağlı olarak kaş kaldırma işlemi de uygulanabilir. Göz kapağı estetiği mutlaka “Oküloplastik Cerrahi Uzmanı” ya da “Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı” tarafından yapılmalıdır. 
 
 

Podcast

Göz Kapağı Estetiği Fiyatı Ne Kadardır? 

Göz kapağı estetiği fiyatları sadece üst göz kapakları ya da sadece alt göz kapakları ya da tüm göz kapaklarını kapsayan bir ameliyat olup olmayacağına bağlı olarak büyük fiyat farkları içerir.
 
Fiyatlara etki eden bir diğer unsur, ameliyatı yapacak doktor, ameliyatın yapılacağı hastane ya da kliniğin bulunduğu il, ilçe gibi lokasyon bazlı değişikliklere göre de farklılaşır. Ortalama olarak göz kapağı estetiği ameliyatı fiyatları 12.000 TL- 45.000 TL aralığında ücretlendirilir.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Estetik göz kapağı ameliyatı genellikle iki göz kapağı için planlanır. Sadece üst göz kapakları ameliyat edilebileceği gibi aynı anda alt ve üst olmak üzere dört göz kapağı da ameliyat edilebilir.

Her bir göz kapağı için işlem süresi 20-30 dakikadır, ameliyat her iki göz kapağı için ortalama 1-2 saatte yapılır. Nadiren genel anestezi genellikle lokal anestezi ya da sedasyon anestezi (damardan sakinleştirici verilmesi işlemidir) altında konusunda uzman plastik cerrahlar tarafından hastane ya da klinik ortamında gerçekleştirilir.

Göz kapağı estetiği ameliyatı kişinin ihtiyaçları doğrultusunda  kişiye özel planlanır. Adım adım “estetik göz kapağı ameliyatı”...

 • İşlem yapılacak bölge uyuşturulduktan sonra ameliyat başlar.
 • Üst göz kapağından yapılacak işlemler için; göz kapağının göz açıkken oluşan doğal kıvrımı; alt göz kapağından yapılacak işlemler için kirpiklerin 1-2 mm aşağısından kesi açılır.
 • Üst göz kapağından çıkarılması planlanan deri fazlalığı, operasyondan önce işaretlenir.
 • Üst göz kapağındaki fazla deri, deri altı kas dokusu ve fıtıklaşmış yağ tabakası ihtiyacı oranında çıkarılır.
 • Alt göz kapağında kaz fazlalığı, göz çukuru yağı, ve gerektiği kadar deri çıkarılır.
 • Alt göz kapağında varsa torbalanmayı düzeltmek için kas tabakasına takviye yapılır.
 • Hem alt hem de üst göz kapağında yapılacak işlemler tamamlandıktan sonra katmanlar tek tek kapatılır.
 • Ameliyat kesilerin dikiş ile kapanmasıyla sona erer.

Göz kapağı estetiği ameliyatlarında alt ve üst göz kapaklarındaki dikişler göz kapağı kıvrımına oturur şekilde yapılır. Göz kapağı kendinden kıvrımlar içerdiği için dikiş izleri dışarıdan belli olmaz.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Estetik göz kapağı ameliyatı sonrası kişi aynı gün taburcu edilir.


 
Ameliyattan 1 hafta sonra dikişlerin ve göz kapağının durumu
 • Göz kapağı estetiği ameliyatı sonrası kesi yerlerinin üzeri ince bantlarla örtülür.
 • Ameliyat sonrası şişlik ve morluk oluşması doğaldır. Göz kapaklarında oluşan şişlik ve morluklar ilk haftanın sonunda kendiliğinden yok olur.
 • İlk 24 saat göz üzerine buz kompres uygulanır böylece şişlik ve morluk oluşması en aza indirgenir.
 • Ameliyat sonrası başın kalp seviyesinden yüksekte kalacak şekilde yüksek yastık kullanımı önerilir.
 • Göz kapağı estetiği ameliyatı sonrası ilk haftalar ağır kaldırmak, şiddetli öksürük veya hapşırık, yoğun egzersiz programları kanamaya neden olabilir.
 • Estetik göz kapağı ameliyatı sonrası ağrı pek oluşmaz eğer ağrı söz konusuysa bu kanama olduğuna işaret edebilir. Hemen doktorunuzu aramalısınız.  
 • Göz kapağı estetiği ameliyatını takip eden 2. Gün dikiş hattı temizlenir ve bantlar yenilenir.
 • Dikişler 1 haftanın sonunda alınır.
 • Göz kapağı estetiği ameliyatı sonrası kişi günlük yaşantısına 5. Günün sonunda dönebilir.
 • Göz kapağı estetiği ameliyatından 7-10 gün sonra kişi lens kullanabilir.
 • Göz kapağı estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci 6 ayda tamamlanır. İlk ayın sonunda ameliyat izi belirsizleşirken 6 ayın sonunda ameliyat yapıldığını anlamak neredeyse imkansız hale gelir.

Estetik Göz Kapağı Benim İçin Doğru Ameliyat mıdır?

Estetik göz kapağı ameliyatı genellikle 30 yaş üzeri göz kapağında elastikiyet kaybı, düşme, sarkma, torbalanma gibi deformasyon olan kişilere uygulanır. Ancak bazı durumlardan genetik faktörler ya da doğumla gelen ve kişinin yaşam kalitesini etkileyen deformasyonlar söz konusudur. Bu durumda estetik göz kapağı ameliyatı çok daha erken yaşlardan itibaren uygulanabilir.

Kadın erkek, sağlık durumu ameliyata uygun herkes estetik göz kapağı ameliyatı yaptırabilir.

Göz Kapağı Estetik Benim İçin Neden Doğru Ameliyat Değildir?

Yüksek tansiyon hastaları (ameliyat sonrası yüksek basınç kanamaya neden olmaktadır)
 Şeker, tiroid rahatsızlığı olan kişiler,
 Dolaşım problemi olan kişiler,
 Göz yaşı yetersiz kişiler,
 Hamile ve emzirme döneminde olan kişiler göz kapağı estetiği için uygun adaylar değildir.

Göz Kapağı Estetiği SGK Kapsamında Yaptırılabilir mi?

Göz kapağı estetiği, diğer estetik uygulamalarda olduğu gibi estetik amaçlı yapıldığı takdirde SGK tarafından karşılanmaz. Ancak doğum anomalileri kapsamında ya da geçirilen bir kaza sonrası göz kapağına müdahale yapılmasının gerekliliği tıbbi anlamda raporlanmış ise o zaman SGK göz kapağı estetiği ameliyat giderlerini karşılar.

Ayrıca, göz kapağı düşüklüğünün yaşam kalitesini olumsuz etkilediği durumlarda, iş görememe gibi ileri vakalarda, görüş alanının kısıtlanması bulanık veya çift görme gibi sorunların sağlık açısından olumsuz etkisinin raporlanması durumunda göz kapağı estetiği ameliyatı SGK kapsamında karşılanabilmektedir.

Yayınlanma tarihi: 01/01/2018

-

Son Güncellenme: 28/07/2022

Göz Kapağı Estetiği Öncesi & Sonrası Fotoğrafları


Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön