Ece Yalçın tarafından yazılmış, Op. Dr. Şamil Yazgan tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Badem Göz Estetiği Nedir?

Badem göz estetiği, yaşlanmaya bağlı olarak kaybolan canlı bakışların geri kazanılması ya da genetik olarak düşük göz kapaklarının hafifçe kaldırılarak gözlere daha çekik ve çekici bir görünüm sağlanması amacıyla yapılan estetik bir müdahaledir. Her iki durumda da, arzu edilirse ya da gerekliyse, diğer göz kapağı ve göz çevresi operasyonlarıyla kombine edilebilmektedir.  

Deneyimli estetik ve plastik cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilen badem göz estetiği işleminde fiyatı belirleyen en önemli unsur seçilen yöntemdir. 

Badem göz estetiği için seçilen her bir yöntemde farklı fiyat aralıklarıyla karşılaşmak söz konusudur. Tedavinin fiyatı 20.000 TL ile 75.000 TL arasındadır.

Seçeceğiniz cerrah ve uygulamayı yaptıracağınız kliniğin konumu fiyatı etkileyen diğer unsurlardır.. Bu işlemler sırasında cerrahlara bir anestezi ekibi eşlik etmektedir.

Badem göz estetiği birkaç farklı yöntemle yapılabilmektedir. İşlemler fazla karmaşık değildir. Operasyon öncesinde cerrah, hastasını detaylı olarak muayene etmesi neticesinde hasta ile birlikte uygun göz şekline karar verirlir. Badem göz estetiğinde kullanılan yöntemler aşağıdaki şekildedir: 
 

Endoskopik Temporal Kaş Kaldırma
 

Saçlı deri altından yapılan minik kesiler yardımıyla deri altından ilerleyerek şakakları, kaşları ve göz kenarlarını geren yöntemde genel anestezi kullanılır. Sonuçları kalıcı olan endoskopik temporal kaş kaldırma bu nedenle çok tercih edilen bir yöntemdir. Bu işlemde ayrıca yüzün oval şeklini geri kazanmasını sağlama amacı ile orta yüz germe işlemi de yapılabilmektedir.

Bu şekilde kaş, göz ve orta yüzde uyumlu ve çekici bir görünüm elde edilmektedir. İşlem sonrası görünürde iz olmaması da bu işlemi daha çekici hale getirmektedir. Bu işlem lateral kaş kaldırma yöntemiyle benzer olsa da lateral kaş kaldırmada hedef göz şeklini değiştirmek değil düşük görünümlü kaşları düzeltmektir.

Bu nedenle endoskopik temporal kaş kaldırma yöntemi daha kapsamlı olması nedeni ile daha çok tercih edilmektedir.


Klasik Cerrahi Temporal Kaş Kaldırma
 

Bu yöntemde endoskopik temporal kaş kaldırmadan farklı olarak saçlı derinin bir kısmı kesilip çıkartılır. Bu sayede kaşlar ve şakak bölgesi daha gergin bir şekil alır. Bu cerrahi işlem sırasında hastalar genel anestezi altında olur.

Bu işlem endoskopik temporal kaş kaldırma yöntemine nazaran daha eski bir tekniktir ve daha fazla iz bırakır. Günümüzde endoskopik temporal kaş kaldırma yönteminin daha kapsamlı olması ve daha modern bir teknik olması nedeni daha çok tercih edilmekte olup, klasik cerrahi temporal kaş kaldırma işlemi daha geri planda kalmıştır.

 

İple Badem Göz Estetiği
 

İple yapılan badem göz estetiği cerrahi bir işlem değildir, lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Cerrah, gözün dış kenarlarına, deri altına yerleştirdiği özel cerrahi bir ip yardımıyla gözleri yukarı doğru çeker ve ipi cilt altındaki dokuya tutturur. Bu yöntemle elde edilen sonuç kalıcı değildir. Hastanın cilt yapısına göre değişen sürelerde gözler eski haline gelir.
 

Botox
 

Göz çevresindeki kırışıklıkları gidermek ve cildin gerginleşmesini sağlamak amacıyla yapılan Botox enjeksiyonu gözlerin de daha çekik görünmesini sağlar. Ameliyatsız badem göz estetiği için kullanılan bir yöntemdir.

Göz çevresini gençleştiren ve bakışlardaki yorgun ifadeyi gideren birçok estetik uygulama mevcuttur. Kaşları kaldıran, daha gergin durmalarını sağlayan işlemler gözlerin şeklini de etkiler. Bununla birlikte kaş kaldırma işlemleri gözleri çekik hale getirmez ve direkt olarak gözlerin şeklini değiştirmek için uygulanmamaktadır.

Badem göz estetiği son zamanlarda tüm dünyada oldukça popüler hale gelen bir uygulamadır. Ünlü modeller ve sinema oyuncularının çarpıcı bakışlarına sahip olmak isteyen birçok insan bu estetik uygulamaya yönelir. Badem göz estetiği direkt olarak göz şeklini değiştiren bir müdahaledir. Sadece badem göz estetiği yapılarak kaşların kaldırılması mümkün değildir.

Bu sorunun yanıtını detaylı bir muayenenin ardından doktorunuz verecektir. Yaşınız, cilt yapınız, kaş ve göz şekliniz, ameliyat türlerine yaklaşımınız gibi etkenler hangi badem göz estetiği türünün size uygun olduğunu belirlemede rol oynar.

Badem göz estetiğinin kalıcılığı yapılan işlemin türüne göre ve kişiden kişiye değişmektedir.

İple yapılan badem göz estetiğinde göz çevresi yapısının zamanla değişmesi ve kullanılan cerrahi ipliğin ömrünün sınırlı olması gibi sebeplerle zaman içinde yapılan işlemin etkinliği azalmaktadır. Botoxla yapılan işlemlerde genellikle bir senenin sonunda yeni bir işlem gerekebilir.

Kaş kaldırma ameliyatlarıyla elde edilen sonuçlar ise daha kalıcıdır. Bununla birlikte cildin ilerleyen yaşla birlikte esnemesine bağlı olarak zamanla bu işlemlerin etkinliği de azalabilir.  

Badem göz estetiğinden sonra iyileşme süreci seçilen yönteme göre değişir.
 

  • Genellikle tüm badem göz estetiği işlemlerinden yaklaşık iki gün sonra normal hayata geri dönülür.

  • İlk 48 saat yüzün suyla temas etmemesi gerekmektedir.

  • Göz çevresi darbelerden ve sert temaslardan dikkatlice korunmalıdır.

  • 7-10 güne kadar göz çevresinde şişlik ve morarma görülmesi normaldir.

  • Operasyonların sonuçları hemen görülebilse de tam iyileşme 3.aydan sonra gerçekleşir.

  • Botoxla yapılan işlemlerde iyileşme süresi yoktur, sonuçlar daha erken izlenir.

Badem göz estetiği yaptıranlar, işlemden sonra yüzlerindeki yorgun ifadeden kurtularak daha etkileyici ve çekici bir görünüm kazanmayı hedeflemektedir. Farklı badem göz estetiği işlemleriyle hedeflerine ulaşırlar ve ameliyatın izleri tamamen geçtikten sonra gözlerindeki belirgin değişimin estetik bir müdahaleyle gerçekleştiği anlaşılamaz.

Bu nedenle tüm dünyada ünlü kişiler tarafından da sıkça tercih edilen bir işlemdir.

Bella Hadid, Kylie Jenner, Ariana Grande, George Clooney ve Blake Lively, badem göz estetiği yaptırdığı düşünülen yabancı ünlülerden bazılarıdır. Ülkemizde ise sosyal medya fenomeni olarak ün yapmış kişiler Danla Biliç ve Şeyma Subaşı’nın badem göz estetiği yaptırdığı konuşulmaktadır.

Ayrıca Sıla, Hande Erçel, Meryem Uzerli ve Hadise gibi isimlerin de bu popüler işlemi yaptırmış olabileceğinden bahsedilmektedir.

Yayınlanma tarihi: 23/10/2018

-

Son Güncellenme: 07/09/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön