Fransız Askısı Nedir?

Belirli bir yaştan sonra, hem iç hem de dış faktörlere bağlı olarak ciltte aşağı doğru sarkma meydana gelir. Bu etkiler yüz bölgesinde daha yaygındır. Estetik açıdan önemi büyük yüz bölgesinde yaşlanmanın izlerini silmek ya da hafifletmek amacıyla birçok farklı cerrahi ve cerrahi olmayan yöntem uygulanır. “Fransız askısı” son dönemlerin en popüler ameliyatsız yüz germe yöntemlerinden biridir.
 
Cerrahi olmayan yüz germe prosedürlerinden Fransız askısı, elastikiyetini kaybeden ve yerçekimi süreçleri, yaşam koşulları ve yaşlanmanın getirdiği süreçlerle baş edemeyen cildi restore etmek için kullanılan bir yöntemdir. 
 
Fransa’da geliştirilen bir teknik olduğu için Fransız askısı adıyla bilinen uygulama, yüz bölgesinde cilt altından silikon ve cilt üstünden ise polyesterden yapılmış esnek ipliklerle tüm yüzün gerilerek gençleştirilmesi prensibine dayanır. İçeride silikon ve dışta polyesterden yapılmış iplikler insan vücudu ile biyolojik olarak uyumludur, böylece yıllarca cilt altında kalabilirler.
 
Fransız askısını diğer ameliyatsız yüz germe prosedürlerinden ayıran en önemli özellik; gerek “örümcek ağı” gerek ise “kore” yönteminde yüz germe uygulamasının yetersiz kaldığı ve mutlaka yüz germe ameliyatı önerilen kişiler için sonuçları yüz germe ameliyatına eş çözüm sunmasıdır. Fransız askısı, yüz germe ameliyatının cerrahi olmayan tek alternatifidir. 

 

Podcast

Fransız Askısı Fiyatları

Fransız askısı fiyatları uygulama yapılacak bölge, uygulama hacmi, doktor, klinik, şehir hatta semt gibi faktörlere bağlı olarak farklılık gösterir. Fransız askısı fiyatları ortalama olarak 7.500 TL ile 18.000 TL fiyat aralığında değişkenlik gösterir. . 


Fransız Askısı Benim İçin Doğru Uygulama mıdır?

Fransız askısı, cerrahi yöntemlerden çekinen; ancak yüz bölgesindeki cildin tekrardan eski güçlü, canlı görünümüne kavuşmasını isteyen, ciltte elastikiyet kaybı yaşayan 37-70 yaş arası kadın ve erkek, ihtiyaç duyan herkes için ideal bir uygulamadır. 
 
Fransız askısı, yaşlanma sürecinin yanı sıra kısmi yüz felci olan hastalarda da kullanılabilen terapötik bir yöntemdir.
 
Fransız askısı, aşırı kırışmış ve sarkmış ciltler için uygun bir uygulama değildir. Bu gibi durumlarda yüz germe ameliyatı önerilir. 
 
Fransız askısı, hafif gevşeklik gösteren ince ciltler için etkili ve estetik sonuçları sağlar. Ancak çok ince ve buruşuk ciltler veya kalın ve çok ağır ciltler için sonuçlar tatmin edici olmayacaktır. Cilt tipinizin uygulama için uygun olup olmadığı doktorunuz tarafından değerlendirilecektir. 

 

Fransız Askısı Nasıl Yapılır?

Fransız askısı, lokal anestezi altında ortalama 45 dakika ile 1 saat arasında süren bir uygulamadır. Uygulama öncesi, uygulamanın yapılacağı bölge etüt edilerek, germe işlemi için üzerinde çalışılacak bölgeler belirlenir. Yüzde sarkma yüzün orta bölgesi diye tanımlanan yanakları kapsayan, kulak ve burun hattının arasında kalan bölümlerde görülür. Dolayısıyla germe işlemi bu bölümde yapılır. Uygulamada kullanılan ipler iğne yardımı ile deri altına yerleştirilir. İpin kavrama noktası olarak temporal fascia denilen şakak fasyası kullanılır. 
 
Dinamik bu asansörlerle, yüz içeriden askıya alınır. Ve işlem tamamlanır. 

Cerrahi bir uygulama olmadığı için Fransız askısı sonrası kişi aynı gün evine dönebilir. Kesi ve dikiş olmadığı için iyileşme süreci yüz germe ameliyatına oranla daha kolay geçer. İlk günler yüzün yeni şekline alışma sürecinde ağrı ve gerginlik hissi yaşanabilir. Doktorunuz size bu süreci kolay atlatmanız için ağrı kesici ilaçlar önerecektir.

Fransız Askısı Vücudun Hangi Bölgelerine Uygulanabilir?

Fransız askısı uygulaması temelde sarkma ve kırışıklıkların tedavi edilmesi prensibi ile geliştirilmiştir. Bu nedenle genellikle yüz ve boyun bölgesine uygulanır. Ancak Fransız askısının uygulama alanı bununla sınırlı değildir. 
  • Yanakların daha belirgin hale getirilmesi,
  • Çene altındaki sarkmaların giderilmesi,
  • Yüz şeklinin ovalleştirilmesi,
  • Kaş kaldırma, 
  • Boyun kırışıklıkları, 
  • Göğüs dikleştirme, 
  • Kollarda meydana gelen sarkmaların tedavisinde, 
  • Kalça ve bacaklarda meydana gelen sarkmaların tedavisinde de Fransız askısı kullanılabilmektedir.

Fransız Askısı Sonrası İyileşme Süreci 

Fransız askısı uygulaması sonrası iyileşme süreci yüz germe ameliyatına oranla çok daha konforludur. Öncelikle Fransız askısının en önemli avantajı; sütür izleri olmadan güvenli, ağrısız ve rahat bir şekilde uygulanabilmesidir. Kesi ve dikiş olmadığı için iyileşme süreci daha hızlıdır. Uygulama sonrası doktorunuz antibiyotik ve ağrı kesici reçete edecektir. 
 
İlk hafta içinde şişlik ve ödem uygulamanın doğal yan etkilerindendir. Bu etki işlem aşamalarıyla ilgili değil kullanılan anesteziye bağlı olarak ortaya çıkar. Ödem indikten sonra yüz yarım santim aşağı doğru iner ve doğal görünüm ortaya çıkmaya başlar. İlk 3 gün, kişi ağzını açmaya çalışırken ağrılar meydana gelebilir. Bu ağrılar doktorunuzca reçete edilen ağrı kesicilerle kontrol alınabilir düzeydedir. 3 günün sonunda yüz yeni formuna uyum sağlar ve hareket önündeki bu kısıtlama ortadan kalkar. Kişi 3 günün sonunda sosyal yaşantısına dönebilir. 
 
İşlem sonrası morluk oluşmaz, bazı nadir vakalarda diş sıkmaya bağlı kanamalar meydana gelmiştir ancak bu komplikasyon nadirdir ve ilk haftanın sonunda ortadan kalkar. 
Fransız askısı sonrası 2-3 hafta içinde yüzün alması gereken form oturmaya başlar. Yüz kontürü belirginleşir, göz altındaki çukurlar yok olur ve yanaklardaki sarkma yukarı ivme alarak eski doğal formuna kavuşur. 
 
Cildin kolajen yapısı Fransız askısı uygulamasının iyileşme sürecinde etkilidir. Eğer cildin kolajen yapısı güçlü ise iyileşme süreci daha kısa sürede tamamlanırken, kolajen oranı azalmış kişilerde bu süreç uzar. Kolajen seviyesi yeterli kişilerde iyileşme süreci 1 haftaya kadar öne çekilebilirken; kolajen seviyesi azalmış kişilerde bu süre 4 haftaya kadar uzayabilir. 
 
İlk 3 hafta boyunca yüzün gerilmesine bağlı olarak cilt alt katmanında gamzeleşmeler meydana gelebilir. Bu durum geçicidir, ancak bazı kişilerde süreç uzayabilir. Bu durum kolajen seviyesinin azlığına bağlıdır. Yeterli oranda kolajen takviyesinin ardından sorun ortadan kalkar. 
 
Fransız askısı, mimiklerde herhangi bir değişikliğe neden olmaz, sonuçlar son derece doğaldır.
 
Eğer uygulama sonrası herhangi bir cilt gevşekliği söz konusu olursa Fransız askısı tekrar uygulanabilir. Fransız askısı uygulama sonrası en erken 5 en fazla 10 yıl kalıcıdır. Bu kalıcılık süresi cilt germe ameliyatı ile eş süredir. 

Yayınlanma tarihi: 31/07/2019

-

Son Güncellenme: 10/05/2023

Fransız Askısı Öncesi & Sonrası Fotoğrafları


Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön