Bahar Özbal tarafından yazılmış, Op. Dr. Ebru Şen tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Boyun Germe
Memnuniyet %100
Ortalama Fiyat 25000
Tedavi Sedasyon Yöntemi ya da Genel Anestezi
İyileşme Süresi 1-2 Hafta

Boyun Germe Nedir?

Platlasmaplasti olarak da adlandırılan Boyun Germe, kırışıklıklara, yaşlanma veya kilo kaybına bağlı cilt sarkmasını gidermek amacıyla yapılan ameliyata verilen addır.
 
Boyun Germe ameliyatı ile boyun bölgesindeki fazla deri ve yağlar alınabilir, deri altındaki kaslar sıkılaştırılabilir ve çene kontürü iyileştirilebilir.
 
Güneşin zararlı etkileri, sık kilo alıp verme, yaşlanma, genetik faktörler ve yer çekiminin etkisiyle boyun bölgesindeki deri, kas ve dokularda sarkma oluşur.
 
Boyunda gözle görülür bu sorunları ortadan kaldırmak için en etkili tedavi yöntemlerinin başında boyun germe ameliyatı gelir.
 
Boyun Germe ameliyatı hem tek başına hem de yüz germe ameliyatı ile birlikte planlanabilir.

Estetik boyun germe ameliyatı tek başına ya da yüz germe ameliyatı ile birlikte uygulanabilir.
 
Ameliyatın planlandığı klinik, uygulamanın yapılacağı hastane, doktor, ameliyatın kapsamı, bulunulan il-ilçe gibi unsurlar boyun germe ameliyatı fiyatları üzerinde belirleyici etkiye sahiptir.
 
Tam boyun germe, platismal plikasyon ya da liposuction gibi yöntemlerin uygulandığı boyun germe ameliyatı fiyatları, standart boyun germe e ameliyatlarından farklıdır.
 
Eğer ameliyat sırasında aynı zamanda yüz germe, göz kapağı estetiği gibi ameliyatlar da yapılacaksa o zaman boyun germe ameliyatı fiyatları da değişiklik gösterir.
 
Sadece boyun germe işleminin yapıldığı bir ameliyat ortalama olarak 20.000 TL ile 35.000 TL fiyat aralığında gerçekleştirilir.
Boyun bölgesi, dramatik yaşlanma belirtilerinin ilk ortaya çıktığı noktalardandır. Boyun bölgesinde gerçekleştirilecek bir cerrahi operasyonla 10 yıla kadar daha genç bir görünüm elde edilebilir.
  • Platizmal Bantlar diye anılan, boyun tabanından çeneye dikey hat üzerinde çalışan kasın kalınlaştığı, yaş alımına bağlı boyun bölgesinde şerit ve bant görünümüne sahip kişiler,

  • Boyun bölgesinin kendisini yaşlı gösterdiğini düşünen kişiler,

  • Sık kilo alıp vermeye bağlı olarak boyun bölgesinde cilt gevşekliği yaşayan kişiler,

  • Çevresel faktörler ve strese bağlı boyun bölgesinde erken yaşlanma belirtileri olan kişiler, boyun germe ameliyatı için uygun adaylardır.

Boyun Germe ameliyatı, boyun bölgesinde yaşlı bir görünüm oluşturan etkilerden kurtulmak isteyen, boyun derisi sarkmaya başlamış ancak cilt elastikiyetini halen koruyan, sigara kullanmayan ya da ameliyattan en az 2 hafta önce sigara kullanımını sonlandırmış, kilo alıp verme aşaması tamamlamış, sağlık sorunu olmayan 40 yaş üzeri hem kadın hem de erkeklere uygulanabilir bir ameliyattır.
Boyun germe ameliyatı mutlaka hastane ortamında, sedasyon yöntemi ya da genel anestezi altında yapılır. Estetik boyun germe ameliyatı ortalama 1,5-2 saat sürer. Ameliyat sonrası boyun cilt alt katmanında kan birikmesini önlemek amacıyla dren takılır. Hastanede kalış süresi genellikle 1 gündür. Boyun germe ameliyatından 1 gün sonra, dren çıkarılır ve kişi hastaneden taburcu edilir.

Estetik boyun germe ameliyatlarında boyun bölgesinde ve gıdı dediğimiz çene alt bölgesi yağlanma sorunu var ise ilgili bölgedeki yağ dokusu liposuction yöntemi ile alınır. Ameliyat kesisi, ameliyatın boyun bölgesindeki hangi sorunun giderileceğine bağlı olarak belirlenir.

Eğer sadece sarkma, kırışıklık ve elastikiyet kaybı var ise estetik boyun germe ameliyatı kulak arkasından açılacak, gizlenebilir kesilerle yapılır; eğer boyun bölgesinde sarkma ve elastikiyet kaybına eşlik eden Platizmal Bantlar adı verilen dikine bant görüntüsü söz konusuysa o zaman çene ucunun hemen gerisinden açılan 3 cm’lik bir kesi ile ilgili bölge ameliyat edilir.

Kulak arkasından giriş yapılan kesilerle planlanan estetik boyun ameliyatında; açılan kesi ile boyun derisi serbest kalır ve kaslara gerekli müdahale yapılabilir hale gelir. Kaslar yukarı doğru gerdirilir, iç dikişlerle sabitlenir. Ardından boyun derisi gerdirilerek kaslar kaplanır. Bu aşamada kırışıklıklar da düzeltilir.
Gergin hale gelen boyun derisinin fazla kısmı kesilerek çıkarılır. Kulak arkasındaki kesi ile birlikte deri dikilir. Bu ameliyat yönteminde boyun kırışıklıkları ve sarkma sorunu çözümlenir, çene açısı belirgin hale getirilir, yüz kontürü düzenlenir.

Platizmal Bantlar denilen boyun bölgesinde dikine bantların söz konusu olduğu estetik boyun germe ameliyatında çene altına 3-4 cm’lik yatay kesi uygulanır.

Birbirinden uzaklaşmış yüzeysel kaslar orta hat ile birleştirilir, birbirine dikilerek boyunda adeta bir iç korse oluşturulur böylece boyunun tekrar gergin olması sağlanırken kontür hatları da belirgin hale getirilir.  
 
Estetik Boyun Germe ameliyatı öncesi, doktorunuzun size iyileşme sürecine etkisi büyük uyarılarını harfiyen uygulamak önemlidir. Estetik Boyun Germe ameliyatı genel anestezi altında yapılır.
  
Genel anestezi almadan önce doktorunuz sizden bazı testler, tahliller ve tetkikler isteyecektir. Gerekli kan tahlilleri mutlaka yapılmalıdır. Boyun Germe ameliyatı öncesi, varsa kronik hastalıklarınız, sürekli kullanılması gereken ilaçlar ve uzun tedavi süreçli rahatsızlıkları ile ilgili mutlaka doktorunuzu bilgilendirin.
  
Boyun germe ameliyatlarında en sık rastlanan sorunların başında “kanama” gelir. Kanama riskini arttıran kan sulandırıcı ilaçların kullanımı ameliyat tarihinden en az 10 gün önce sonlandırılmalıdır.
Bazı gıdalar ve vitaminlerin de kan sulandırıcı etkisi vardır. E vitamini, Omega-3, balık yağı, zencefil, zerdeçal, sarımsak, tarçın, dereotu, ananas gibi gıda ve vitamin kullanımları da ameliyattan 10 gün önce kesilmelidir. Kanama riskini arttıran bazı alışkanlıklar da ameliyat öncesi bırakılmalıdır.
  
Alkol, sigara kullanımı hem kanama riskini artırır hem de iyileşme sürecine olumsuz etki eder. Başarılı bir operasyon için sigara kullanımı ve alkol tüketimi en geç 3 hafta öncesinde sonlandırılmalıdır. Estetik boyun ameliyatı sonrası kulak arkasında kalacak dikişler saçlı bölgeye en yakın alandır.
  
Dikişli alanın korunması gerektiği için ameliyat sonrası ilk ay saç boyaması kesinlikle yapılmamalıdır. Ameliyat öncesi gerekli bakım için saçları boyatmak, uzayan süreçte saç ile estetik kaygı yaşamamanızı sağlayacaktır.
Estetik boyun germe ameliyatı sonrası, kulak ardından giriş amaçlı açılan kesi bölgesine, boyun derisinin altına kan birikmesini önlemek amacıyla dren yerleştirilir. Ameliyat sonrası hastaneden kalış süresi 1 gündür. Bu 1 günün sonunda dren çıkarılır, gerekli tetkikler yapılır ve taburcu edilirsiniz.

Eğer Boyun germe ameliyatında giriş kesisi çene altından açılmış ise çene altına bandaj uygulaması yapılır. Bu bandaj 1 hafta süresince ilgili bölgede kalır. Estetik boyun germe ameliyatı sonrası, boyun bölgesinde gerginlik hissi, ağrı, morarma, ödem (şişlik) ya da deri yüzeyinde uyuşukluk sıklıkla gözlemlenen şikayetlerdir. Bu şikayetler kısa sürede hiç bir müdahaleye gerek kalmaksızın kendiliğinden geçer, ağrı düzeyi basit ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir düzeydedir.
 
Uyuşukluk ve gerginlik hissi ilgili bölgedeki ödeme bağlı gelişir. Ödemin azalması ile bu negatif etkiler de azalır ve kaybolur.

Estetik boyun germe ameliyatı sorası ödem ilk hafta içinde gözle görülür şekilde azalır. Ancak boyun bölgesindeki ödemin tamamen yok olması 6 aylık süreçte tamamlanır.

Ameliyat sonrası morlukların azalması ise kişiden kişiye değişiklik gösterir. Burada en önemli etken kişinin cilt yapısıdır. Hassas ciltlerde iyileşme süreci en fazla 15 gündür.

Boyun germe ameliyatı sonrası dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Kendiliğinden eriyen iplik ile estetik dikiş yapılacaktır. Ameliyat sonrası doktorunuz enfeksiyon riskine karşı sizden antibiyotik tedavisi uygulamanızı isteyebilir. Boyun germe sonrası banyo 2. Günden sonra ilgili bölgeye su değdirmemek kaydı ile yapılabilir. Buhar banyosu, sauna gibi nemli ortamlardan 1 ay kaçınmak önerilir.

Ameliyattan sonra kişi günlük yaşantısına 1 hafta sonra dönebilir. 1 haftalık istirahat süresinde kişinin yoğun fiziksel aktivitelerden kaçınması önemlidir. Makyaj yapmak, cilt temizliği gibi kozmetik bakımların hassasiyetle yapılması önemlidir.

Boyun bölgesinin güneş ışınlarından korunması için koruma föktürlü güneş kremini 6 ay süresince düzenli kullanması önemlidir.

Yayınlanma tarihi: 22/05/2019

-

Son Güncellenme: 29/07/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön