Bahar Özbal tarafından yazılmış, Uzm. Dr. Zahide Eriş tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Ben (Nevüs) Aldırma Nedir?

Deri üzerinde zamanla oluşan ya da doğum anından itibaren var olan, deri renginden daha koyu, deri ile hem seviye veya kabarık (kabarık benler et beni diye anılır) lekelenmeler “ben” genel adıyla anılır.
 
Benler (nevüs) genellikle zararsızdır, Renkleri ve büyüklükleri farklıdır. Estetik açıdan kişiyi rahatsız eden bir durum söz konusu değilse benlerin alınması gerekmez, ancak bazı benler bulundukları bölgelerden dolayı yaşam kalitesini olumsuz etkiler ya da kolay zedelenir.
 
Sorun yaratan benlerin aldırılmasında sakınca yoktur. Ben tedavisi diye de tanımlanan Ben Aldırma kolay bir işlemdir.
 
Ben Aldırma operasyonu; konusunda uzman doktorlar tarafından planlanmalı, klinik ya da hastane ortamında uygulanmalıdır.
 
Ben Aldırma işlemi sonrası kritik kabul edilen benlerin, patalojik inceleme ile kanser riski taşıyıp taşımadığına mutlaka bakılmalıdır.

 

Ben Aldırma işlemi fiyatları, alınacak benin çapına göre belirlenir. Birden fazla benin alınmasının söz konusu olduğu Ben Aldırma işlemlerinde tek ben için uygulanan fiyat üzerinden %50’ye varan indirim uygulanır.

(Örneğin 3 ben alımının söz konusu olduğu işlemlerde ilk ben için 700 TL ikinci ve sonrasındaki her bir ben için 350’şer TL toplamda 1400 TL ödenir.)

Ben Aldırma işlemi SGK kapsamındadır.

Ben Aldırma işlemini yapacak olan klinik ya da hastanenin SGK anlaşması varsa, fiyatlar SGK kapsamında ya da ilgili merkezin SGK anlaşması kapsamında sahip olunan indirim oranlarıyla gerçekleştirilir.

Boyutu 5 mm ve daha küçük benler ortalama 400 ile 700 TL; Boyutu 5 mm’den büyük olan benler ise ortalama 800 ile 1400 TL fiyat aralığında ücretlendirilir.
Ben Aldırma, 12 yaşından itibaren, sağlık sorunu olmayan herkese uygulanabilir.

Ben Aldırma işlemi genellikle estetik açıdan rahatsızlık yaratan durumlarda başvurulan bir tedavidir ancak bazı durumlarda benlerin alınması ve incelenmesi ya da takibini gerekir. Aşağıdaki koşulların söz konusu olduğu kişiler Ben Aldırma için doğru adaylardır;

 • Estetik açıdan yüz, dekolte ya da sizi rahatsız eden herhangi bir bölgede ben, et beni ya da ben kümesi bulunan kişiler,
 • Güneş ışınlarının doğrudan temas ettiği vücut bölgelerinde ben olan kişiler, (özellikle güneşin dik açıda temas ettiği “el sırtı”, “burun”, “kulak” ve yüz genelindeki benlerin kontrol edilmesi gerekir)
 • Saç, sakal gibi kıllı bölgelerde ben, et beni olan kişiler, (saçlar tarama, sakallar traş sırasında bu bölgelerdeki benlere zarar verebilir. Ayrıca bu noktalar tarama, traş gibi işlemlerin kolay yapılmasına engel olur.)
 • ​Bacak, el ve ayak bölgesindeki benler sıklıkla çarpma, yaralanma, kanama gibi travmalar yaşayabilir. Bu bölgelerde ben ve et beni olan kişiler,
 • İç çamaşırı, giysilerin dikiş bölgeleri gibi alanlara temas eden et benlerine sahip olan kişiler Ben Aldırma operasyonunu düşünebilirler.
Ben Aldırma işlemi klinik ya da hastane ortamında, lokal anestezi ile, her bir ben için ortalama 15 dakika süresinde tamamlanan bir operasyondur.

Ben alma tedavisinde fraksiyonel lazer kullanılır. Alınacak ben bölgesi lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra uygulama başlar.

Uygulama süresince, gözler lazer ışınlarından korunur. Bu amaçla kişi operasyon süresince gözlerini kapatan bir gözlük takacaktır.

Ben Aldırma işleminde lazer ışınları, ulaştığı noktadaki melonositleri parçalar ve parçalanan melonositler deriden atılır.
Ben alma işlemi sırasında kişinin konfor düzeyi yüksektir. Ağrı, acı hissi olmaz.

Sadece yakılan bölgede hafif bir yanma hissi olabilir, bu geçici bir histir. Hassas kişiler uygulama esnasındaki kokudan rahatsızlık hissedebilir.

Ben alma işlemi, alınacak benin büyüklüğüne göre dikişli ya da dikişsiz tamamlanır. Eğer dikiş atılmış ise bu dikişler 1 hafta sonra alınır.

Bu süreçte ilgili bölgenin su ile temasından kaçınılmalı, varsa doktor tarafından önerilen tedaviye destek kremler düzenli olarak kullanılmalıdır. Dikişler alındıktan sonra tedavi gören bölgede hafif bir şişkinlik ve kızarıklık gözlemlenir. Bu kızarıklık zaman içinde rengini kaybederek beyazlar ve ben alınan bölgede sedef beyazı bir renk oluşur.
Ben Aldırma sonrası ilk gün kişi hafif bir ağrı hissedebilir, bu normaldir ve basit ağrı kesicilerle çözülebilir.

Ben Aldırma sonrası iyileşme, belli bir sürece yayılır. İlk haftalar işlem gören bölgede kızarıklık ve şişkinlik gözlemlenebilir. Genellikle ilk ay içinde işlem gören ben bölgesindeki bu alan önce açık pembe sonrasında da beyazlamaya başlayacaktır.
Ben Aldırma sonrası, alınan ben bölgesinde hafif bir çukurluk kalabilir. Zamanla rengin doğala eş bir görünüm almasıyla birlikte çukur da hissedilmez olacaktır.

Ben Aldırma sonrası, ilgili bölgedeki renk pigmentleri ten renginin bir ya da yarım ton açığı olacaktır. Bu renk farklı yakın mesafeden dikkatlice bakılır ise görülebilir şekildedir.

Ben Aldırma işlemi sonrası hiç iz kalmaz ya da çukur oluşmaz demek mümkün değildir. Bir bölgeden bir parçanın çıkarılması söz konusu olduğundan ilgili bölgede hafif de olsa mutlaka bir iz kalır.
Ben Aldırma işleminde; en az iz ve komplikasyon ile tamamlanabildiği için en çok tercih edilen yöntem: “Lazerle Ben Alma” işlemidir.

Bunun dışında; ameliyatla Ben Aldırma, buharlaşma yöntemi ile Ben Aldırma, dondurma yöntemi ile  Ben Aldırma ve radyo frekans ile Ben Aldırma seçenekleri de vardır.

Ameliyat ile  Ben Aldırma tedavisi günümüzde çok zorunlu olmadıkça tercih edilmemektedir. Hem uygulanış aşamalarının komplike oluşu hem de ameliyat sonrası.
  
Ben Aldırma işlemi dikiş ile tamamlanacağı için mutlaka belirgin iz kalmasından dolayı, devlet hastaneleri dışında ameliyat ile  Ben Aldırma uygulanmamaktadır.

Dondurma yöntemi ile  Ben Aldırma işleminde ise, dondurulacak bölgede derine inilmesinin gerekliliğinden ben çıkarıldıktan sonra mutlaka çukur kalma riski vardır. Buharlaştırma ve Radyo frekans ise lazer ile  Ben Aldırma tedavisinden sonra en çok tercih edilen yöntemlerdir.
Ben Aldırma ile aldırılacak benlerin tespiti için mutlaka bir doktor görüşü gerekir. Ancak aşağıdaki durumların söz konusu olduğu benler mutlaka aldırılmalıdır.

 • Eğer bende (nevüste) kanama var ise
 • Ben çevresinde kızarıklık gözlemleniyorsa,
 • Benler asimetrik bir görüntüde ise
 • Benlerde kaşıntı söz konusuysa,
 • Benler olması gereken renk tonundan farklı renk tonlarına sahip ise,
 • Ben üzerindeki kıllarda artış varsa,
 • Ben çevresi, çerçevesi ve kenar düzensizliği tespit edildiyse
 • Ben üzerinde kabuklanma varsa,
 • Eğer benin boyutları hızlı bir şekilde artıyorsa

Bu şikayetlerin görüldüğü durumlarda mutlaka bir estetik cerrah ya da dermatalog tarafından benler incelenmeli ve patalojik bir sorun olup olmadığının tespiti için benler alınmalıdır.

Yayınlanma tarihi: 04/12/2017

-

Son Güncellenme: 27/06/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön