Geçirmek istediğiniz estetik operasyon, doktorunuzun değerlendirmesine bağlı olarak sosyal güvenceniz tarafından karşılanıyor olabilir.

Estetik ameliyatlar SGK kapsamında mı?
Çoğunluğu kozmetik amaçla uygulanan prosedürler arasında, SGK kapsamına giren estetik ameliyatlar da var.

Estetik operasyon geçirmek isteyen ancak kısıtlı bir bütçeye sahip olan hastaların en çok merak ettiği konuların başında fiyatlar geliyor.

Büyük kısmı özel kliniklerde yapılan estetik ameliyatların bir kısmı devlet tarafından sigorta kapsamında değerlendiriliyor. Evet yanlış duymadınız! Estetik ameliyatınızı devlet karşılıyor olabilir!

SGK Hangi Operasyonları Karşılıyor?

SGK kapsamına giren estetik ameliyatlar

Muayene sırasında fonksiyonel bir bozukluk arz ettiği, keyfi olmadığı ve sağlığı etkileyen sebeplerden ötürü düzeltilmesi gerektiğinin belgelendiği durumlarda, estetik ameliyatları devlet karşılıyor.

1. Kazalar sonucu oluşan izler, yanık, çatlak ve kesik izleri bu kapsamda.

Ayrıca iyileşme sırasında vücudun meydana getirdiği keloidler, estetik maksatlı düzeltilse de devlet tarafından karşılanıyor.

2. Büyüklüğünden ötürü boyun, sırt, bel ağrısı gibi sorunlar yaşayan hastaların meme küçültme ameliyatlarını da devlet üstleniyor.

SGK kapsamında meme küçültme ameliyatı


Operasyon sağlığı etkileyen faktörler sebebiyle yapıldığından, plastik cerrahi hekiminin düzenlediği rapor neticesinde sigorta kapsamında değerlendiriliyor.

3. Burun deformasyonları, kaza ya da doğuma bağlı olarak burun kemiklerinde, kemerinde ve kıkırdağında yetmezliğin olduğu durumlarda, ameliyat fonksiyonel bazda değerlendiriliyor ve ücret aranmıyor.

burun estetiği- SGK

4. Felç geçiren hastaların yüzünde oluşan deformasyon, kaş inmesi gibi durumlarda uygulanacak estetik müdahaleler sağlık güvencesi kapsamına giriyor.


5. Genital bölge ve organlardaki sistem, şekil ve cinsel fonksiyon bozukluklarının giderilmesinde uygulanan ameliyatlar devlet tarafından karşılanıyor.

jinekomasti-sgk


6. Çocuklarda görülen kepçe kulak operasyonlarında ücret aranmıyor.

7. Gençleştirme amacıyla uygulanmayan lazer ameliyatları SGK tarafından karşılanıyor.

8. Meme kanseri sonucu memenin ya da dokularının kısmen ya da komple alındığı durumlarda memenin yeniden oluşturulması için yapılan protez meme büyütme operasyonları devlet tarafından karşılanıyor.

Yukarıda sayılan operasyonlar dışında, kimi devlet ve eğitim araştırma hastanelerinde açılan polikliniklerde botokstan dolguya, kimyasal peelingden saç ve cilt sorunlarını  gidermek için uygulanan Platelet Rich Plazma (PRP) işlemine kadar birçok hizmet devlet güvencesiyle veriliyor.

SGK hangi estetik operasyonları kapsar?