Bahar Özbal tarafından yazılmış, Op. Dr. Ekrem Keskin tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Ameliyatsız Popo (Kalça) Büyütme Nedir?

Ameliyatsız popo (kalça) büyütme; cerrahi uygulamalar kullanılmaksızın popo hacminin istenilen ölçülerde büyütülmesi amacıyla, yağ ve dolgu maddeleri ile arttırılması işlemine verilen addır.
 

Ameliyatsız popo (kalça) büyütme dolgu enjeksiyonu ile yapılır ve 2 farklı dolgu yöntemiyle uygulanır. 

Birincisi kişinin kendisinden elde edilen dolgu maddesinin popo bölgesine transferi ile ikincisi poliamid dolgu maddesi uygulanmasıyla yapılmaktadır. Ülkemizde sağlık bakanlığı onaylı tek bir lineer poliamid dolgu malzemesi vardır. “Aquafilling” isimli bu dolgu maddesi, ilk ve tek olması nedeniyle “Ameliyatsız kalça büyütme yöntemi” çoğu zaman “Aquafilling” adıyla birlikte anılır.

Ameliyatsız popo (kalça) büyütme işlemleri ortalama 25.000 TL ile 100.000 TL fiyat aralığında yapılmaktadır. Yağ transferi söz konusu olduğunda işlem yağ toplama liposuction yöntemi ile birlikte fiyatlandırılır. Aquafilling yönteminde fiyata etki eden dolgu malzemesinin fiyatıdır.

Her iki işlem için de tek noktadan giriş yapılır ve dolgu enjeksiyonu sağlanır. Ameliyatsız popo (kalça) büyütme işlemine etki eden unsurların başında, uygulamanın yapılacağı klinik ya da hastane, doktor, uygulamanın yapılacağı il, ilçe, kullanılan anestezi, dolgu maddesi gibi detaylara bağlı olarak fark gösterir.

Ameliyatsız popo (kalça) büyütme yağ enjeksiyonu ve poliamid dolgu maddesi uygulanması şeklinde 2 farklı yöntemle uygulanır.
 

Yağ Enjeksiyonu ile Ameliyatsız Popo (Kalça) Büyütme İşlemi: Ortalama 45 dakika ile 1,5 saat arasında, lokal anestezi altında, hastane ortamında yapılır. Kişinin yağ dokusu yoğun bölgelerinden alınan yağ hücrelerinin (genellikle karın, kalça, sırt bölgelerinden liposuction yöntemi ile toplanır) ince kanül ya da enjeksiyon yardımıyla popo bölgesine enjekte edilmesiyle kalçaların istenilen şekle kavuşması sağlanır. Ağrı ve acı hissedilmez. Kişi aynı gün normal hayatına dönebilir.

 

Poliamid Dolgu Malzemesi (Aquafilling) ile Popo (Kalça) Büyütme İşlemi: Ortalama 30 dakika ile 1 saat arasında, lokal anestezi altında yapılır. Klinik ya da hastane ortamında uygulanabilir. İşlem kalçaların lokal anestezi ile uyuşturulmasıyla başlar. Ardından tek bir noktadan incecik bir kanül ya da iğneyle hacim kazandırılmak istenilen popo bölgesinde belirlenen noktalardan Aquafilling isimli dolgu maddesi verilmesiyle kalçaların istenilen şekle kavuşması sağlanır. Aquafilling temeline su olan bir jeldir. Bu nedenle de insan vücudu ile kolay uyum sağlar. Görüntü doğaldır. Uygulama sırasında ve sonrasında ağrı hissedilmez. Sonucu hemen görülebilen bir uygulamadır.  

 

Poliamid Dolgu Malzemesi (Aquafilling) ile Popo (Kalça) Büyütme işlemi, ortalama 5-8 yıl kalıcılık süresine sahiptir. Yağ enjeksiyonu ile ameliyatsız kalça büyütme işleminde bu süre daha kısadır. Ortalama 2-3 yılın sonunda tedavinin tekrarı gerekir.

Ameliyatsız popo (kalça) büyütme 18 yaş üzeri, hamile ve emzirme sürecini tamamlamış sağlık durumunda herhangi bir sorun olmayan (alerjik bünye, kalp ve tansiyon hastalığı gibi) kalça hacminden rahatsız kadın erkek herkese uygulanabilir.
 

  • Küçük popolu kişiler,

  • Daha büyük kalçaya sahip olmak isteyen kişiler,

  • Gelişim bozukluğuna bağlı kalça bölgesinde estetik kaybı olan kişiler

  • Kalçalarında asimetri sorunu olanlar

  • Daha önce popo büyütme ameliyatı geçirmiş ve ameliyata bağlı popo bölgesinde çöküntü ya da deformasyon oluşmuş kişiler,

ameliyatsız popo (kalça) büyütme için doğru adaylardır.

Ameliyatsız popo (kalça) büyütme işlemi ortalama 45 dakika ile 90 dakika arasında tamamlanan bir uygulamadır, uygulamanın ardından kişi günlük yaşantısına hemen dönebilir.
 

Ameliyatsız popo (kalça) büyütme sonrası ortalama 3 - 6 hafta arası kişinin korse kullanması istenilir.

Ameliyatsız popo (kalça) büyütme sonrası ilk haftalar kişinin oturup kalkarken nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda doktorunuz bilgi alışverişinde bulunacaktır. Bu uyarılara dikkat etmek poponun şekillenmesinde beklenen sonuçların en iyi şekilde neticelenmesine yardım eder.

 

Ameliyatsız popo (kalça) büyütme sonrası ilk haftalar yoğun sonrasında ortalama 3 ay süresince popo ve kalça bölgesinde şişlik gözlemlenebilir. Bu normal bir süreçtir. Şişliklerin giderek azalmasıyla kalça nihai formunu alır, ameliyatsız popo (kalça) büyütme işleminden sonra 6. ay kalça olması beklenilen ölçü ve forma kavuşur.
 

Ameliyatsız popo (kalça) büyütme sonrası hafif egzersizler yapılabilir ancak daha yoğun egzersiz ve spor aktiviteleri için en az 1 ay beklemek gerekir.

Ameliyatsız popo (kalça) büyütme ya kişinin kendi dokusundan elde edilen dolgu maddesi ile ya da sağlık bakanlığı onaylı “Aquafilling” isimli dolgu maddesi ile yapılmaktadır. Kişinin kendi yağ dokusundan elde edilen dolgu maddesinin vücut tarafından reddi söz konusu değildir, dokular birbiri ile uyumlu ve kendi içinden türetilmiştir.

Aquafilling ise 2004 yılından bu yana kullanılmakta olan su bazlı bir dolgu maddesidir. Geçen yıllar içinde Aquafilling dolgusu yapılan kişilerde herhangi bir karsinojenik ve teratojenik etki ile karşılaşılmamış olup, maddenin vücut ile tam uyumlu hareket ettiği kaydedilmiştir.

Ameliyatsız popo (kalça) büyütme uygulamasında kullanılan aquafilling isimli dolgu maddesi ortalama 5 ile 8 yıl aralığında kalıcılık süresine sahiptir. Bu diğer dolgu maddeleri ve yağ transferi ile dolgu yöntemine oranla oldukça uzun bir süredir. Aquafilling etkisini kaybetme sürecine girdiğinde yavaş yavaş yıkılarak popo dokusundan uzaklaşır ve vücuttan atılır. Aquafilling ile ameliyatsız kalça büyütmenin en önemli avantajı bir çok defa tekrar edilebilir bir uygulama oluşudur.
 

Yağ dokusu transferi ile yapılan ameliyatsız popo (kalça) büyütme uygulamasında dolgular ortalama 2 senenin sonunda etkisini kaybetmeye başlar. Yağ dokusu dolgusunda transfer edilen yağ hücrelerinin bir kısmı kalça ile uyumlu şekilde uzun seneler yaşamaya devam eder ancak 2 yıldan sonra yeniden tekrar edilmesi gerekir.

Yayınlanma tarihi: 19/09/2017

-

Son Güncellenme: 07/09/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön