Bahar Özbal tarafından yazılmış, Op. Dr. Gökçe Mık tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Ayak Estetiği
Memnuniyet %100
Ortalama Fiyat 10000
Tedavi Genel ya da lokal anestezi
İyileşme Süresi 15-20 Gün

Ayak Estetiği Nedir?

Ayak estetiği ameliyatı, kişinin ayak ve ayak bileği bölgesini kapsayan yapısal bozuklukların, ağrı eşlikli ayak sorunlarının, ayak bölgesindeki estetik kusurların giderilmesi amacıyla yapılan operasyonların bütününe verilen addır. 
 
Ayak estetiğini etkileyen sorunlar genellikle cerrahi müdahale olmaksızın çeşitli tedavi yöntemleri ile çözümlenir. 

Ayak estetiği fiyatları gerçekleştirilecek ameliyat tipine göre farklılık gösterir.

Halluks valgus ameliyatlarının fiyatlandırılmasında ücret politikasına etken unsurlar vardır: uygulanacak cerrahi yöntem, hastanede yatış süresi, ameliyatın gerçekleşeceği il-ilçe, doktor ve kişinin sigortalı olup olmaması gibi…

Halluks valgus ameliyatları; deformitenin seviyesine bağlı olarak SSK tarafından karşılanabilen bir ameliyattır. Eğer halluks valgus ameliyatına ek farklı estetik uygulamalar SGK kapsamı dışında kalacağı için ayrı ücretlendirilir. Ameliyatın ortalama fiyatı 5.000TL’den başlıyor yapılacak işlemler ve diğer etkenlere bağlı olarak 10.000 TL’ye kadar çıkabiliyor. 

Ayak bileği inceltmek için yapılan liposuction Uygulaması SGK kapsamında değil. Bu işlemin ortalama maliyeti: 2.000 TL ile 5.000 TL arasında değişebilir. 

Ayak terleme sorunu için yapılan botox uygulaması da SGK kapsamında değildir. Bu uygulamanın ortalama maliyeti: Alanın büyüklüğü ve uygulanacak iğne sayısına göre farklılık gösterir 500 TL ile 1.200 TL arasında değişir. 
Ayak estetiği ameliyatları kişinin ayak bölgesindeki sorun ve şikayetlerine bağlı bir çok farklı metot ile planlanır. 
          1- Halluks Valgus (bunyon) Ameliyatı İle Ayak Estetiği:
Halluks valgus yani ayak baş parmak çıkıntısı ameliyatı, hem cerrahi hem de medikal yöntemlerle tedavi edilebilir. Ortalama 2 saat sürer, lokal ya da gerekli durumlarda genel anestezi altında yapılır. Kişi bir günlük hastanede yatış süresi ardından taburcu edilir. 

Halluks valgus (bunyon) ameliyatlarında tandon ve ligamentlerin tamiri, artrodez, ekzostektomi, rezeksiyon artroplastisi, osteotomi isimleri altında toplanan cerrahi işlemlerle operasyon süreci planlanır.

Halluks valgus ameliyatlarının tümünün iyileşme sürecinde ayak üzerine baskının azaltıldığı istirahat süreci gereklidir.
 
 Halluk Valgus nedir ve nasıl tedavi edilir konusunda ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.
          2- Sindirella Ayak Estetiği
Ayak ve ayak bölgesinde meydana gelmiş şekil bozuklukları ve buna bağlı gelişen sağlık sorunlarının düzeltilerek ayağa sağlıklı ve estetik bir görünüm kazandırılması işlemine verilen addır.

Bu ameliyat ile uzun ya da kısa ayak parmaklarına ideal formun kazandırılması, kıvrık parmak ve kemik deformasyonlarının düzeltilmesi, nasır, leke gibi estetik görünüme etki eden unsurların ortadan kaldırılması daha ileri boyutta ince ayak yapısına sahip olmak isteyenler için ayak tarak kemiği çıkarılması küçük parmağın alınması gibi işlemlerin yapıldığı estetik uygulamalar bütünüdür.

Yapılacak işlem ya da işlemlerin kararına bağlı cerrahi ya da medikal tedaviler ile planlanan sindirella ayak estetiği uygulaması tedavi süreci de kişinin ayak sağlığı için ihtiyaç duyulan işlemler bütününe bağlı olarak değişiklik gösterir. 
               2.1 Botoks Yöntemi İle Sindrella Ayak Estetiği
Botoks yöntemi ile ayak estetiğinin gerekli olduğu durumların başında ayak terlemesine bağlı sorunların botoks yöntemi ile çözümü gelir.

6 ayda bir uygulanan botoks tedavisi ise ayakta terleme ve buna bağlı ayak kokusu problemi çözüme ulaşır. El ve ayak botoksu kişiden kişiye farklılık gösteren ağrı skalasına sahiptir ama genel olarak uygulama kişinin günlük yaşantısına etki etmez, uygulamanın ardından kişi normal aktivitelerine aynı gün içinde geri dönüş sağlayabilir. Ağrı, ağrı kesiciler ile hafifletilebilir boyuttadır ve genellikle bir kaç gün içinde azalarak ortadan kalkar. 
               2.2 Yağ Transferi ve Dolgu Uygulamaları ile Sindrella Ayak Estetiği
Yağ transferi ve dolgu uygulamaları ile ayak estetiğinin gerekli olduğu durumların başında belirgin damar ve tendonlara bağlı estetik görünümün düzeltilmesi gelir.

Ayrıca topuk dikeni, düztabanlık, ayak tabanında çökme, ayak kavisinin yeterli olmaması gibi durumlara bağlı yapay ayak tabanı enjeksiyonu yapılarak hem ayak tabanındaki ağrı azaltılarak hem de estetik açıdan ideal ayak kavisinin oluşması sağlanır.

Ayak estetiği için yağ transferi ve dolgu uygulaması ortalama 30 dakika süren bir işlemdir. Lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Vücudun herhangi bir noktasından alınan yağın ilgili bölgeye transferi ile yapılır. Yağ transferi yılda 3 sefer dolgu ise yılda bir tekrarlanır.

Hastane yatışına genellikle ihtiyaç görülmez kişi ayak bölgesine çok baskı uygulamamak kaydı ile bir iki gün içinde normal hayatına dönebilir. 
               2.3 Sindrella Ayak Estetiği Ayak Bileği İnceltme Uygulaması
Ayak bileği inceltme uygulaması ile ayak estetiği, Sindirella ayak estetiği adı altında hayata geçirilen bir diğer uygulamadır.

Burada hedef ince kanüller yardımı ile liposakşın uygulaması ile ayak bileklerinde toplanan yağ dokusunun uzaklaştırılarak ince ve zarif ayak bileklerine kavuşulmasıdır.

Genellikle fil ayağı tabiri ile anılan ayak bileği kalınlaşmasına bağlı tercih edilen uygulama lokal anestezi altında ortalama 1 saat süresinde tamamlanır. Hastane yatışına genellikle ihtiyaç görülmez kişi ayak bölgesine çok baskı uygulamamak kaydı ile bir iki gün içinde normal hayatına dönebilir. 
Ayak estetiği ameliyatı ve medikal uygulamalar genellikle ağrılı işlemlerdir ancak operasyon sırasında oluşacak ağrının dindirilmesi için doktorunuz uygun ağrı kesici ilaçların kullanımını yapacak ve ameliyat ya da uygulama sonrası sizin tarafınızdan hissedilecek ağrının azaltılması için gerekli ağrı kesicileri önerecektir. 
Ayak estetiği ameliyatı iyileşme süreci cerrahi ve diğer uygulamaların hangisinin yapıldığı ile doğru orantılı gelişir. Ameliyatı sonrası geçirilen ameliyat tipine bağlı olarak doktorunuz 1 ile 4 hafta sürecinde kan sulandırıcı kullanmanız gerekebilir. 

Halluks valgus cerrahi uygulamaların söz konusu olduğu ayak estetiği ameliyatlarında; ameliyat sonrası 1-5 gün arası ağrı gözlemlenebilir. Bu süreç içerisinde ayaktaki baskıyı kaldıracak uygun dinlenme pozisyonunda istirahat ve doktorunuzca önerilen ağrı kesicilerin kullanımı önemlidir.

Ameliyat sonrası bir gece hastanede yatış verilir ve ilk pansuman ameliyatı takip eden üç ya da dördüncü gün doktorun kliniğinde yapılır. Dikişlerin alınması ardından yaranın açık kalması gerekir, bu süre ortalama 15-20 gündür. Kişi bu sürenin ardından normal hayatına dönebilmektedir.

Halluks valgus ameliyatlarında ilk 4 ay ayakta şişlik, ödem ve morluk gözlemlenebilir. Bu nedenle ameliyat sonrası doktorunuzca önerilen ortopedik ayakkabıların kullanımı önemlidir. Kişi 4 ayın sonunda dilediği ayakkabıyı giyebilir duruma gelir.  
Ayak estetiği ameliyatını gerektiren ayak şekil bozuklukları 4 ana kategori altında sınıflandırılır. 
  • Ayak derisindeki bozukluklar: Kırışıklık, çatlak, leke, nasır, mantar, siğil, aşırı terleme 
  • Kemik yapıdaki bozukluklar: Halluks Valgus adı verilen ağrılı ve yürüme bozukluğuna neden olan yaşam kalitesinin olumsuz etkilendiği ayak baş parmak bölgesindeki kemik fırlaması en yaygın problemlerdendir. 
  • Tırnaklardaki bozukluklar: Tırnak batması, tırnak ve tırnak yatağı enfeksiyonu, tırnak mantarı ve tırnak şekil bozuklukları
  • Doğumsal anamoliler: Doğuştan perdeli (parmak aralarının yapışık olması) parmak ve parmak sayısının beşten fazla olması sorununa bağlı düzenlenen operasyonlar. 

Bu 4 kategoride toplanan sorunların bir ya da bir kaçına sahip kişiler ayak estetiği ameliyatı için doğru adaylardır. Kadınlarda 18, erkeklerde ise 21 yaş ayak estetiği ameliyatında alt sınır olarak kabul edilir. Sigara kullanımı ameliyat sonrası görülen şikayetlerin ve komplikasyonların oluşumuna zemin hazırladığı için ayak estetiği ameliyatı olacak kişilerin sigara kullanmaması önemlidir. 

Yayınlanma tarihi: 01/01/2018

-

Son Güncellenme: 27/06/2022

Ayak Estetiği Öncesi & Sonrası Fotoğrafları


Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön