Bahar Özbal tarafından yazılmış, Op. Dr. Evrim Aksoy tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Genital Estetik
Memnuniyet %100
Ortalama Fiyat 50000
Tedavi Genel ya da Lokal Anestezi

Genital Estetik Nedir?

Genital bölge estetiği, fizyolojik sorunlar veya estetik kaygılar sebebiyle kadın üreme organı ve çevresinin tedavi edilmesinde kullanılan yöntemlerin tamamıdır.

Yaş ilerlemesi, doğum, cinsel birliktelikler, hastalıklar gibi pek çok farklı nedenle oluşan problemlerin çözümü için başvurulabilecek cerrahi veya cerrahi olmayan estetik seçenekleri vardır.

 

Genital bölge estetikleri ile ilgili bilgileri derlediğimiz rehberimizi okuyarak konu hakkındaki sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Podcast

Genital bölge estetiği fiyatları, hastanın geçireceği ameliyatın ve aldığı tedavinin içeriğine göre belirlenmektedir. Tedavinin gerçekleşeceği il, hastane veya klinik ve seçilen doktorun fiyat politikası da bütçeyi etkileyen unsurlardandır.
 

Genital estetik İstanbul’da diğer illere nazaran biraz daha yüksek fiyatlara sahiptir. Ankara ve İzmir genital estetik fiyatları bunu takip ederken diğer illerde görece daha düşük fiyatlandırmalarla karşılaşılması olasıdır. 
 

İhtiyaç duyulan ameliyatın büyüklüğüne göre genital estetik fiyatları ortalama 20.000 TL’den başlar ve 80.000 TL’ye kadar çıkabilir.

a. Vajinoplasti (Vajina Daraltma)
 

Vajinoplasti, farklı sebeplerden ötürü vajina daraltılmasına ihtiyaç duyan kadınlara uygulanan cerrahi bir işlemdir. Bu sebepler arasında; yaş ilerlemesine bağlı deformasyonlar, normal doğum yapma, hormonal sıkıntılar ve fazla kilo alıp verme gibi etkenler vardır.

Vajina genişlemesi; cinsel haz eksikliği, yoğun akıntı, vajinadan hava kaçması ve ses gelmesi gibi problemlerin yaşanmasına sebebiyet verebilir. 

Vajinadaki iç çap genişlemesinin en etkili çözümlerinden olan “vajinoplasti” ameliyatı, genel anestezi altında yaklaşık 1 saat süren bir operasyondur. Ameliyat esnasında bollaşmaya sebep olan fazla dokular çıkarılarak bölge restore edilir.

Pelvis tabanını oluşturan kaslar sıkılaştırılır ve kesilen kenarlar yakınlaştırılarak dikilir. Vajinal açıklık giderildiği için bahsi geçen problemler çözülür ve kısa sürede çok daha dar ve işlevsel bir vajinaya sahip olunur. 

 

Vajinoplasti hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki linke tıklayınız!

b. Labioplasti
 

Labioplasti, genital bölgenin “vulva” olarak adlandırılan dış kısmını ilgilendiren bir operasyondur. Bölgede bulunan iç ve dış dudaklardaki olası problemlerin giderilebilmesini sağlar.

Bu dudaklar doğuştan var olan veya yaşın ilerlemesi ile sonradan ortaya çıkan; sarkıklık, normalden büyük olma, kırışıklık, genişlik veya asimetrik olma gibi deformasyonlara sahip olabilir.

 

Genel veya lokal anestezi altında yapılan ameliyat esnasında iç dudaktaki deri fazlası alınır, bunun ölçümü derinin dış dudaktan sarkmamasını sağlayacak şekilde yapılır.

Dikim esnasında kullanılan ipler kendiliğinden eridiği için tek seferde işlem sonlanır. Alanında uzman jinekolog veya estetik ve plastik cerrahlar tarafından yapılabilen düşük riskli ağrısız bir ameliyattır.

 

Labioplasti hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki linke tıklayınız!
 

c. Perineoplasti
 

Perineoplasti, vajina ile anüs arasında kalan genital bölgedeki deformasyonların hem işlevsel fayda hem de estetik açısından düzeltilmesini sağlayan bir operasyondur.
 

Perine olarak adlandırılan bu bölgede doğuştan var olan veya yaş ilerlemesiyle ortaya çıkan katlanmalar, kırışıklıklar veya cilt fazlalıkları olabilir. Diğer bir yandan bu ameliyatın tercih edilmesindeki en etkili sebep ise normal doğumlardır.
 

Doğum esnasında bebeğin rahat çıkabilmesi için perine bölgesine kesi uygulanması veya zorlanmalardan dolayı oluşan doğal yırtıklar bazı sorunlara yol açabilmektedir.

Dikişlerin açılması veya bölgenin iltihaplanması gibi sebeplerden bölgedeki deride düzensiz bir görüntü oluşabilir. Perineoplasti sayesinde bölgeye daha pürüzsüz ve düz bir görünüm kazandırılır.

Aynı zamanda doğum sonrası cinsel ilişki sırasında bölge ile ilgili yaşanabilecek sıkıntılar ve oluşacak ağrılardan da kaçınılmış olur.

 

Perine bölgesi estetiği, lokal veya genel anestezi altında ortalama 30-45 dakikada yapılan ağrısız bir işlemdir. İyileşme ve sosyal hayata dönüş 3-7 gün içerisinde gerçekleşse de cinsel ilişki için yaklaşık 4-6 hafta beklenmesi önerilir.
 

Perineoplasti ile vajina daraltma (vaginoplasti) operasyonlarının birlikte yapılması çokça tercih edilmektedir.
 

d. Kızlık Zarı Dikimi 

Himenoplasti veya kızlık zarı onarımı olarak da adlandırılan bu işlem, kadın doğum uzmanları tarafından yapılan estetik amaçlı bir ameliyattır.

Herhangi bir sebepten ötürü bütünlüğünü yitiren kızlık zarını eski haline getirmek isteyen kadınlar tarafından tercih edilir. Kalıcı veya geçici etkili olmak üzere iki farklı yöntemle yapılabilmektedir.

 

Flep yöntemi, yaklaşık 30 dakikada lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilen bir operasyondur ve aynı gün içerisinde taburcu olunur.

Ameliyat sırasında vajina içerisinden doku alınarak yeni bir kızlık zarı oluşturulur ve dikilir. Bu sayede kızlık zarı ilk haline döner ve süre sınırlaması olmaksızın kalıcılığını korur.

 

Geçici kızlık zarı onarımında ise bütünlüğünü yitirmiş zardan kalan dokular dikilerek kısa süreli bir çözüm sağlanır. Bölge mikroskobik ve kendiliğinden eriyen iplerle dikilir ve ağrısız kısa süreli bir operasyondur.

Geçici kızlık zarı onarımı ameliyatının gerçekleştirilebilmesi için hastada kızlık zarı dokusu kalıntıları bulunması gereklidir. Doğum yapma veya cinsel ilişkiye girme durumların çok kez yaşanmış olması halinde bu dokunun bulunması pek mümkün değildir.

 

Kızlık zarı dikimi hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki linke tıklayınız!


e. Pubis Estetiği, Venüs Tepesi Estetiği (Puboplasti) 

Venüs tepesi olarak da isimlendirilen tıptaki adıyla mons pubis, kasık bölgesinin hemen altındaki kılla kaplı alandır. Pubis estetiği ise bu alana yapılan neredeyse risksiz sayılabilecek estetik bir müdahaledir.

Küçük bir tümsek şeklinde olan bölgenin boyutunun görece büyük oluşu bazı kadınların bundan rahatsız olmasına sebebiyet verebilir.

Bikini, tayt veya dar pantolon gibi kıyafetler giyildiğinde venüs tepesinin ön plana çıkmasından hoşlanmayan kadınlar tarafından sıklıkla tercih edilen bir operasyondur.

 

Pubis estetiği genel itibariyle vücut dolgusu işlemlerinin tam tersi etki yaratmaktadır. Burada amaç venüs tepesini incelterek daha estetik bir görünüm kazandırmaktır.

Günümüzde bunu elde edebilmek için uygulanan 3 farklı yöntem vardır.

 

  • Lipoliz: Pubis tepesinde, cildin alt kısmına yağ eritici özelliğe sahip enjeksiyonlar yapılır. Cerrahi olmayan ağrısız bu işlem sayesinde venüs tepesi kolayca inceltilmiş olur.
     

  • Liposuction: İnce uçlu kanüller yardımı ile cilt altına girilerek yağ dokusu alınır ve bölgenin incelmesi sağlanır.
     

  • Cerrahi işlem: Venüs tepesinin ve bölgedeki katlanmaların bir hayli yüksek olduğu hastalar için uygun bir yöntemdir. Belli ölçüdeki cilt katmanı ameliyatla alınarak küçük çapta bir germe operasyonu gerçekleştirilmesi şeklinde uygulanır.

Konunun uzmanı tecrübeli bir doktor tercih edildiği takdirde, hasta muayenesinden sonra hangi işlemin en doğru seçenek olduğuna kolaylıkla karar verilebilir.
 

f. Klitoris Estetiği (Klitoral Hudoplasti)
 

Klitoris, kadınların cinsel haz duymasını ve orgazm olabilmesini sağlayan organdır. Genital bölgede venüs tepesinin hemen altında, iç dudakların üstte birleştiği noktada yer alır.

Bu organın normalden büyük, kabarık, kırışık, sarkık veya üzerini kaplayan fazla deriye sahip olması hem görünüm hem de işlevsellik açısından problem yaratabilir.

En büyük sorunlardan biri ise cinsel birliktelik sırasında yeteri kadar haz alınamaması ve orgazma ulaşılamamasıdır. Klitoris estetiği sayesinde bu durum kolayca çözülebilmektedir.

 

Klitoral hudoplasti en basit tabiriyle klitoris üzeri cilt düzensizliklerinin ve cilt dokusu problemlerinin giderilmesi işlemidir. Hassas ve önemli bir alan olduğundan operasyon için deneyimli ve alanında uzman cerrahlar tercih edilmelidir.

Genel anestezi altında yapılan ameliyatta klitoris üzerindeki fazla deri dokusu alınır, bu sayede kırışıklıklar ve varsa sarkıklık da düzeltilmiş olur. Bu esnada uygulanacak kesinin bölgesine ve ne kadar derinin alınması gerektiğine muayene esnasında karar verilir.

 

18 yaşından büyük, hamilelik ve emzirme dönemlerinde olmayan ve sağlık durumu ameliyat geçirmesini engellemeyecek her kadın bu operasyonu yaptırabilir.
 

Klitoral hudoplasti, bölgeyi ilgilendiren diğer ameliyat veya estetik operasyonlarla kombine şekilde yapılabilmektedir. Hastaya göre değişmekle beraber, labioplasti (iç dudak estetiği) ile birlikte gerçekleştirildiği sıklıkla görülmektedir.
 

g. Vajinal Gençleştirme (Vajinal Rejüvenasyon)

Vajinal gençleştirme; yaşın ilerlemesi, vajinal doğumlar, girilen cinsel ilişkiler, hormonal sıkıntılar, kolajen azalması ve cildin elastikiyetini yitirmesi gibi sebeplerden dolayı oluşan problemlerin giderilmesi için uygulanan bütüncül bir tedavidir.

Bahsi geçen tüm sorunları ve her hasta özelinde sahip olunabilecek diğer problemleri, alanında uzman ve tecrübeli bir doktor sayesinde çözmek mümkündür.

 

Vajinal rejüvenasyon, genital bölge estetik operasyonlarının ve gerek cerrahi gerekse cerrahi olmayan tedavilerinin ihtiyaç duyulduğu takdirde beraber uygulanmasıdır.

Örneğin; eğer hastada vajina genişlemesi varsa “vajinoplasti”, vajina dudaklarında sarkıklık veya kırışıklık varsa “labioplasti”, perine bölgesinde yırtılma veya dikiş izi varsa “perineoplasti”, venüs tepesi normalden daha yüksek ve şişkinse “pubis estetiği”, klitorisi üzerinde haddinden fazla deri dokusu varsa “klitoral hudoplasti” ameliyatları yaptırılabilir.

Bunlar haricinde sürece dahil edilebilecek başka tedaviler de vardır.

 

Diğer cerrahi tedaviler;
 

Labia Minoraplasti: Sarkık ve büyük iç dudakların küçültülmesi
 

Labia Majoraplasti: Zamanla sarkan tüylü dış dudakların küçültülmesi veya daha dolgun gözükmesi için yağ transferi uygulamasının yapılması
 

Lipofilling: Cinsel hazzı artırmak sebebiyle “G noktasına” yağ transferi yaparak bölgenin belirginleştirilmesidir.
 

Cerrahi olmayan tedaviler;
 

Lazer: Hızlı ve ağrısız şekilde vajina daraltılması ve genital bölge beyazlatma,
 

Genital PRP: Hastanın kendi kanı özel işlemden geçirilip trombosit açıdan zengin bir plazma elde edilerek; vajinal kuruluk, buruşma, ağrılı cinsel ilişki gibi sorunların çözülmesinde kullanılması,
 

Dolgular: Dış dudaklara veya venüs tepesine dolgu yaptırarak bu bölgelerin daha dolgun ve estetik açıdan daha tatmin edici görünmesinin sağlanması. Ayrıca cinsel isteği artırdığı yönünde araştırmalar mevcut.
 

Tüm bu tedavi ve ameliyatların her biri sayesinde hastalar arzu ettikleri vajina görüntüsüne ulaşırken aynı zamanda daha sağlıklı bir genital bölgeye ve oranı hayli yükselen cinsel hazza sahip olurlar.

Yapılan ameliyatın türüne göre değişmekle birlikte genital bölge estetikleri genelde hızlı iyileşme göstermektedir.

Çoğunlukla aynı gün taburcu edilen hastalar 1-7 gün içerisinde iş ve sosyal hayatlarına dönebilirler. Ameliyatlardan sonra büyük ağrılar yaşanmaz ve olduğu takdirde doktorun verdiği ağrı kesiciler yeterlidir.

 

Bazı estetik operasyonlardan sonra cinsel ilişkiye girebilmek çok kısa sürede gerçekleşirken bazılarından sonra 4-6 hafta beklenmesi gerekmektedir. Bu tarz önemli bilgilerin tamamı ameliyattan önce doktor tarafından hastaya iletilir.

Alanında uzman jinekolog veya estetik ve plastik cerrahlar tarafından yapılan vajinal ameliyatların başarı yüzdesi oldukça yüksektir.

Kesi gerektiren operasyonlar mümkün olan en küçük kesilerle yapıldığından ve dikişlerin çoğunun iç kısımda kalmasından ötürü ameliyat izlerine pek rastlanmaz.

Anatomik açıdan karmaşık bir yapıya sahip kadın genital bölgesi, doğuştan var olan veya yaş almakla birlikte oluşan sorunlarla karşı karşıya gelebilmektedir.

Hormonal değişimler, doğum yapmak, partnerlerle yaşanan cinsel birliktelikler, geçirilen hastalıklar gibi pek çok sebep vajinada bozulmalara yol açabilir.

 

Bu gibi durumlarda cerrahi operasyonlara alternatif olabilecek çok sayıda tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedaviler hem estetik kaygılara hem de fizyolojik sorunlara çare olabilecek niteliktedir.

Ameliyatsız genital bölge estetikleri arasında; radyo frekans uygulamaları, PRP uygulamaları, dolgular ve lazer uygulamaları gibi pek çok efektif yöntem bulunur.

 

Ameliyatsız genital estetik uygulamaları hakkında daha detaylı bilgi almak, işinin ehli uzman doktorlar keşfetmek, vajina estetik fotoğraflarına göz atmak ve diğer hasta deneyimlerine ulaşabilmek için aşağıdaki linke tıklamanız yeterli!

Ameliyatsız Genital Estetik Kadın Estetiği

Yayınlanma tarihi: 19/11/2020

-

Son Güncellenme: 07/10/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön