Bahar Özbal tarafından yazılmış, Op. Dr. Serhat Tuncer tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Bacak (Uyluk) Germe
Memnuniyet Bu tedavi hakkında hasta yorumu bulunmamaktadır.
Ortalama Fiyat 30000
Tedavi Genel Anestezi
İyileşme Süresi 1-2 Hafta

Bacak (Uyluk) Germe Nedir?

Cerrahi bir operasyon olan bacak germe ameliyatı, çeşitli sebeplerle vücutta oluşan sarkık derinin alınmasıdır. Bu deformasyon ve sarkmaların bir veya birden fazla sebebi olabilir ve  hem kadınlarda hem de erkeklerde rastlanabilir. Genellikle büyük miktarlardaki kilo kaybı sonrasında oluşmakla birlikte yaşın ilerlemesine bağlı olarak da gerçekleşebilir. Diğer sebepleri arasında ise; gebelik, mide küçültme ameliyatı, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam tarzı ve hızlı kilo alıp verme sayılabilir.
 
Literatürde “uyluk germe” olarak da bilinen bu ameliyata karar verilebilmesi için hasta dikkatle muayene edilmelidir. Problemli bölge tetkik edilirken eğer hastaya daha uygunsa, lazer lipoliz veya liposuction gibi seçeneklerden de bahsedilebilir. Bu yöntemler genel itibariyle deri altından yağ dokularının çıkarılmasına dayanır. Ancak hastanın uyluk ve bacak kısımlarındaki deri sarkması daha büyük seviyelerdeyse ve deri yapısı ile kas dokusu bu operasyona uygunsa bacak germe ameliyatı en doğru seçenek olacaktır.

Uygulamanın fiyatı ameliyatın yapılacağı bölgenin durumuna, ameliyatı planlarken seçilen yöntem ve gerçekleştirilecek işlemlere göre belirlenir. Ayrıca ameliyatın yapılacağı il, uzman doktorun ve hastanenin seçimi gibi faktörler de bu konuda belirleyicidir.
 
Bacak germe ameliyatı fiyatları ortalama olarak 20.000 TL ile 45.000 TL aralığındadır.
Bacak germe ameliyatı, estetik ve plastik cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Genel anestezi altında tam donanımlı bir ameliyathanede yapılması uygundur. Ameliyat genellikle 2-3 saatlik bir süre içerisinde tamamlanır. Ancak operasyonun süresini belirlemede hastanın sarkık derisinin boyutu ve varsa yapılan diğer müdahaleler de etkilidir.
 
En genel hatlarıyla bacak germe ameliyatı; kasık bölgesinden yapılan bir kesiyle, uyluk iç üst kısmındaki fazla derinin çıkarılıp alttaki derinin yukarıya doğru gerilerek dikilmesi işlemidir. Ameliyattan önce hastanın bacak iç kısmında detaylı ölçümler yapılır. Bu sayede alınacak derinin boyutu ve kesilerin tam olarak nereden yapılması gerektiği belirlenir. Operasyon esnasında yapılan kontrollerde gerekliliği tespit edilirse yeniden ölçülendirme de yapılabilir.
 
Derideki sarkma az veya orta seviyedeyse sadece kasık bölgesinde saklı kalacak tek bir kesi ile ameliyat gerçekleştirilebilir. Fakat hastanın durumu daha ileri seviyedeyse ve kilo kaybı çok yüksekse buna ilave bir kesi daha yapılması gerekir. Kasıktaki yatay olan çizgiye, bacağın aşağısına doğru diklemesine bir kesi daha eşlik eder ve görünümü “T” şeklinde olur. Bu sayede bacak hem enine hem de boyuna doğru gerilir ve o bölgede bulunan sarkık geniş deri ortadan kalkar.
 
Hastanın bacaklarında çatlak oluşumları varsa ameliyat sırasında buna da müdahale edilebilir. Kendi vücudundan alınan yağ dokusu o bölgelere enjekte edilerek deride daha pürüzsüz ve düz bir görünüm oluşturulur. Ek olarak, hastanın ihtiyaç duyması durumunda eğer doktor uygun görürse bacaktan yağ aldırma işlemi için liposuction tedavisi de uygulanabilir. Bu sayede bacak sıkılaştırılırken aynı zamanda inceltilir ve genel bir toparlanma sağlanır.
Bacak germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci iki kademeli olarak düşünülebilir:  İlki operasyondan hemen sonra yaşanan süreç, ikincisi ise uzun vadede ameliyatın sonuçları.
 
Öncelikle, ameliyattan sonra genellikle çok şiddetli ağrılar söz konusu olmaz. Doktorun uygun gördüğü ağrı kesicilerin düzenli olarak kullanılması yeterli olacaktır. Eğer ameliyat sırasında istenmeyen bir semptom oluşmadıysa ve başarılı bir operasyon geçirildiyse hasta genellikle 1-2 gün içerisinde taburcu edilir. Ameliyatlı bölgenin su ile temasına dikkat edilmelidir, bu sebeple hasta 2. veya 3. güne kadar banyo yapmamalıdır. 
 
Bacak germe ameliyatından hemen sonra sonuç gözle görülür bir şekildedir. Hatırı sayılır oranda derinin ve buna bağlı olarak yağ dokusunun alınması sebebiyle ilk günden itibaren fark rahatlıkla anlaşılır. Birkaç hafta içerisinde olası şişlikler iner ve iyileşme süreci de neredeyse son bulur. Ancak bacakların yeni görünümünün kalıcı haline ulaşması için aradan birkaç ayın geçmesi gerekebilir.
Bacak germe ameliyatında kesi işlemi uygulandığından bu bölgede iz oluşması kaçınılmazdır. Ancak doktorlar kesi atılan bölgenin seçimine dikkatle karar verip izin görünme riskini en aza indirgeyebilirler. Yapısı gereği deri dokusu iyileşme göstereceğinden bir yıl içerisinde bu izler neredeyse fark edilmez hale gelir.
 
Bu kesilerin mümkün olduğunca az iz bırakması ve ameliyattan en başarılı sonucun alınması için hastanın da dikkat etmesi gereken konular mevcut. Öncelikle hastanın en az bir ila iki hafta süresince istirahat etmesi ve zorlayıcı hareketlerden kaçınması gerekir. Aksi takdirde dikişleri zarar görüp yarası açılabilir. Doktorun belirttiği şekilde birkaç hafta korse kullanılmalıdır ve ameliyatlı bölge çok dikkatle korunmalıdır. Hastanın durumu iyiyse ve eğer fiziksel zorlukları olmayan bir mesleğe sahipse ilk haftadan sonra işe dönebilir.  
 
Bu bilgilerin tamamı ameliyatı gerçekleştirecek doktorlar tarafından operasyon öncesinde ve sonrasında hastaya aktarılır. Her hastanın sağlık durumuna göre kendine özgü gereksinim ve zorunlulukları olacağından doktorların görüş ve tavsiyelerine uyulması zaruridir. Eğer hasta, operasyonu gerçekleştirecek uzman doktorunu bilinçli bir şekilde araştırarak seçerse ve ameliyat sonrası adımları düzenli uygularsa sonuç tatmin edici olacaktır.
Ameliyat esnasında gerçekleşen kesi işlemleri sebebiyle bu uygulamayı düşünen hemen herkes sonrasında nasıl görüneceğini merak eder. Bu nedenle aşağıda örnek olarak yer verilen görseller incelenerek fikir edinilebilir. Ancak sonuçların her hasta için farklı olacağı ve bunu etkileyen çok sayıda faktörün olduğu unutulmamalıdır.
  • Cerrahi operasyona girmenizi engelleyecek bir sağlık sorununuz yoksa ve 18 yaşını doldurduysanız,  
  • Aşırı kilo kaybı sonrası bacağınızda deri sarkmaları oluştuysa, 
  • Egzersizler yapıyor ancak sıkılaşamıyorsanız, 
  • Bacaklarınızın görünümü sebebiyle dilediğiniz kıyafetleri giyemiyorsanız, 
  • Sarkan deriniz hareket kabiliyetinizi ve motivasyonunuzu düşürüyorsa, 

Bacak germe ameliyatı sizin için doğru bir uygulamadır. 
 


Yayınlanma tarihi: 23/07/2019

-

Son Güncellenme: 29/07/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön