Bahar Özbal tarafından yazılmış, Op. Dr. Yuliya Doster tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Ameliyatsız Genital Estetik (Kadın Estetiği) Nedir?

Kadınların genital bölgesinde meydana gelen form ve yapısal bozuklukların neden olduğu fizyolojik hasarın, kozmetik jinekoloji yöntemleriyle tedavi edilmesine “Ameliyatsız Genital Bölge Estetiği”, bilinen diğer adlarıyla “Genital Bölge Gençleştirme” ya da “Kadın Estetiği” denir.  
 
Yaşlanma, hamilelik ve doğum travmaları, sık kilo alıp-verme, hormonal eksiklik ve/veya değişiklikler gibi birçok nedene bağlı olarak; vajina bölgesindeki kas ve bağ dokusu yıpranır, genişler, gevşer, sarkar. Bu deformiteler pelvik tabana zarar verirken aynı zamanda vajina duvarının olması gereken ıslaklığını ve elastikiyetini bozabilir. Kadının yaşam kalitesini, kendine olan güvenini ve cinselliğini etkileyen bu durum; idrar kaçırma, vajinada kuruluk, genişlik hissi, cinsel uyarı ve doyumda azalma, vulvada renk ve form değişiklikleri ve hatta ilişki sırasında zaman zaman hoş olmayan sesler duyulması gibi şikayetlere sebebiyet verir. 
 
 “Ameliyatsız Genital Bölge Estetiği” tedavisinde, radyofrekans ve lazer teknolojilerinin yanı sıra; mezoterapi, PRP ve CGF (Consantrate Growth Factor- Kök hücreden zengin konsantre büyüme faktörü) dolgu, ip askı ve özel peeling yöntemleri uygulanabilir. Bu tedavi metotlarının hepsinde genital ve bikini bölgesinin gençleştirilmesi hedeflenir, uygulamaların kapsamında; genital ve bikini bölge bölge renk açma, genital bölge sarkma tedavisi, genital bölge sıkılaştırma, bacak arası estetiği, vajinal daraltma,  Q Shot (G noktası büyütme), vajinal kuruluk ve tekrarlayan enfeksiyonların tedavisi de yapılır.  

Podcast

Genital bölgede meydana gelen renk değişimleri, sarkma, gevşeme yağlanma, selülit oluşumu gibi estetik ve fonksiyon kaybına yönelik sorunları kapsayan “Ameliyatsız Genital Bölge Gençleştirme” tedavisi radyofrekans ve lazer teknikleri, peeling, mezoterapi, ip askı, dolgu uygulamaları ile yapılabilir. Kişinin durumuna göre tek bir tedavi yeterli olabileceği gibi, kombine tedavilerin de uygulanması gerekebilir.  
 
Mezoterapi, hücrelerin uyarılması ve zamanla azalan hyaluronik asit, elastin, kolajen, vitamin ve benzeri maddelerin lokal olarak sorunlu bölgeye uygulanmasıyla elastikiyet artışı, sıkılaşma, canlılık ve renk değişimi sağlanır. Bikini bölgesine de uygulanabilir. Çoğunlukla 15 gün arayla, 2-3 seans uygulansa da bu durum ihtiyaca ve kişiye göre değişiklik gösterir.   
 
PRP ve CGF (Consantrate Growth Factor- Kök hücreden zengin konsantre büyüme faktörü) medikal estetikte cilt kalitesini arttırmak amacıyla uygulanan yaygın yöntemlerden biridir. Aynı şekilde genital bölge yüzeyine uygulanmasıyla, bu bölgenin daha genç, parlak ve dokuyu gençleştirerek daha az kırışık görünüme kavuşması hedeflenir. Kişinin kanı tüplere alınıp, özel işlemden geçirilerek trombositten zengin plazma kısmı (PRP) ve kök hücre kısmı (CGF) ayrılarak tekrar kişiye uygulanır. Böylece kişinin kendi kanıyla doku onarımı sağlanır. Genital bölgenin yanında bikini bölgesine de uygulanması yaygındır. Genellikle 15 gün arayla, 3-4 seans uygulanabilir.   
 
Peeling, özellikle renk değişikliği ve kararma tedavisi için tercih edilebilir. Bunun yanında, cilt hücrelerinin yenilenmesine katkı sağlayarak canlılığı da arttırır. Genital bölgeye ve bikini bölgesine uygulanabilir. Uygulama 15 gün arayla, 3-4 seans olarak planlanabilir. İhtiyaca göre tedavi planı değişebilir. 
 
Dolgu enjeksiyonu, ameliyatsız genital bölge estetiği uygulamaları içinde oldukça yaygın ve talep gören tedavilerden biridir. Yaş alma ile birlikte genital bölge, cilt dokusu elastikiyetini dolayısıyla hacmini kaybetmeye başlar,  Bu da kırışıklık ve sarkmalara sebep olur. Dolgu uygulanmasındaki amaç, genital alanın daha hacimli, gergin ve doğal bir görünüme kavuşmasıdır. 
 
İp askı ise genital bölgedeki sarkma ve gevşemelerin tedavisinde, eriyebilen iplerin bölgeye uygulanmasıyla gerçekleştirilir.  Aynı zamanda vajinal daraltma ve sıkılaştırma için de tercih edilir. Uygulama, genital bölgenin estetik görünümünü iyileştirmenin yanında fonksiyonel işlevlerini de arttırır. İşlem ortalama yarım saatlik sürede ve tek seansta, lokal anesteziyle uygulanır. 
 
Radyofrekans tekniği; dış genital bölgede yer alan dudakların küçültülmesi, dolgunlaştırılması ve sıkılaştırılması, vajina kanalının daraltılması ve sıkılaştırılması, kayganlık ve ıslaklığın arttırılması, idrar kaçırma problemlerinin çözümü sağlamaya yönelik bir diğer tedavi biçimidir. 
 
Uygulamanın gerçekleştirildiği Viveve ve Termiva cihazlarının isimleriyle de anılan işlem sırasında vajina duvarının bağ dokuları uyarılır, esnekliği sağlayan kolajen ve elastin lifleri aktive edilerek mukozanın gençleşmesi sağlanır. Uygulama sonrasında günlük hayatına dönebilir. Tedavinin ardından vajinada hissedilir oranda daralma sağlanırken klitoris ve çevre damarlarında kanlanmanın artışıyla cinsel hayat üzerinde pozitif etki sağlanabilir. Tedavi planı kişiden kişiye, kişinin ihtiyaçlarına göre, belirli aralıklarla 3-4 seans olarak planlanabilir.  
 
Lazer teknolojileri ile genital bölge gençleştirme uygulamaları, genellikle karbondioksit lazer sistemleri ile uygulanır. Bu uygulamada amaç; termal (ısı) hasar oluşturularak vajen çapında daralma, mukozada yenilenme, mukoza altı dokularda sıkılaşma sağlanmasıdır. 
 
Gerçekleştirildiği Femtouch, MonalisaTouch, Diva ve Femilift lazer cihazlarının isimleriyle de anılan uygulama vajinada nemlenme artışı sağladığı gibi aynı zamanda idrar kaçırma gibi sorunların da tedavi edilmesine de yardımcı olur. İşlem süresi ortalama 15-20 dakikada tamamlanır. Uygulama seans sayısı doğum yapmış ve yapmamış gibi kriterlere bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterir. 
Hamilelik, doğum kontrol hapı kullanımı, hormon düzensizlikleri, kist oluşumu, enfeksiyonlar, uygun olmayan ağda ve lazer kullanımı, kiloya bağlı sürtünme gibi nedenlerle genital bölgede renk koyulaşması oluşabilir. Bu durumda lazer peeling ya da peeling uygulamaları ile genital bölgede 2-3 renk tonu açılması mümkündür. Vajina Beyazlatma ‘labial whitening’ veya ‘vulvar whitening’ olarak adlandırılır. 
 
“Peeling ile Genital Bölge Renk Açma” tedavisi en fazla yarım saat içerisinde tamamlanan bir uygulamadır. Kişiye özel planlanır, seans sayısı ve sıklığı kişinin durumuna göre değişmekle birlikte, ortalama olarak 2-3 seans uygulanabilir. Uygulama sonrasında kişi günlük hayatına dönebilir.  
Lazer ile soyma işlemi ise fraksiyonel karbondioksit (CO2) ve fraksiyonel erbium yag lazer ışınları yardımıyla yüzeysel olarak uygulanır. Uygulamada cildin dermis tabakasında bulunan ve cilt renginin koyulaşmasına neden olan “melanosit’ hücreleri inaktive edilir.  
Genital bölge sarkma tedavisi ya da genital bölge sıkılaştırma olarak da bilinen “Vajinal Daraltma”, duruma göre hem cerrahi hem de cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi edilebilir.  
 
Ameliyatsız genital bölge sarkma tedavisi hem yukarıda belirtilen ip askı ve mezoterapi vb. işlemlerin kombine edilmesiyle hem de radyofrekans ve lazer teknikleriyle lokal anesteziyle uygulanabilir. Cerrahi yöntem ise genel anestezi ile uygulanır.  
 
Hangi yöntem ya da yöntemlerin kullanılacağı, doktorunuz tarafından yapılacak detaylı muayene sonucunda belirlenir. 
 
İp askı ve mezoterapi  ile genital bölge sıkılaştırma yöntemi, lokal anesteziyle ortalama yarım saatte yapılabilir. Kişi, işlem sonrasında gündelik hayatına devam edebilir. İp askı işlemi tek seansta, mezoterapi ise 15 gün ara ile birkaç seans uygulanması gerekebilir.  
 
Lazer ile genital bölge sıkılaştırma (vajina daraltma) tekniğinde ise işlem ortalama yarım saat sürer, CO2 Lazer (Karbondioksit Lazer) teknolojisi tercih edilir. İşlem klinik ortamında lokal anestezi ile jinekolojik muayene pozisyonunda, tek seansta uygulanır. İlk hafta içinde hafif bir sızı hissedilebilir. İyileşme sürecinde vajinal akıntı, yanma gibi şikayetler duruma göre oluşabilir. Bir süre cinsel ilişkiden uzak durmak gerekir.  
 
Radyofrekans ile genital bölge sıkılaştırma, seanslar şeklinde uygulanır. Seans sayısı kişiden kişiye farklılık gösterir. Lazer ile vajinal daraltma uygulamasına oranla daha yavaş etki gösteren, seans aralığı ve sayısı uzun ancak daha konforlu iyileşme süreci sunar. Tıpkı lazer yöntemi gibi radyofrekans yöntemi de hafif ve orta vajinal genişleme sorunu olan kişilere uygulanır. Anestezi gerektirmeyen bir yöntemdir. 
 
Dolgular, genital estetik uygulamalarının ana öğelerinden kabul edilir. Bu dolgular ağırlıklı olarak hyalüronik asit içeren dolgular olabileceği gibi yağ dokusu enjeksiyonu da olabilir.  
 
Hyalüronik asit aslında dolgu gerektiren çoğu estetik uygulamalarda kullanılan bir maddedir. 
 
Aslında doğuştan itibaren vücudumuzda üretilen bu maddenin çoğu cilt yapısındadır; yaş almayla ve çeşitli yaşam koşullarıyla azalır. Bu nedenle, cilt yenileme, dolgunluk ve hacim verme amacıyla birçok estetik işleminde kullanılır. Dolayısıyla, genital bölge estetiğinde de iç ve dış dudaklar ile vajinaya enjekte edilmesiyle, bu bölgelerdeki hacim kaybının telafi edilmesi için de tercih edilir. Aynı zamanda uygulanan bölgede cildin nemini ve kolajen üretimini arttırarak onarım da sağlar. 
 
Bir diğer yöntem de yağ dolgusudur. Kişinin kendi yağ depolarından alınan yağ dokusu, kök hücreden zengin hale getirilerek enjeksiyona hazırlanır. Lokal anestezi altında ortalama 30-45 dakikada uygulanabilir. Tüm yağ dokusu nakillerine olduğu gibi uygulamayı takip eden ilk hafta, işlem bölgesinde şişlik ve ödem gözlenebilir. Kişinin birkaç gün dinlenmesi ve cinsel ilişki için birkaç hafta beklemesi gerekebilir.  
 
Her iki dolgu uygulamasıyla vajinanın haz noktalarının yeniden şekillendirilmesi mümkündür.
 
Hyalüronik asit içeren dolgunun etki süresi genel olarak 1-2 yıl arasında değişmektedir. Yağ dolgusunun etki süresi ise daha uzundur ve kısmen kalıcı olabilir.  
Radyofrekans (Viveve, Termiva) ile vajinal kuruluk tedavisi oldukça konforlu ve acı ya da ağrıya neden olmayan bir uygulamadır. Hormonal değişiklikler ve menopoz dönemi gibi nedenlerle vajina kanalında meydana gelen kuruluğun tedavisi için; mukoza altına radyofrekans dalgaları gönderilir. Mukozanın kayganlığını sağlayan salgı bezlerini uyarır, aynı zamanda bölgedeki kolajen ve elastin liflerini de harekete geçirir. İşlem ortalama yarım saat sürer ve kişi işlem sonrasında günlük hayatına devam edebilir. Seans sayısı ise kişiye göre değişir. 
 
Erbium YAG lazer teknolojisi de tercih edilen yöntemlerdendir. Bu yöntemde amaç; vajina kanalında oluşan kuruluk ve buna bağlı komplikasyonların lazer ışınlarıyla, fototermal etki yardımıyla tedavisidir. Kişi kısa sürede günlük yaşantısına geri döner.  
 
Bu uygulamalar, yeni hücre oluşumunu ve bölgedeki kanlanmanın artışını tetikler. Dolayısıyla, kolajen ve elastin artışı sebebiyle de vajinal kuruluk sorunu ve buna bağlı tekrarlayan enfeksiyonların tedavisine katkıda bulunulur. 
 
Sonuca yönelik uygulanan bu tedaviler çözüm odaklıdır. Bunun yanında, sorunun nedenlerinin araştırılması, altında yatan herhangi bir rahatsızlığın ya da yapısal dengesizliğin olup olmadığına bakılmalı, predispozan (soruna zemin hazırlayan) faktörler mutlaka değerlendirilmelidir.
Kadının cinsel doyuma ulaşması, orgazm olması, vajina içinde ön üst duvar ile idrar kesesinin altında yer alan G noktasının uyarılması ya da klitoris uyarılması ile gerçekleşir. G noktası zaman zaman anatomik, zaman zaman da fizyolojik etkenler ya da o bölgedeki hislerin yok olmasına bağlı olarak uyarılamaz ve bu durum kişinin cinsel isteksizlik yaşamasına neden olur. 
  
Ameliyatsız genital estetik tedavileri kapsamında G noktası olarak adlandırılan bölgeye yapılacak  hyaluronik asid, yağ dokusu veya kandan elde edilen kök hücrelerin enjeksiyonu ile G noktasının büyütülmesi sağlanır. Uygulama jinekolojik muayene sırasında, lokal anestezik etkili kremler yardımıyla bölgenin uyuşturulmasının ardından, tespit edilen G noktasına dolgu maddesinin enjeksiyonu ile yapılır. Q Shot, G Shot isimleriyle de bilinen işlemin süresi ortalama 20 dakika olup, uygulama sonrası kişi normal hayatına hemen dönebilir. 
  
Klitoris’te meydana gelen his kaybı bölgenin uyarılamamasına dolayısıyla da cinsel birliktelik sırasında kadının cinsel doyuma ulaşmasına engel olmaktadır. Klitoris bölgesine uygulanabilecek ameliyatsız genital estetik uygulamalarının başında PRP tekniği gelmektedir. Mezoterapi, PRP ve CGF (Kök hücre) klitoris bölgesine uygulanabilecek ameliyatsız estetik uygulamalarındandır. Bu tedavi yöntemleri ile ayrıca idrar kaçırma ve vajinal kuruluk sorunları da çözüme ulaştırılabilir. Kişinin kendi kanından elde edilen trombositten zengin plazma ve kök hücre kısmı, 20-25 dakikalık bir hazırlık süresinin ardından, lokal anestezi ile uygulanır. Uygulama sonrası kişi normal hayatına hızlı şekilde geri dönebilir. 

Yayınlanma tarihi: 15/09/2020

-

Son Güncellenme: 29/07/2022

Misyonumuz, modern güzelliğe yapılan her yatırımın buna değer olduğu bir dünya yaratmaktır.

Başa Dön