Bahar Özbal tarafından yazılmış, Op. Dr. Serhat Tuncer tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Çene Estetiği Nedir?

Çene estetiği, doğuştan ya da sonradan oluşmuş çene bölgesine ait sorunların (küçük ya da büyük çene; içe gömük çene, dışa çıkık çene gibi…) ameliyat, protez ya da dolgu uygulamaları ile estetik düzenlemesinin yapılması işlemine verilen addır. Çene ucu estetiği de yine hastalar tarafından çok talep gören bir estetik operasyonudur. 
 
 

Çene estetiği ameliyatları birbirinden çok farklı işlemler içerir ve kişiye özel planlanır. Dolgu malzemeleri ile cerrahi olmayan yöntemlerle gerçekleştirilen Çene estetiği operasyonları klinik ortamında yapılabilir uygulamalardır ancak yağ transferi, cerrahi işlemler, genel anestezi altında kesi ve dikiş gerekliliği olan uygulamaların tamamı hastane ortamında yapılmalıdır.
 
Çene estetiği fiyatlarında alınan anestezi (genel anestezi söz konusu olduğunda hastane bir gece yatış verilir bu da ücret üzerinde önemli bir kalemdir), ameliyat ya da uygulamanın yapılacağı hastane, hastanenin bulunduğu il, ilçe, doktor ve diğer unsurlara bağlı olarak farklar vardır.  
 
Çene ameliyatı fiyatları ortalama 20.000 ile 35.000 TL arasında yapılır. Özel sağlık sigortaları ve SGK tarafından çene ameliyatlarının estetik olmayan kısımları kapsam altındadır. Kişinin genel yaşam kalitesi üzerinde olumsuz sonuçlara sahip çene kusurları sağlık için zorunlu ameliyat kabul edileceği için ameliyatın sağlık ile ilgili işlemleri sağlık sigortaları tarafından karşılanır. Dolgu, liposuction ile yağ toplanma ve yağ transferi gibi uygulamalarla yapılacak Çene estetiği fiyatları SGK kapsamına girmeyen uygulamalardır…

 
Birden çok çene estetiği uygulaması vardır. Kişinin çene bölgesinde ihtiyaç duyulan müdahaleye göre bu yöntemlerden biri ya da bir kaçı tercih edilebilir.
 • Dolgu Uygulamaları ile Çene Estetiği:
Çene estetiği dolgu uygulamaları yağ enjeksiyonu ve dışarıdan enjeksiyon maddeleri olmak üzere kendi içinde ikiye ayrılır.

 • Yağ Enjeksiyonu ile Çene Estetiği
Kişinin bel, karın ve/veya gıdı altı bölgelerinden liposuction yöntemi ile alınan yağ dokularının çene ucuna transferi ile çene bölgesinin büyütülmesi amacıyla yapılır. Yağ enjeksiyonu genellikle sedasyon anestezi ve lokal anestezi yöntemi altında gerçekleştirilir. Yağ toplanacak alanın büyüklüğüne göre nadiren genel anestezi de tercih edilebilir. Yağın toplanması ve enjeksiyonu ile ortalama 1,5-2 saat süren bir işlemdir. Kişi operasyon sonrası genel anestezi almamış ise aynı gün evine dönebilir. Uygulama sonrası ilk hafta uygulama yapılan bölgede hafif şişlik gözlemlenebilir.

Dışarıdan Enjeksiyon Maddeleri Enjeksiyonu ile Çene Estetiği: Kollajen, hyaluronik asit , aquafilling gibi dolgu maddelerinin çene ucuna transferi ile çene bölgesinin büyütülmesi amacıyla yapılır. Ortalama 15 dakika süren bir işlemdir. Enjeksiyon hassasiyetini hafifletmek için lokal anestezi etkili kremler tercih edilerek uygulanabilir. Kişi işlem sonrası günlük yaşantısına hemen dönebilir.

 • Çene Kemiği Ameliyatı ile Çene Estetiği
Çene kemiği bölgesine yapılan cerrahi işlemler bütünüdür. Çene kemik yapısının yüz aksına oranla geride ya da ileride olduğu durumlar, çene kemiğinin normal yapıdan dar ya da geniş olması gibi yapısal bozuklukların estetik düzenlenmesinde törpüleme, kısa çeneyi uzatma, çene kemiği ya da kıkırdak yerleştirme (Ortognatik Cerrahi) gibi bir çok cerrahi müdahale ile çene estetiği ameliyatı yapılabilir.

Çene törpüleme ile çene estetiği ameliyatı ağız içinde açılan bir kesi ile genel anestezi  altında, hastane ortamında yapılır. Ameliyat sonrası sıvı beslenme idealdir. Ortalama 4 haftanın sonunda kişi normal günlük aktivitelerini sorunsuzca yerine getirebilir şekilde iyileşir.

Çene kemiği yerleştirme ameliyatı ile çene estetiğinde alt çene, üst çene bazı durumlarda hem alt çene hem de üst çene birlikte ameliyat edilir. Çene kemiği ameliyatı ile çene estetiği tedavisi protez çene ya da kişinin kendi vücudundan alınan kemiğin çene bölgesine yerleştirilmesi prensibine dayanır. Çene kemiği ameliyatı genel anestezi altında, hastane ortamında yapılır. Ameliyat ortalama 1-2 saat aralığında tamamlanır. Kişi 2-3 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir. Ortalama 4 haftanın sonunda kişi normal günlük aktivitelerini sorunsuzca yerine getirebilir şekilde iyileşir.

 •  Silikon İmplant İle Çene Estetiği
Çene yapısı içe dönük ya da gömük çene durumlarında silikon implantlarla çene estetiği sağlamak bir diğer metottur. Çene estetiği silikon implant uygulaması genel anestezi altında hastane ortamında yapılan bir yöntemdir. Ağız içinden açılan kesi ile çene ucuna silikon implantın yerleştirilmesi esasına dayanır. Ameliyat sonrası 3-4 gün içinde protezin yerine oturması sağlanır. Silikon implant ile çene estetiği uygulaması sonrası implant uygulanan bölge ve çevresinde yüz geneline yayılan kızarıklık gözlemlenebilir. Bu etki geçicidir genellikle bir kaç gün içinde kendiliğinden yok olur. Silikon implant ile çene estetiği uygulaması sonrası bazı kişilerde 7-10 gün içinde iyileşen şiş ve morluklar yaşanabilir. İyileşme süreci açısından kişi 10 gün sonra günlük yaşantısına geri dönebilir.
Çene estetiği, kişinin görünüşü üzerinde önemi büyük bölgelerdendir. Çene bölgesinde oluşan deformite, fonksiyon kaybı, estetik kusurlar çoğunlukla doğuştan genetik aktarımla oluştuğu gibi yaş alımı ile birlikte sonradan da oluşabilen bu nedenle her yaş grubundan kişiyi ilgilendiren bir sorundur. Tedavisi için erken dönemde yaşam fonksiyonlarına etki eden bir durum olmaması kaydı ile 18 yaş sonrası ameliyat planlaması idealdir.

 • Çene kemiği yüz aksının gerisinde ya da ilerisinde olan kişiler,
 • Çene kemiği büyük ya da küçük kişiler,
 • Çene ucu sivri kişiler,
 • Çene ucu içe gömük kişiler,
 • Çene kemiği kaybı olan kişiler,
 • Çene kemiği erimesi olan kişiler,
 • Genel sağlık durumunda sorun olmayan kişiler
çene estetiği uygulama ve ameliyatları için uygun adaylardır.
Alerjik bünyeli, genel sağlık durumunda sorun olan, hamile ve emziren kişiler çene estetiği ameliyat ve uygulamaları için doğru kişiler değildir.


 • Çene estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci kişiye öngörülen tedavi modeli ve yapılacak ameliyatın kapsamına göre değişiklik gösterir. Çene ameliyatı ile çene estetiği iyileşme sürecinde kişi ameliyat sonrası 2-3 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir.
 • Ameliyat ve diğer çene estetiği uygulamaları sonrası kişinin beslenmesi ilk hafta sıvı gıdalarla sağlanır. Katı gıdaya geçiş kademelidir. Bunun için doğru zamanı doktorunuz sizin için planlayacaktır.
 • Çene estetiği sonrası ilk gün ağız bölgesinde şişme, sızıntı şeklinde kanama, çene ucu, çene altı ve yanak bölgesinde şişlik ve morluklar gözlemlenebilir. Bu bulgular normaldir ve genellikle ilk haftanın sonunda azalarak kaybolur.
 • Çene estetiği sonrası eğer ameliyat ile çene estetiği yapılmış ise doktorunuz antibiyotik kullanmanızı isteyecektir. Bu her cerrahi operasyon sonrası enfeksiyon gelişimi riskini ortadan kaldırmak için rutin yapılan uygulamalardandır.
 • Çene estetiği ameliyatı sonrası baş bölgesi yüksekte kalacak şekilde istirahat ve uyku önerilir. Kanama, morluk ve şişlikleri en az seviyede yaşamak için uyku pozisyonunun bu şekilde seçilmesi önemlidir.
 • Çene estetiği ameliyatı öncesi, ameliyat tek çene için yapılacak ise 1 adet eğer alt ve üst çene birlikte ameliyat edilecek ise 2 adet ısırma plağı (plastik splint) hazırlanacaktır. Bu splintler diş ve çenenin hareketsiz tutulması için yardımcı olmanın yanı sıra alt ve üst çene kemiğinin kafa tabanına göre ideal pozisyonunu, aralarındaki ilişkiyi sağlamak içindir. Doktorunuzun öngördüğü süre boyunca çene estetiği sonrası bu ısırma plaklarını kullanmanız gerekir.
 • Çene estetiği sonrası uygulamanın türüne bağlı olarak ortalama 10 gün sonra kişi normal hayatına geri dönebilir. Bu süre dolgu malzemesi uygulamalarında daha kısa, cerrahi uygulamalarda daha uzun olabilir.
 • Çene estetiği sonrası cerrahi müdahalelerde dikiş atılması söz konusudur. Bu dikişler genellikle kendinden eriyen dikişlerdir. Alınması gerekmez. Eğer dikişlerin alınması söz konusuysa bu genellikle 5-7 gün içinde yapılır. Kendinden eriyen dikişlerin bölgeden uzaklaşması 2 ayı bulabilir.
 • Çene estetiği sonrası ağız bölgesi ve ağız içi şişliklerin normale dönmesi, çenenin nihai görüntüsünü alması için zamana ihtiyaç vardır. Şişlikler ilk ayın sonunda tamamen inerken çenenin nihai görünümü ile 3 ay beklenmesi gerekmektedir. Bu süre dolgu uygulamalarında farklı işler, dolgu uygulaması yapılan çene bölgesi yaklaşık 4-6 hafta sonra normal görüntüsüne kavuşur.
 • Çene estetiği sonrası ağız hijyenine dikkat edilmesi gereklidir. Her yemek sonrası ağız bol su ile çalkalanmalı, doktorunuzca önerilen özel solüsyonlarla ağız bakımı tamamlanmalıdır.
 • Çene estetiği sonrası dudak bölgesinde meydana gelen hassasiyetin giderilmesi, gerilme, kuruma, çatlak oluşumu gibi rahatsız edici durumların azaltılması için vazelin kullanılması önerilir.
 • Çene estetiği sonrası bazı spor aktivitelerine karşı dikkatli olunmalıdır. Ameliyat ya da uygulamayı takip eden süreçte ilk ay normal tempoda yürüyüşler, hafif egzersizler yapılabilir. Ancak boks, basketbol gibi toplu ya da darbeye açık spor dallarından ilk 3 ay sürecinde uzak durulmalıdır.

Yayınlanma tarihi: 09/05/2017

-

Son Güncellenme: 28/07/2022

Çene Estetiği Öncesi & Sonrası Fotoğrafları


Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön