Brezilya Poposu (BBL) Estetiği Nedir?

Brezilya Poposu estetiği, BBL, implant olmadan kalçaların boyutunu ve şeklini değiştiren, özel bir yağ transferi prosedürüdür. Liposuction ile kalça, karın, bel veya uyluk bölgelerinden fazla yağ alınır ve daha sonra bu yağın bir kısmı işlemden geçirildikten sonra tekrar kalçalara enjekte edilir. Cerrah Brezilya poposu estetiği ile tüm alt vücudun oranlarını iyileştirebilir, hastanın sorun yaşadığı bölgelerde yağ kaybetmesine ve kalçalarını forma sokmasına yardımcı olabilir. Kalçanın şekli ve oranı çekici, orantılı bir vücut için önemli faktörlerdir. Brezilya poposu estetiğinde daha dolgun ve daha yuvarlak bir kalça konturu elde etmek için özel yağ transferi teknikleri kullanabilir.

Brezilya Poposu Estetiği Fiyatları Nedir?

Brezilya poposu estetiği fiyatları alınan yağın ve transfer dilen yağın fazlalığına, kullanılan liposuction tekniğine, doktorun tecrübesine, uygulamanın yapılacağı hastane ve şehre göre değişkenlik gösterir. Türkiye’de brezilya poposu estetiği fiyat aralıkları ise 45 bin TL ile 150 bin TL arasında değişiyor.

Brezilya Poposu Estetiğinin Avantajları Nelerdir?

Bir kişinin kalçasının şekli ve oranı büyük ölçüde genetik tarafından belirlenir; hem iskelet yapınız hem de vücudunuzun yağ depolaması alt vücudun görünümünü etkiler. Sağlıklı bir diyet ve egzersiz, sağlıklı bir vücut ağırlığı elde etmek ve kasları sıkılaştırmak için istediğiniz bir kalça formuna kavuşmanızı sağlayabilir ancak birçok hasta sağlıklı bir yaşam tarzına rağmen şekle girmeyen "düz" kalçalarından memnun değildir.

Brezilya poposu estetiği ise kalçayı, alt sırt ve uyluk gibi çevre bölgeleri yeniden şekillendirerek genetiğin etkilerinin üstesinden gelmeye yardımcı olabilir. BBL işlemini şu amaçlarla düşünebilirsiniz:

 • Alt bedeninize kıvrım kazandırma
 • Kalçalarınıza dolgunluk katarken sırt, yanlar, uyluklar veya karnınızdaki yağ fazlalığını azaltma
 • Giysilerin daha çekici bir şekilde oturması
 • Düz kalçalara daha genç, estetik açıdan hoş bir şekil verme arzusu
 • Üst ve alt vücudunuz arasındaki dengeyi geliştirerek genel hattınızı estetik hale getirme

Brezilya Poposu Estetiği Nasıl Yapılır?

BBL üç temel adımda yapılır:

 • Liposuction ile kalça, bel, uyluk, karın veya diğer bölgelerden yağ alınır.
 • Çıkarılan yağ işlemden geçirilir, saflaştırılır ve transfer için hazırlanır
 • Cerrah, hacmi artırmak ve şekli iyileştirmek için kalçanın belirli noktalarına yağı enjekte eder.

Cerrahi tipik olarak, genel anestezi veya intravenöz sedasyonla birlikte lokal anestezi kullanılarak ayakta tedavi prosedürü olarak da gerçekleştirilebilir. Enjekte edilen yağın bir kısmının yeni yerinde tutunamaması normaldir  ve bu sebeple deneyimli bir cerrah bunu dikkate alarak ilk başta biraz daha fazla yağ transferi gerçekleştirebilir. 

Brezilya Poposu Estetiği İçin İyi Bir Aday Mıyım?

BBL, kalçaların şeklini ve boyutunu iyileştirmek için harika bir seçenek olabilir; ancak bazı hastalar işleme daha uygundur. Özellikle iyileşme ve sonuçları hakkında gerçekçi beklentilere sahip olmak önemlidir. Genel olarak, aşağıdakilere katılıyorsanız, Brezilya poposu estetiği için muhtemelen iyi bir adaysınızdır:

 • İmplantsız popo büyütme operasyonu istiyorsanız
 • Kalçalarınızın cildinde ve dokusunda herhangi bir sorun yoksa
 • Yağ transferi için bedeninizin diğer bölgelerinde yeterli yağ fazlalığınız varsa
 • Birkaç hafta boyunca doğrudan kalçanızın üstüne oturmaktan kaçınmayı onaylıyorsanız

Adına rağmen, BBL bir lifting yani popodaki sarkmayı çözümleyecek bir tedavi değildir,  kalçadaki gevşek cilde fayda sağlamaz. Eğer sarkmanız varsa ve bu durumdan rahatsızlık duyuyorsanız, kalça veya uyluk bölgenizdeki sarkıklıklar için uyluk ve popo germe ameliyatı daha uygun bir seçenek olabilir.

Brezilya poposu estetiği ameliyatının önemli bir avantajı, implant olmadan kalça boyutunu büyütmesidir. Doğru bir cerrah tarafından yapıldığında prosedürün komplikasyon riski düşüktür ve oldukça doğal görünümlü ve hissedilen sonuçlar elde edebilir.

Bununla birlikte, çok zayıfsanız, transfer etmek için yeterli yağınız yoksa, arzu ettiğiniz büyüklüğü elde etmenin tek yolu kalça, popo implantları olabilir. Kalça protezleri bazı hastalar için iyi bir seçenek olabilir; ancak, kapsüler kontraktür ve daha yüksek enfeksiyon riskini unutmamak gerekir. Kalça implantları, ayrıca Brezilya poposu estetiği işlemine kıyasla daha az doğal görünebilir ve daha fazla hissedilebilir.

Brezilya poposu estetiği, son derece gelişmiş bir sanatsal bakış açısıyla yapılması gereken ve yağ transferi tekniklerinde kapsamlı eğitim ve deneyim gerektiren karmaşık bir işlemdir. Estetik cerrahi uygulayan tüm doktorlar yağ transferi konusunda uzmanlaşmış olmayabilirler, bu nedenle Brezilya poposu estetiği cerrahını seçmeden önce çok iyi bir araştırma yapmanızı öneririz.

Araştırma yaparken doktorların, her birinin kaç tane BBL prosedürü gerçekleştirdiğini sorun ve muayene sırasında önceki hastalarının önceki ve sonraki fotoğraflarına göz gezdirin. Bu estetik cerrahın estetik tarzı hakkında fikir edinmenize de yardımcı olacaktır.

Brezilya Poposu Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

BBL ameliyatı olmak, iyileşme sırasında bazı özel durumları beraberinde getirir. Ağrı tipik olarak minimum düzeyde ve ağrı kesicilerle kolayca kontrol altına alınır. Brezilya poposu estetiği işleminden sonra yaklaşık 2 hafta boyunca doğrudan kalçanızın üzerine oturmanıza veya uzanmanıza izin verilmez.

Bu süre zarfında, yüzüstü ya da yan uyumanız veya bu şekilde uzanmanız ya da tuvaleti kullanmak dışında tüm kalçanızın üstüne oturacağınız aktiviteleri yapmamanız gerekiyor. Estetik cerrahınız, kalçalar üzerinde baskı oluşmasını önlemek için halkaya benzer bir yastık kullanarak veya uyluklarınızın altına bir yastık koyarak, oturmanıza izin verecektir. Normal oturma aktivitesine genellikle 8 hafta kadar sonra izin verilir.

Estetik cerrahınızın talimatlarına uyduğunuzda, ameliyattan sonraki 1 hafta içinde hafif günlük aktivitelere devam edebilir ve 10 ila 14 gün içinde işe dönebilirsiniz.

Brezilya Poposu Estetiği Ameliyatı Sonrası Beni Neler Bekliyor?

Brezilya poposu estetiği sonuçlarının uzun yıllar sürmesi doktorun ve hastanın en büyük arzusudur. Liposuction ile alınan yağ hücreleri bölgeye geri dönmeyecek, kalçaya transferi yapılan yağ hücreleri ise yıllarca popoda kalacaktır. Ancak, önemli kilo dalgalanmaları sonuçlarınızı etkileyebilir, bu nedenle sonuçlarınızın en iyi şekilde görünmesini sağlamak için sabit bir kiloda kalmanız önemlidir.

Sonuçlar genellikle ameliyattan sonraki 6 ay içinde, artık şişlik geçtikten ve tamamen iyileştikten sonra kesinleşir, nihai sonuca ulaşır. Bu haliyle, daha kıvrımlı kalçalarınız olacak ve formunda vücut oranlarınız, görünüşünüzde ve kıyafetlerin uyumunda fark edilir hale gelecektir. Konusunda uzman bir estetik cerrah tarafından yapıldığında, BBL popo estetiği, uzun süreli sonuçları olan bir işlemdir. 

Türkiye'de BBL Cerrahisinin Avantajları Nelerdir?

Türkiye, sağlık turizminde küresel liderlerden biri ve sağlık sistemi ile daha da ünleniyor.  Dünyanın her yerinden gelen yabancı hastalar Türkiye'yi tercih ediyor. Türkiye’yi tercih etmelerinin sebebi sadece yüksek hasta memnuniyeti ve uygun fiyatlar değil, aynı zamanda ülkemizde uzman doktorların ve kaliteli kliniklerin çok sayıda olmasıdır. İnsanların Türkiye'yi tercih etme nedenlerinden biri de bir sağlık destinasyonu olmasıyla birlikte, kültürel, tarihi ve doğal hazinelerinin bol olmasıdır. Yabancı hastalar BBL ameliyatı olduktan sonra ülkemizin farklı beldelerinde tatil yapabiliyorlar.

İstanbul'da BBL Cerrahisinin Avantajları Nelerdir?

İstanbul, dünyanın en kalabalık ve gelişmiş şehirlerinden biridir ve bu özelliği sayesinde bölgedeki insanlar için çok fazla fırsat sunuyor. İstanbul'da yüksek teknoloji sunan birçok hastane var. İstanbul’da Brezilya poposu estetiği yaptırmak ve kıvrımlı vücut hatlarına sahip olmak isteyen pek çok kişi, rahatlıkla bu konuda uzman bir estetik cerrahı bulabiliyor ve arzu ettiği beden görüntüsüne kavuşabiliyor.

Yayınlanma tarihi: 05/02/2021

-

Son Güncellenme: 29/07/2022

Brezilya Poposu (BBL) Estetiği Öncesi & Sonrası Fotoğrafları


Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön