20 October 2017

Sese de Estetik Yapıyorlar

Ses Estetiği

Yeni Asır Gazetesi’nde yer alan Tansu Edip Gökbudak imzalı habere göre, sese de estetik yapılıyor. Dünyada her geçen gün estetik cerrahiye olan ilgi sürekli artarken, yeni moda ses estetiği oldu. Ses estetiği o kadar ilgi çekiyor ki, siyasetten, sanat dünyasına kadar çok sayıda ünlü isim sesini daha etkili kullanmak ya da sesinin daha güzel duyulması için ses estetiği yöntemine başvuruyor.

Ruhumuzun Aynası

Ses estetiğinin sesle ilgili organik bir hastalık olmaksızın, sesin perde ve tınısı değiştirilmesi amacıyla uygulanan müdahaleleri kapsadığını söyleyen vokoloji alanında uzmanlığı bulunan Yrd. Doç. Dr. İlter Denizoğlu,  "Ses insanın ikinci yüzü, ruhunun aynası, imajının da yüzde 80'idir. Kişinin kişisel ve sosyal olarak var olması, kendisini ifade etmesi, sesinin tonuna ve tınısına çok bağlıdır. Sesinden memnun olmayan bir kişinin mutlu ve huzurlu olması çok zordur.

Burnunuzdan memnun değilseniz aynaya bakmazsınız. Sesinizden memnun değilseniz hiç konuşmamanız lazım. Sesteki sorun ciddi bir sosyal izolasyona neden olur.

Ses estetiği, kişinin kendisi için uyumlu ve uygun hale getirmek için yapılan işlemlerdir. Bu bir psikolojik ihtiyaçtır. Sadece güzel olmak önemli değil. Sosyal statüsü, eş seçimi, kariyer gibi konularda da kişinin önüne çıkan önemli bir duvardır" diye konuştu.

Siyaset ve Sanat Dünyası

Ses estetiğine sesinin kalın olduğunu düşünen kadınlar ve sesinin ince olduğunu düşünen erkeklerin yanı sıra ses tınısıyla ilgili tüm insanların başvurabileceğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. İlter Denizoğlu, siyaset ve sanat dünyasından da çok sayıda kişinin ses estetiğine başvurduğunu söyledi. Yrd. Doç. Dr. İlter Denizoğlu, "Hasta profesyonel ses kullanıcısı ise sesin sağlıklı olması çok önemlidir. Eğer kişi sesini yeterince verimli bir şekilde kullanamıyorsa, o kişilere de ses estetiği gerçekleştirilebilir.

Hem siyaset, hem sanat dünyasından şarkı söyleyen çok sayıda kişi ses estetiği ameliyatı yaptırıyor.

Sadece mesleki olarak değil, cinsel kimliğin de dışavurumunun temel ögelerinden biri sestir" dedi.

Ergenler için Büyük Sorun

Yrd. Doç. Dr. İlter Denizoğlu, sesle ilgili en bariz sorunların ergenlik döneminde mutasyonel falsetto ismi verilen ses hastalığıyla ortaya çıktığını söyleyerek, "Bu hastalık ergenlik döneminde ince sesli erkekler olarak karşımıza geliyor. Çocuk ince sesli olunca okulda ciddi bir alay konusu olabiliyor. Okulu bırakan, şiddete başvuran çocuklar oluyor. Bunun tedavisi cerrahi olarak da terapiyle de mümkün. Sadece ses terapisiyle yüzde 100'e yakın sonuçlar alıyoruz.

Ses estetiğinde sadece cerrahi müdahale yok. Cinsiyet değiştiren insanlara ses estetiği cerrahileri yapıyoruz. Cinsiyet değişikliğinin ses değişikliği olmadan tamamlanması mümkün değil. Ama bunun yanında mutlaka ses terapisi yapıyoruz. Ses yolu, nasıl konuştuğunuz, jestleriniz yani sesin bütün özelliklerini eş zamanlı olarak ortaya koymak lazım. Diğer organlarda olduğu gibi ameliyat yapıp bırakmıyoruz. Ses hareket organı. Bunu çalıştırıp kullanmak çok önemli" dedi.


Ses Estetiği ile ilgili yazılar