Hastane Tipi
Şehir

Silikon Meme Protezi Kanser Yapar mı?

Son güncelleme: 11 Şubat 2019

Doç. Dr. İlker Yazıcı’nın Estetik Günlüğü yazılarında aktardığına göre, yapılan araştırmalarda silikon meme protezi olan hastalarda meme kanseri oranlarında fazlalık saptanmamıştır. Meme dokusunun az olması meme protezi olan kişilerde meme kanserinin çok az oranda daha az görülmesine bile sebep olabilir.

Meme protezi kanser yapar mı?

Son yıllarda özel bir tümör silikon meme protezli hastalarda saptanmıştır. Bu vakalar sayı olarak yüz ellinin üzerindedir. Milyonları bulan meme protezli kişileri göz önünde bulundurursak görülme oranı göz ardı edilecek miktardadır. Bu lenfoma (yerel lenf bezi tümörü) türünün üzerinde araştırmalar devam etmekte olup şu durumda istatitiksel olarak, meme protezi kullanacağımız hastaların ameliyat olmasına mani olabilecek bir risk değildir.

Araştırmalar sonucu protez etrafında oluşan bağ doku kılıfta gelişen bu tümörle ilgili ortak kanı nokta meme başındaki bakterilerin protez pürtüklerinde bulunmasından kaynaklanabileceğidir. Bu konudaki araştırmalar düşük riskli bu duruma alışacak önlemleri bize sağlayacaktır.

Doç. Dr. İlker Yazıcı

Kaynak: Estetik Günlüğü