Ece Yalçın tarafından yazılmış, Doç. Dr. Tahsin Görgülü tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Ayak Bileği İnceltme (Ayak Bileği Estetiği) Nedir?

Kadınlarda ayak bilekleri vücudun zarif bir görünüme sahip olmasını sağlayan önemli bir bölgedir. Bacakların kalınlığıyla orantılı şekilde devam eden ayak bilekleri vücudun görünümünü tamamlar. Bazı vücut tiplerinde ayak bilekleri istenen ölçülerde olmaz. Genlerin etkisiyle gelen bu yapısal kalınlığı değiştirmek oldukça zordur. Spor yaparak ya da beslenme şeklini değiştirerek arzu edilen görünümün sağlanamadığı durumda ayak bileği estetiği devreye girebilir. Ayak bileği inceltme, az bilinen ancak tatmin edici sonuçları olan bir operasyondur.

Ayak bileği inceltme ameliyatı liposuction yöntemiyle yapılır. Ayak bileği kalınlığınızdan memnun değilseniz bu işlemden sonra arzu ettiğiniz görünüme kavuşabilirsiniz. Ayak bileği inceltme operasyonu için başvurduğunuz cerrah bileklerinizi ideal kalınlığa getirecek liposuction işlemini yapar. Genel ya da lokal anestezi altında girdiğiniz ameliyatta ağrı hissetmezsiniz. Cerrah sorunlu bölgedeki yağ dokusuna müdahale eder. Eğer bölgedeki müdahaleden sonra deri fazlalığı ortaya çıkarsa operasyon sırasında burada da düzeltme yapılır.

Ayak bileği inceltme ameliyatının fiyatını belirleyen birçok faktör vardır. Uygulanacak liposuction yöntemi, uygulamayı yapacak olan cerrah ve seçtiğiniz klinik işlemin fiyatını belirler. Ayak bileği inceltme tedavisi olarak cerrahi bir yöntem seçtiğinizde bunun ortalama fiyatını 20.000TL olarak düşünebilirsiniz. Liposuction işleminin bedeli uygulama yapılacak alana ve bulunduğunuz şehre göre farklılık gösterir. Seçtiğiniz doktor da fiyatı direkt olarak etkileyen unsurlardandır. Ülkemizde liposuction işleminin fiyat aralığı 10.000TL ile 30.000TL arasında değişmektedir.

Estetik kaygılar nedeniyle yaptırılan ameliyatların hiçbiri sigorta kapsamına girmemektedir. Bir hastalık ya da kaza sonucu ortaya çıkan durumların giderilmesi haricindeki estetik operasyonların tamamı ücretlidir. Ayak bileği estetiği sigorta tarafından karşılanmaz.

Cerrahlar ayak bileği inceltme ameliyatı sırasında sıklıkla genel anestezi tercih ederler. Bazı durumlarda bölgesel anesteziyi yeterli görürler. Ameliyat öncesinde bacakların hangi bölümünden yağ alacaklarına karar verirler. Ayak bileği inceltme işlemleri bazen bacak estetiği ile birlikte yapılabilir. Baldırlarda da ayak bileklerindeki gibi yapısal kalınlık söz konusuysa operasyon sırasında bu bölümler de inceltilebilir.

İnceltme işlemi için liposuction uygulamasının klasik versiyonu ya da Lipomatik liposuction veya Vaser liposuction modeli seçilebilir. Tüm liposuction yöntemleri vücuttaki dirençli yağları bölgeden uzaklaştırmaya yöneliktir.

Cerrahlar sorunlu bölgede işaretledikleri yerlere 3-4 mm kalınlığında minik kesiler açarlar. Bu kesiler özel kanüllerin girişi içindir. Kanüllerle ulaştıkları cilt altından gerekli miktarda yağı serbest bırakarak özel vakumlama yöntemiyle vücuttan tahliye ederler. Vaser liposuction yönteminde bölgedeki yağlar sıvılaştırılarak uzaklaştırılır.

Yaklaşık 2 saat süren ayak bileği inceltme operasyonu sonrası cerrahınızın verdiği özel varis çorabını kullanırsınız. Üç haftalık bir iyileşme sürecinden sonra yavaş yavaş normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Ayak bilekleri tüm gün vücut ağırlığını taşımakla görevli olan bölge olduğu için sonuçların görülmesi zaman alabilir. Bununla birlikte ayak bileği estetiği sonuçları kalıcıdır.

Ameliyatsız ayak bileği inceltme yöntemleri arasında lokal çözümler sunan teknolojiler yer alır. Bunlardan bazıları BodyTite, soğuk lipoliz, lazer lipoliz ve lipolitik mezoterapidir. İşlem sonuçlarındaki değişim liposuctionın etkileri kadar belirgin olmasa da tatmin edici bir görünüm elde edebilirsiniz.

Ameliyat olmadan ayak bileklerinizi inceltmek için çeşitli bölgesel egzersizlerden yararlanabilirsiniz. Ayak bileği çevresindeki yağ dokusu inatçı yapıda olduğu için egzersizlerin sonuç vermesi zaman alacaktır. Yoğun bir antrenman programını uygulayarak bilek çevrenizde belli seviyede incelme sağlayabilirsiniz.

Ameliyat olmaya engel bir sağlık sorununuz yoksa ve vücudunuz liposuction için uygun yapıdaysa doktorunuzun onayıyla ayak bileği estetiği yaptırabilirsiniz.

Bunun yanında;

  • Ayak bilekleriniz dilediğiniz kalınlıkta değilse,
  • Baldırlarınızla ayaklarınız arasında arzu ettiğiniz orantı yoksa,
  • Vücudunuzda ödem olmadığında bile bilek çevrenizde halka şeklinde şişlik hissediyorsanız,
  • Aşil tendonunuz belirgin değilse,
  • Doktorunuzun onaylaması durumunda ayak bileği estetiği için uygun bir aday olabilirsiniz.

Ayak bileği estetiğinde kullanılan yöntem liposuctionsa iyileşme süresi yaklaşık üç haftayı kapsar. İşlemden sonra yatış gerekmez, hemen evinize gidebilirsiniz. Suyla temasınıza dikkat etmeniz gerekir. Kanüllerin giriş yaptığı yerlerde enfeksiyon riski mevcuttur. Bu nedenle yaralar tamamen iyileşene kadar havuza veya denize girmeniz sakıncalı olabilir.

Ayak bileği inceltme ameliyatınızdan sonra üç hafta boyunca varis çorabı kullanırsınız.

Spor aktiviteleri için üç hafta beklemeniz gerekir. Koşu antrenmanları için bu süre daha uzundur. Altı haftanın sonunda tüm sportif faaliyetlere dönüş yapabilirsiniz.

Ayak bileği inceltme tedavisinde seçtiğiniz yöntem önemlidir. Liposuction ile yapılan ayak bileği estetiğinin sonuçları kalıcıdır. Ancak hareketsiz yaşam ve kötü beslenmeye bağlı olarak bölgede tekrar yağ birikebilir. Bu durumda işlemi tekrar yaptırabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için sağlıklı beslenmeye ve hareket etmeye özen gösterin.

Yayınlanma tarihi: 13/06/2022

-

Son Güncellenme: 22/06/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön