Ece Yalçın tarafından yazılmış, Op. Dr. Altuğhan Cahit Vural tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Gamze Estetiği Nedir?

Gamze, anne karnındaki gelişim esnasında yüzdeki zigomatikus kasının kısa kalması sonucu, yani aslında bir kusur olarak ortaya çıkar. Genellikle iki yanakta birden mevcut olan gamzeler, bazen de tek yanakta ya da çenede ortaya çıkar.
 
 
 

 
Yüz yıllardır güzellik sembollerinden biri kabul edilen gamzelere başta Ortadoğu kültürleri olmak üzere, tüm dünyada büyük ilgi gösterilir. Son yıllarda, gamze estetiği denen küçük bir cerrahi müdahale yardımıyla 1 saatten kısa sürede doğal görünümlü yapay gamzelere sahip olmak mümkün hale gelmiştir.

Gamze estetiğinin fiyatı, ameliyatı yapacak olan doktora, ameliyatın yapılacağı kliniğin bulunduğu il, ilçe ve semte göre farklılık göstermektedir. Basit bir işlem olmasına rağmen mutlaka deneyimli bir plastik cerrah tarafından yapılması önerilen gamze estetiği ameliyatının ücretleri 2500TL-6000TL arasında değişmektedir.
Gamze estetiğinde, yanak içine yapılan birkaç santimlik kesi yardımıyla kaslı doku çıkartılır ve kesinin dikilmesi ile yanak yüzeyinde gamze oluşturulur. Doğal gamzelerin oluşumun taklit eden bu işlem, sonuçlarının kusursuz olabilmesi için yalnızca deneyimli plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

Cerrahi müdahale öncesinde detaylı bir yüz muayenesi yapılarak hasta ile birlikte gamze yerlerine karar verilir ve işlemden önce belirlenen yerler işaretlenir. Lokal anestezi ile yapılan işlemin süresi 1 saatten azdır. Klinik ortamında da gerçekleştirilebilen ameliyattan hemen sonra, hastalar evlerine gidip normal hayatlarına devam edebilirler. İyileşme süreci kısa ve sorunsuzdur.

Gamze estetiği nasıl yapılır hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız
  • Ameliyat sonrasında hastalar hemen evlerine dönebilirler.
  • Ameliyat ağız içinde gerçekleştirildiği için ilk birkaç gün sıvı ağırlıklı beslenilmesi ve ağız hijyenine dikkat edilmesi önerilmektedir.
  • Yaklaşık bir hafta boyunca operasyon bölgesinde şişlik ve morarma görülebilir ve bu tamamen geçicidir.
  • Gamzeler ameliyattan sonra hemen görülmeye başlar ve 15-30 gün arası gülmeden de belirgin haldedir.
  • 1.aydan itibaren doğal formuna kavuşan gamzeler, yalnızca gülünce ortaya çıkmaya başlar.

Diğer estetik operasyonlara nazaran, basit bir cerrahi müdahale sayılan gamze estetiğinde yan etki ve komplikasyon riski çok azdır. İşlemden sonra nadiren aşağıdaki durumlar ortaya çıkabilmektedir:
  • Kesi yerinde enfeksiyon ve kanama
  • Gamzelerin simetrik olmaması
  • Gamzelerin yeterince belirgin olmaması
  • Gamzenin gülmeden de görülmesi
Hemen her türlü yüz şekline uygulanabilen gamze estetiği, hem kadınlar hem de erkekler tarafından çok tercih edilen, popüler bir işlemdir. En etkili sonuçlar, dolgun yüz hatlarına sahip kişilerde alınırken, çok zayıf yanaklarda tatmin edici sonuçlar elde edilememektedir. Erkekler, yanak gamzelerinden daha çok çene gamzesi tercih etmektedir. Gamze estetiği yaptıranlar genellikle Miranda Kerr, Rachel McAdams, Julia Roberts, Brad Pitt, Jude Law gibi dünyaca ünlü isimlerin gamzelerinden esinlenir.


Julia Roberts
Yüzdeki gamzelerin yanı sıra, kalça bölgesinde popo üzerinde yer alan kısımda da yapay gamze yaratılabilir. Kadınlar tarafından tercih edilen bu işlemde yapay gamzeler, yüz için kullanılan teknikle değil, liposuction tekniği ile yapılmaktadır.
 
 

 
Daha çekici bir görünüm sağlamak için yaptırılan gamzelere Venüs gamzesi adı verilmektedir. İşlem sırasında başka bölgelere de liposuction uygulaması yapılacaksa, genel anestezi kullanılır ve fiyat buna göre farklılık gösterir.

Yayınlanma tarihi: 25/01/2018

-

Son Güncellenme: 27/06/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön