Hastane Tipi
Şehir

Sütun gibi bacaklar için estetik dokunuşlar

Son güncelleme: 26 Nisan 2020

  • 21 Haziran 2017

Bacaklarda yağlanma, şekil bozuklukları, sarkmalar, bir çok kişinin canını sıkıyor. Ancak moral bozmaya gerek yok, uzmanlar, sütun gibi bacaklar için estetik dokunuşlarla harikalar yaratılabildiğini söylüyor.

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanları, basen bölgesi kalınlaşmalarının, kilo verme sonrası özellikle iç basen bölgesinde olan deri sarkmalarının ve diz içlerindeki yağ birikmelerinin bacak estetiği için başlıca nedenler olduğunu belirtiyor. Fakat endişeye mahal yok, sütun gibi bacaklar için estetik dokunuşlar ile iç basenden bileğe kadar tüm bacak şekillendirilebiliyor.

Liposuction ile etek boyları kısalıyor

Özellikle elbise ve etek giydiğinde birçok kadının bacaklarındaki şekilsel görünümden rahatsız olduğunu söyleyen uzmanlar, liposuction; yani yağ aldırma işlemi ile bacak estetiğinin sıkça uygulandığını belirtiyor.

Uygulamada, vücut dengesi oranı ön planda tutularak bacaklardaki sorunlu bölgelere liposuction işlemi uygulanıyor. Ancak uzmanlar dikkat çekiyor: “Sorunlu bölgelerdeki yağların dengeli şekilde alınması bacaklarda estetik görünüm için çok önemlidir”

Ayak bileği problemleri için Lazer Lipoliz

Son yıllarda diz altı ve ayak bileği kalınlaşması ile ilgili şikayetlerde de artış olduğunu aktaran uzmanlar, “Kusursuz bacaklara sahip olmak için uygulanan liposuction ya da lipoliz işlemleri 0.5 cm’lik birkaç delikten girilerek yapılıyor ve işlem sonucunda herhangi bir iz kalmıyor” görüşünde birleşiyor.

Bacak estetiği için ayrıntılı muayene sonrası lipoliz ya da liposuction uygulamalarından hangisinin yapılacağına karar verildiğini belirten uzmanlar, yöntemlerin özellikleri hakkında şunları söylüyor:

“Kelime olarak yağın eritilmesi anlamına gelen lipoliz işleminde genellikle lazer kullanılıyor. Ayrıca ultrasonik dalgalarla yağı parçalayan aletler de bulunuyor. Özellikle bilek bölgesinde lipoliz uygulamaları ile başarılı sonuçlar alınıyor. Hangi teknikle olursa olsun yağlar parçalandıktan sonra eritilen miktara göre ya kendi haline bırakılıyor ya da suction adı verilen emme işlemine tabi tutuluyor. İşlem sonrası lenfatik dolaşımla vücut, kendisi eriyen yağları o bölgeden uzaklaştırıyor. 

Eğer eritilen yağ miktarı vücudun kendi kendisine uzaklaştırabileceğinden daha fazlaysa, suction işlemi yapılıyor. Diz bölgesinde eritme işlemi ile birlikte suction uygulaması başarı oranını arttırıyor. Ancak hangi yöntemin uygulanacağına mutlaka ayrıntılı fiziksel muayene sonrası karar verilmesi gerekiyor. İşlem 1-2 saat sürüyor ve işlemden 4-6 saatlik gözlem sonrası kişi taburcu edilebiliyor. 3-4 hafta kadar korse gibi basınçlı giysiler öneriliyor. 2-3 hafta kadar da ağır egzersizden kaçınmak gerekiyor.”


Bacaktaki sarkmalara uyluk germe yöntemiUzmanlara göre, bacaklardaki görsel problemler sadece aşırı yağlanma olmayabiliyor. Bazen de kilo alıp vermeye bağlı ya da yaşın ilerlemesi ile birlikte deri elastikiyetinin kaybolması sonucu sarkmalar oluşabiliyor. Bu durumda bacak ve iç basen bölgesindeki deri sarkmalarında uyluk germe yöntemi ile cerrahi olarak düzeltme yapılabiliyor. Tercihen genel anesteziyle, bazen de spinal anestezi ile yapılan işlemden sonra hastanın klinik durumuna göre 1-2 gün hastanede kalış gerekiyor.

Liposuctionda olduğu gibi bu işlem sonrasında da özel korseler giymek ve 1 ay ağır egzersizden uzak durmak gerekiyor. Derideki gevşemeye bağlı olarak kasıkta iç çamaşırı hattına gizlenen ve bacak iç kısmında yukarıdan aşağı inen küçük bir iz olabiliyor. İzin ne kadar belirgin olacağı cerrahi işlemlerde olduğu gibi kişinin yara iyileşme durumuna bağlı oluyor. İşlem sonrası önerilen çeşitli kremler ile de izlerin azaltılması sağlanıyor

Kaynak: NTV