Hastane Tipi
Şehir

SGK Kapsamına Giren Estetik Ameliyatlar Var!

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır. Son güncelleme: 26 Haziran 2020

  • 14 Haziran 2017

Estetik operasyonların bir kısmı doktor değerlendirmesine bağlı olarak devlet tarafından sigorta kapsamında yapılabiliyor.  Evet yanlış duymadınız! estetik operasyonunuzu SGK kapsamında devlet karşılıyor olabilir!

Estetik operasyon geçirmek isteyen ancak kısıtlı bir bütçeye sahip olan hastaların en çok merak ettiği konuların başında ise SGK’nın hangi estetik operasyonları karşıladığı ve bu kapsama girme kriterleri gelmektedir. 

Biz de sizler için hangi merak edilen soruların yanıtlarını derledik.

  1. SGK Burun Estetiğini Karşılar mı?

  2. SGK Meme Küçültme Ameliyatını Karşılar mı?

  3. SGK Meme Büyütme Ameliyatını Karşılar mı?

  4. Kepçe Kulak Ameliyatı SGK Kapsamında mı?

  5. Tüp Mide Ameliyatı SGK Kapsamına Girer mi? 

  6. Başka Hangi Estetik Operasyonlar SGK Kapsamına Giriyor?

 

1. SGK Burun Estetiğini Karşılar mı?

Denizli Devlet Hastanesi Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Hüseyin Zeybek ve hastası
Denizli Devlet Hastanesi Plastik Cerrahi Uzmanı
Dr. Hüseyin Zeybek ve hastası (Kaynak : HaberDenizli)

Burun estetiği ameliyatı devlet hastanesinde SGK tarafından ödenmesi için burunda işlev bozukluğunun olması gerekmektedir. Yani ssk.biz.tr kaynaklı bilgiye göre de burun estetik ameliyat ücretlerinin SGK kapsamına girebilmesi için  ameliyat için zorunluluk durumu olması koşulu bulunmaktadır.

Burun estetiği devlet hastanesi doktorları için tıklayınız. 

Burun deformasyonları, kaza ya da doğuma bağlı olarak burun kemiklerinde, kemerinde ve kıkırdağında yetmezliğin olduğu durumlarda, ameliyat fonksiyonel bazda değerlendirilir ve ücret alınmaz. Bu işlevsel bozukluğa estetik operasyon da dahil edilecekse sadece estetik kısmının ücreti devlet hastanesi tarafından alınır. 

Devlet hastanesinde burun estetiği fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız. 

2. SGK Meme Küçültme Ameliyatını Karşılar mı?

Büyüklüğünden ötürü boyun, sırt, bel ağrısı gibi sorunlar yaşayan hastaların meme küçültme ameliyatlarını da devlet üstleniyor.

Operasyon sağlığı etkileyen faktörler sebebiyle yapıldığından, plastik cerrahi hekiminin düzenlediği rapor neticesinde sigorta kapsamında değerlendiriliyor.

Meme küçültme ameliyatının hangi durumlarda SGK kapsamına girdiği ile ilgili ayrıntılı haberimiz için tıklayınız.

3. SGK Meme Büyütme Ameliyatını Karşılar mı?

Meme kanseri sonucu memenin ya da dokularının kısmen ya da komple alındığı durumlarda memenin yeniden oluşturulması için yapılan protez meme büyütme operasyonları devlet tarafından karşılanıyor.
 

4. Kepçe Kulak Ameliyatı SGK Kapsamında mı?

Çocuklarda görülen kepçe kulak operasyonlarında devlet hastanelerinde ücret alınmıyor. 
 

5. Tüp Mide Ameliyatı SGK Kapsamına Girer mi? 

SGK kapsamında olup olmadığı en çok merak edilen ameliyatlardan bir tanesi de tüp mide ameliyatıdır. 05.02.2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği‘nde belirtildiği üzere obezite ameliyatlarının SGK kapsamı genişletildi. Normal sigortalı hastalar için obezite ameliyatları vücut kitle indeksi 40 ve üzeri için ücretsiz yapılıyor.

Ayrıca vücut kitle indeksi 35 ile 40 arasında olan ve yüksek tansiyon, diyabet, kalp rahatsızlığı gibi hastalıklara sahip olan hastalar da SGK kapsamına dahil edildi.

Tüp mide ameliyatlarının SGK kapsamıyla ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız. 

6. Başka Hangi Estetik Operasyonlar SGK Kapsamına Giriyor?

Muayene sırasında fonksiyonel bir bozukluk arz ettiği, keyfi olmadığı ve sağlığı etkileyen sebeplerden ötürü düzeltilmesi gerektiğinin belgelendiği durumlarda, estetik ameliyatları devlet karşılıyor.

Kazalar sonucu oluşan izler, yanık, çatlak ve kesik izleri bu kapsamda.

Ayrıca iyileşme sırasında vücudun meydana getirdiği keloidler, estetik maksatlı düzeltilse de devlet tarafından karşılanıyor.

Felç geçiren hastaların yüzünde oluşan deformasyon, kaş inmesi gibi durumlarda uygulanacak estetik müdahaleler sağlık güvencesi kapsamına giriyor.

Genital bölge ve organlardaki sistem, şekil ve cinsel fonksiyon bozukluklarının giderilmesinde uygulanan ameliyatlar devlet tarafından karşılanıyor.

Gençleştirme amacıyla uygulanmayan lazer ameliyatları SGK tarafından karşılanıyor.

Yukarıda sayılan operasyonlar dışında, kimi devlet ve eğitim araştırma hastanelerinde açılan polikliniklerde botokstan dolguya, kimyasal peelingden saç ve cilt sorunlarını  gidermek için uygulanan Platelet Rich Plazma (PRP) işlemine kadar birçok hizmet devlet güvencesiyle veriliyor.