28 August 2017

Sosyal Medya Baskısı Gençleri Botoksa İtiyor

Botox

Gazete Habertürk'te yer alan habere göre İngiltere’de yapılan bir araştırmada, gençlerin sosyal medya baskısıyla botoks ve dolgu gibi kozmetik işlemlere yöneldikleri ortaya koyuldu. Uzmanlara göre ise bu işlemlere yasal düzenleme getirilmeli.

sosyal medya

İngiltere’de Nuffield Bioetik Konseyi, sosyal medyanın etkisiyle botoks ve dolgu gibi kozmetik işlemleri yaptıran gençlerin sayısının arttığını belirterek, hükümeti bu işlemleri lisanssız yapanlara karşı önlem alması konusunda uyardı.

Gazete Habertürk'te yer alan habere göre, konsey 9 yaş altı çocukları hedef alan makyaj uygulamaları hazırlanmasını ve internette plastik cerrahi oyunlarına yer verilmesini de kınadı. Uzmanlar, bu tür uygulamaların gençlerin vücutları konusundaki kaygılarını artırdığı görüşünde.

sosyal medya

Raporda, gençlerin görünümü konusunda artan kaygılarının en büyük nedeni, mükemmelmiş gibi görünen yaşam biçimleriyle ünlüler kültürü sayılıyor.

BBC’de yer alan habere göre, Prof. Jeanette Edwards, 18 yaşından küçüklere farklı disiplinlerden doktorların ve psikologların ortak onayı olmadığı sürece kozmetik işlemlerin yasaklanması gerektiğini söyledi. Edwards, “18 yaşından küçük çocuklar sokağa çıkıp kozmetik işlem yaptıramamalı. Dövme yaptırmanın bile bir yasal yaşı var. Bu tür kozmetik işlemler de aynı şekilde düzenlemeye tabi olmalı” dedi.

Kaynak: Habertürk


Botox ile ilgili yazılar