Ameliyatsız Meme Büyütme Nedir?

Ameliyatsız meme büyütme; cerrahi uygulamalar kullanılmaksızın meme doku hacminin yağ ve dolgu maddeleri ile arttırılması işlemine verilen addır. Ameliyatsız meme büyütme yağ enjeksiyonu ile kişinin kendisinden elde edilen dolgu maddesinin transferi ya da poliamid dolgu maddesi uygulanması şeklinde 2 farklı yöntemle uygulanır.
 
 
Ülkemizde Sağlık Bakanlığı onaylı tek bir lineer poliamid dolgu malzemesi vardır. “Aquafilling” isimli bu dolgu maddesi, ilk ve tek olması nedeniyle “ameliyatsız meme büyütme yöntemi” çoğu zaman “Aquafilling” adıyla da anılır.

Ameliyatsız Meme Büyütme Fiyatları Ne Kadardır? 

Ameliyatsız meme büyütme işlemleri ortalama 25.000 TL ile 100.000 TL fiyat aralığında yapılmaktadır. Yağ transferi söz konusu olduğunda işlem yağ toplama (liposuction) yöntemi ile birlikte fiyatlandırılır. 

Aquafilling yönteminde fiyata etki eden dolgu malzemesinin fiyatıdır. Her iki işlem için de tek noktadan giriş yapılır ve dolgu enjeksiyonu sağlanır. ameliyatsız meme büyütme işlemine etki eden unsurların başında, uygulamanın yapılacağı klinik ya da hastane, doktor, uygulamanın yapılacağı il, ilçe, kullanılan anestezi, dolgu maddesi gibi detaylara bağlı olarak fark gösterir.

Ameliyatsız Meme Büyütme Nasıl Yapılır?

Ameliyatsız meme büyütme yağ enjeksiyonu ve poliamid dolgu maddesi uygulanması şeklinde 2 farklı yöntemle uygulanır.

Yağ Enjeksiyonu ile Ameliyatsız Meme Büyütme İşlemi; Ortalama 45 dakika ile 1,5 saat arasında, lokal anestezi altında, hastane ortamında yapılır. Kişinin yağ dokusu yoğun bölgelerinden alınan yağ hücrelerinin (genellikle karın, kalça, sırt bölgelerinden liposuction yöntemi ile toplanır) ince kanül ya da enjeksiyon yardımıyla meme bölgesine enjekte edilmesiyle memelerin istenilen şekle kavuşması sağlanır. Ağrı ve acı hissedilmez. Kişi aynı gün normal hayatına dönebilir.

Poliamid Dolgu Malzemesi (Aquafilling) ile Meme Büyütme İşlemi; Ortalama 30 dakika ile 1 saat arasında, lokal anestezi altında yapılır. Klinik ya da hastane ortamında uygulanabilir. İşlem memelerin lokal anestezi ile uyuşturulmasıyla başlar. Ardından tek bir noktadan incecik bir kanül ya da iğneyle tüm memeye Aquafilling isimli dolgu maddesi verilmesiyle memelerin istenilen şekle kavuşması sağlanır. Aquafilling temeline su olan bir jeldir. Uygulama sırasında ve sonrasında ağrı hissedilmez. Sonucu hemen görülebilen bir uygulamadır.

Poliamid dolgu malzemesi (Aquafilling) ile meme büyütme işlemi, yağ enjeksiyonu ile ameliyatsız meme büyütme işlemine oranla daha uzun kalıcılık süresine sahip bir uygulamadır. Aquafilling ortalama 8 seneye kadar kalıcılık sağlarken, yağ dokusu transferi  ile ortalama 2-3 yıla kadar kalıcı sonuç elde edilebilir, transfer edilen yağ dokusunun belli bir bölümü yok olurken bir kısım yağ dokusu da varlığını daha uzun süre sürdürebilir.  

Ameliyatsız Meme Büyütme Benim için Doğru İşlem mi?

Ameliyatsız meme büyütme 18 yaş üzeri, hamile ve emzirme sürecini tamamlamış sağlık durumunda herhangi bir sorun olmayan (alerjik bünye, kalp ve tansiyon hastalığı gibi) meme hacminden rahatsız herkese uygulanabilir.
  • Meme hacim ve boyutundan hoşnut olmayan kişiler,
  • Memelerinde hafif bir dolgunluk oluşturmak isteyen kişiler,
  • Memelerini 1-2 beden büyütmek isteyen kişiler,
  • Memelerinde hafif sarkma olan ve daha diri bir görünüm hayali kuran kişiler,
ameliyatsız meme büyütme için doğru adaylardır.

Ameliyatsız Meme Büyütme Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Ameliyatsız meme büyütme sonrası kişi günlük yaşantısına hemen dönebilir.

Ameliyatsız meme büyütme (Aquafilling) sonrası ortalama 1 hafta süreyle memelerde ve meme bölgesinde şişlik gözlemlenebilir. Bu normal bir süreçtir genellikle 1 haftanın sonunda ortadan kaybolur.

Ameliyatsız meme büyütme (Aquafilling) sonrası sıkı bir sütyen kullanmak, istenmeyen yaz etkilerin şişlik, enjeksiyon yerlerinde morarma gibi sonuçları en düşük seviyeye çekecektir.

Ameliyatsız meme büyütme (Aquafilling) sonrası hafif egzersizler yapılabilir ancak daha yoğun egzersiz ve spor aktiviteleri için en az 1 hafta beklemek gerekir.

Ameliyatsız Meme Büyütme İşleminin Yan Etkileri Nelerdir?

Ameliyatsız meme büyütme ya kişinin kendi dokusundan elde edilen dolgu maddesi ile ya da sağlık bakanlığı onaylı “Aquafilling” isimli dolgu maddesi ile yapılmaktadır. Kişinin kendi yağ dokusundan elde edilen dolgu maddesinin vücut tarafından reddi söz konusu değildir, dokular birbiri ile uyumlu ve kendi içinden türetilmiştir.

Aquafilling ise 2004 yılından bu yana kullanılmakta olan su bazlı bir dolgu maddesidir. Geçen yıllar içinde Aquafilling dolgusu yapılan kişilerde herhangi bir karsinojenik ve teratojenik etki ile karşılaşılmamış olup, maddenin vücut ile tam uyumlu hareket ettiği kaydedilmiştir.

Ameliyatsız Meme Büyütme İşleminin Kalıcılık Süresi Ne Kadardır?

Ameliyatsız meme büyütme isimli dolgu maddesi ortalama 5 ile 8 yıl aralığında kalıcılık süresine sahiptir. Bu diğer dolgu maddeleri ve yağ transferi ile dolgu yöntemine oranla oldukça uzun bir süredir. 

Aquafilling etkisini kaybetme sürecine girdiğinde yavaş yavaş yıkılarak meme dokusundan uzaklaşır ve vücuttan atılır. Aquafilling ile ameliyatsız meme büyütmenin en önemli avantajı bir çok defa tekrar edilebilir bir uygulama oluşudur.

Yağ dokusu transferi ile yapılan dolgular ortalama 2 senenin sonunda etkisini kaybetmeye başlar. Yağ dokusu dolgusunda transfer edilen yağ hücrelerinin bir kısmı meme ile uyumlu şekilde uzun seneler yaşamaya devam eder ancak 2 yıldan sonra yeniden tekrar edilmesi gerekir.

Doğal Yöntemlerle Ameliyatsız Meme Büyütme Yapılabilir mi?

Cerrahi ya da dolgu harici doğal yöntemlerle de Ameliyatsız Meme Büyütme sağlanabilir. Ama elbette sonuç cerrahi ve dolgu uygulamaları ile kıyas kabul etmeyecek oranda düşüktür.  

Özel beslenme programı, egzersiz ve masajlarla ameliyatsız meme büyütmek mümkündür.

Meme, yapısı gereği yağ ve kaslardan oluşur. Kas sistemini güçlendirici egzersiz ve masajlar, meme bölgesinde yağ dokusunu destekleyici gıdalarla memelerin mevcut görüntüsü üzerinde fark yaratılabilir. Elbette hiç bir beslenme ve egzersiz sizi iki beden büyük memelere kavuşturmaz. Bu nedenle hedef meme ölçüsüne en uygun çözüm ile yol almak, vakit ve enerji kaybını önleyecektir.

Ameliyatsız meme büyüten egzersizlerde prektoral kas grubunun çalıştırılması esastır. Çeşitli şınav teknikleri ile (wall up, asansör şınav gibi…) her gün düzenli bir çalışma programıyla 1 aynın sonunda meme ve göğüs bölgesinde gelişme gözlemlenebilir. Memeler ölçü açısından büyümese de görüntü itibariyle önceye oranla büyümüş hissi taşır.

Ameliyatsız meme büyüten masajlar, memelerin büyümesini sağlayan prolaktin hormonunu aktive eder. Düzenli masaj yanı sıra östrojen ve fitoöstrojen içerikli besinlerin tüketilmesiyle normalden daha hacimli memelere kavuşulabilir. Meme büyüten masajlar kan dolaşımını hızlandırır ve meme dokularının hacim kazanmasını sağlar.

Ameliyatsız meme büyüten beslenme programı ile memelere hacim kazandırmak mümkündür. İçeriğinde östrojen, fitoöstrojen hormon destekleyici bulunan gıdaların tüketildiği bir diyet programı ile ameliyatsız meme büyütme sağlayabilirsiniz.

Bu üç yöntem sıkı bir çalışma ve sabır ister. Hiçbiri tek başına yeterli olmadığı gibi hiç bir zaman ameliyatsız meme büyütme yöntemi olan dolgu ile meme büyütme kadar etkili bir sonuç sağlamaz.

Yayınlanma tarihi: 19/09/2017

-

Son Güncellenme: 27/03/2023

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön