Bahar Özbal tarafından yazılmış, Doç. Dr. Süleyman Taş tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Burun Ucu Estetiği (Tip plasti) Nedir?

Burun ucu estetiği, 

  • Asimetrik burun ucu
  • Burun ucu genişliği
  • Burun kanatlarında çökme 
gibi burun ucu deformasyonlarının düzeltilmesi amacıyla gerçekleştirilen cerrahi operasyona “burun ucu estetiği (Tip Plasty)” ameliyatı denir. 

Kemik ve kıkırdak dokuya dokunulması gibi detaylarla ameliyat süresi uzayabilir. Burun estetiğinde burundaki total şekilde bozukluğuna müdahale edilir ve hastanın doktoruyla istişaresinin ardından tercih edilen yönteme göre planlama yapılır. Burun ucu estetiğinde ise genellikle sadece burun ucuna yönelik müdahaleler yapılır, burun yapısı gibi genel iskelete dokunulmaz, nefes alma sorununa yönelik bir işlem gerçekleştirilmez. Burun ucu estetiği operasyonları dahilinde yapılacak müdahaleler ameliyat fiyatlarının belirlenmesi için kriterlerden bir tanesidir. 

Burun ucu estetiği fiyatlarını belirleyen bir çok etken vardır. Bunların başında burun ucu estetiği ameliyatının sadece burun ucu bölgesini mi kapsayacağı ya da beraberinde burun estetiği süreçlerinin de ameliyata eşlik edip etmeyeceği gelir.
 
Burun ucu estetiği fiyatlarının tespitinde bu ilk kriterin şekillendirilmesini ise burun ucu estetiğini yapacak doktor belirler. Doktora ek olarak, doktorun bağlantılı çalıştığı hastane, ameliyat giderleri, hastanenin ili, semti gibi detaylar devreye girer. 
 
Burun ucu estetiği 2023 fiyatları ortalama 20.000 TL ile 40.000 TL aralığında değişiklik gösterir. 

 
Burun ucu estetiği ameliyatı, genel burun yapısında sorun olmadığı halde burun ucunda çeşitli deformasyonlar tespit edilen kişiler için uygundur. Yine, estetik açıdan olduğu kadar sağlıklı nefes alışverişine olanak tanımayan solunum problemi yaşayan kişiler için gerekli bir ameliyattır. Burun ucu estetiği ameliyatı için, alt yaş sınırındaki en önemli kriter kişinin gelişim sürecini tamamlamış olmasıdır.
 
Gelişim hızı kadın ve erkeklerde değişir. Kadınlar gelişim süreçlerini 17-18; erkekler ise 18-19 yaş diliminde tamamlar. Burun ucu estetiği ameliyatı için üst yaş sınırı bulunmamakta olup, genel sağlık durumu sorunsuz kişiler burun ucu estetiği ameliyatı için uygun adaylardır.

Burun yapısında sorun olmayan kişiler için sadece burun ucu estetiği ameliyatı planlanabilir. Burun kemik sırtında hafif bir çıkıntısı olan kişilere sadece burun ucu estetik ameliyatı ile ideal estetik görünüm kazandırılabilir. Ancak aşırı kemik çıkıntısına sahip kişiler için tek başına burun ucu estetiği ameliyatı planlanamaz.
 
Öncelikli olarak burunun anatomik yapısı incelenmeli sonrasında yapılacak ameliyatın ne içerikte gerçekleştirileceği belirlenmelidir. 
 
Eğri, top, çatal, sivri, yamuk, asimetrik burun ucuna sahip kişiler burun ucu ameliyatı için uygun adaylardır.
İleri yaş döneminde karşılaşılan burun ucu düşmesine sahip kişilere daha genç bir görünüm kazandırmak için burun ucu estetiği ameliyatı planlanabilir. 

Burun estetiğinde olduğu gibi burun ucu estetiği ameliyatı da; hem “açık teknik burun estetiği ameliyatı” hem de  “kapalı teknik burun estetiği ameliyatı” yöntemiyle yapılabilir.
 
Lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilen burun ucu estetiği ameliyatı, ortalama 1 saat sürer. Burun ucu estetiği ameliyatı sonrası genellikle hastanede yatış verilmez. Ameliyattan ortalama 6-8 saat sonra kişi taburcu edilir. 
Estetik burun ameliyatına oranla acı ve ağrı daha az hissedilir; morarma gözlemlenmez. İşlem sadece burun ucunda yapıldığı için konfor düzeyi burun estetiği ameliyatından çok daha yüksektir. İyileşme süresi de çok daha kısadır. 
 
Burun ucu estetiği ameliyatında burun ucu, burun deliklerinin orta kısmından burun ucuna uzanan bir kesi ile açılır. Burun derisi kaldırılarak burun ucu bölgesi açık hale getirilir. Tasarlanan burun ucuna uyumlu işlemler dizisi bu aşamadan sonra yapılır. Burun ucundaki kıkırdaklar şekillendirilerek, varsa kıkırdak fazlalığı alınır, eksik bölümler düzeltilir. Burun ucu kıkırdak açıları kadın ve erkekler için farklı oranlardadır. Kişinin cinsiyetine uygun burun ucu kıkırdak açıları oluşturulur. Burun ucu derisi kapatılarak dikilir ve ameliyat sonlandırılır.
 
Burun ucu estetiği ameliyatında burun estetiğinden farklı olarak kemiğe müdahale edilmediği için atel, tampon veya bant uygulaması yapılmaz, yalnız burun formunun kazandırılmasına destek silikon bazlı atel ve burun üzerine destekleyici özelliği olan bant kullanır.
 
Bu bant ve atel doktorunuzun öngördüğü süre boyunca burunda kalır. Bu süre yaklaşık 1 haftadır. 
Burun ucu estetiği ameliyatı sonrası tampon kullanımına da gerek yoktur. Solunum yoluna ekstra rahatlama sağlanmasının gerektiği durumlarda hava akışının rahat sağlanabildiği silikon splintler kullanılır. 

 
Burun estetiği sonrası iyileşme gibi değildir, burun ucu estetik ameliyatı sonrası iyileşme süreci oldukça kısa sürer.
 
Burun ucu estetiği ameliyatı yaptıranlar için ameliyat sonrası, sosyal ve iş hayatına dönüş için önerilen istirahat süresi 1 haftadır. 

Burun ucu estetiği ameliyatı sonrası genellikle morluk gözlemlenmez, burun ucu ve çevresinde meydana gelen şişlikler ise ameliyatı takip eden ikinci günden sonra inmeye başlar. Doktorunuz tarafından önerileceği şekli ile soğuk kompres uygulaması iyileşme sürecine destektir, ödem ve şişliklerin hızla iyileşmesini sağlar. 

Burun ucu estetiği ameliyatı sonrası ilk günler baş bölgesi vücuttan yukarıda kalacak şekilde, iki ya da daha fazla yastık ile destekli yatış pozisyonunun benimsenmesi istenilir. Ameliyat sonrası burun ucu bölgesi hissizdir. Buradaki his kaybı geçicidir ortalama 8 hafta sonra his geri gelmeye başlar.

Burun ucu estetiği ameliyatı sonrası gözlük kullanımı için 1 ay beklemek gerekir. Bu sürede doktorunuz lens kullanımı konusunda sizi yönlendirecektir. 

Spor ve fiziksel aktiviteler için tıpkı estetik burun ameliyatında olduğu gibi 4-6 hafta sonrasını beklemek gerekir. Burun ucu estetiği ameliyatı takip eden 2. hafta itibariyle yürüyüş gibi hafif tempolu sporların tercih edilmesi önemlidir. Top ile yapılan spor dalları, dövüş sporları gibi burun bölgesine darbe alınacak sporlardan ise 6 haftadan önce kaçınmak gerekir. 

Burun ucu ameliyatı sonrası iyileşme tam olarak 6. aydan sonra gerçekleşmeye başlar. Net sonuçların tespiti için 6-12 ay aralığında zaman geçmesi beklenir. Burun ucu derisi aşırı kalın kişilerde ya da revizyon (ikinci kez tekrarlanan burun ucu estetiği ameliyatı) ameliyatları sonrası bu süre iki yıla varan iyileşme süreçlerine sahiptir.
Burun ucu estetiği (tip plasty) ameliyatı yaptırmayı düşünenlerin hazırlık sürecindeki en önemli adımlarının başında “burun ucu estetiği doktor seçimi gelir”.
 
Sizin için doğru burun ucu estetiği doktor seçiminin ardından burun bölgeniz ile ilgili şikayet ve beklentilerinize uygun bir burun ucu estetiği tedavi süreci planlanır.


Burun ucu estetiği ameliyatı öncesi; ameliyat tarihinden en az 1 hafta evvel, kan sulandırıcı ve benzeri ilaçların kullanımının sonlandırılması gerekir. Sürekli kullanmanız gereken ilaçlar varsa bu konuda doktorunuzu bilgilendirmeyi unutmayın. Yine bu dönemde kan sulandırıcı etkisi olan bitki çayları ve bazı gıdaların da sonlandırılması önemlidir.Bu süreçte beslenme programınızın yeniden şekillendirilmesi gerekebilir. 

Sigara kullanımı diğer ameliyatlarda olduğu gibi ameliyat ve iyileşme sürecini olumsuz etkiler. Ancak bu ameliyat doğrudan solunum yolu ile ilişkili olduğundan sigara kullanımı burun ucu estetiği ameliyatında iki katı risk faktörü içerir. Burun ucu ameliyatı öncesinde sigara kullanımının mutlaka sonlandırılması ve ameliyatı takip eden en az 4-6 hafta kullanılmaması önemlidir.

Burun ucu estetiği ameliyatında alınacak anestezi türü lokal ya da genel hangisi olursa olsun, ameliyattan 6 saat önce yeme-içmenin sonlandırılması gerekir. 

Burun ucu estetiği ameliyat günü, makyaj yapılmaması, kişisel bakımların (kaş-bıyık alma, traş olmak gibi) tamamlanmış olması, saç jölesi-spreyi kullanılmaması, oje ve takıların çıkarılmış olması önemlidir. 
Burun ucu estetiği ameliyatı yüz bölgesi ile dolayısıyla yüz ifadesi ve estetiği ile ilgili olduğu için doktor seçimi ayrı bir önem taşır. Sizin için doğru olan, burun ucu estetiği doktor seçiminde en iyi referans daha önce bu ameliyatı olmuş kişilerdir.


Burun ucu estetiği yaptıran kişilerin öncesi ve sonrası fotoğrafları, gerçekleştirilecek ameliyatın sonuçları hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacağı gibi varsa endişelerinizi gidermede, beklentilerinizi şekillendirme ve gerçekçi sınırlar içinde tutmanıza yardımcı olacaktır.
 
Günümüzde pek çok burun ucu estetiği doktoru, burun estetiği simulasyon programları aracılığıyla , burnunuzun alacağı nihai görünümü baştan sizinle paylaşabilmektedir. Doktorunuzun bu tip programları kullanması ameliyat sürecine duyulan endişenin azalması açısından önemlidir.

Doktor ücreti burun ucu estetiği fiyatlarını oluşturan en büyük kalemdir. Bir paket olarak sunulan burun ucu estetiği fiyatları içinde doktor ücreti, doktorun bağlantılı olduğu hastane ve ameliyat sonrası süreçleri kapsar.Burun ucu ameliyatı doktor seçiminde görüştüğünüz doktor ile olası ameliyat planının tüm aşamalarını konuşup ve burun ucu estetiği fiyatlandırması ile ilgili size ortalama bir bütçe sunmasını isteyebilirsiniz. 

Burun ucu estetiği yaptıranların deneyimlerini okumak, ve doktor önerisi almak da burun ucu estetiği doktoru seçimine yardımcı olacaktır.

Yayınlanma tarihi: 20/10/2020

-

Son Güncellenme: 16/01/2023

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön