Bahar Özbal tarafından yazılmış, Uzm. Dr. Zahide Eriş tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Memnuniyet Bu tedavi hakkında hasta yorumu bulunmamaktadır.
İyileşme Süresi 8-10 seans
İlgili Doktorlar
77 Doktorun Tümünü Gör
Uzm. Dr. Şafak Göktaş
Medikal Estetik
Kadıköy / İstanbul
Dr. Şule Güçlü Şakrak
Medikal Estetik
Sarıyer / İstanbul
Uzm. Dr. Zahide Eriş
Dermatoloji
Şişli / İstanbul
Dr. Sevgi Ekiyor
Medikal Estetik
Şişli / İstanbul
Uzm. Dr. Eylem Acar
Dermatoloji
Kadıköy / İstanbul
Dr. Sabri Atalay
Medikal Estetik
Bodrum / Muğla
İlgili Doktorlar
77 Doktorun Tümünü Gör
Uzm. Dr. Şafak Göktaş
Medikal Estetik
Kadıköy / İstanbul
Dr. Şule Güçlü Şakrak
Medikal Estetik
Sarıyer / İstanbul
Uzm. Dr. Zahide Eriş
Dermatoloji
Şişli / İstanbul
Dr. Sevgi Ekiyor
Medikal Estetik
Şişli / İstanbul
Uzm. Dr. Eylem Acar
Dermatoloji
Kadıköy / İstanbul
Dr. Sabri Atalay
Medikal Estetik
Bodrum / Muğla

Selülit Nedir? 
 
Selülit vücudun uyluk, kalça, popo, karın bölgelerinde görülen, deri yüzeyinde topaklı-çukur görünüme neden olan bir cilt sorunudur. Kadınların %90’ı selülit sorunundan etkilenir. Selülitli cilt tabakası aşırı kilo alımıyla daha belirgin hale gelir, bu nedenle çoğu insan selülitin kilo alımı nedeniyle oluştuğunu düşünse de sorun cilt ile ilgilidir diğer bir deyişle kilo alımı selülit oluşumuna neden olmaz, ortaya çıkmasını sağlar. İdeal kilosunda olan hatta çok zayıf kişilerde de selülit görülebilir. 
 
Cilt; yağ, kas ve bağ dokusu katmanlarından oluşur. Cildin hemen altında yağ dokusu tabakası vardır. Genetik özellikler, hormonal değişimler, dolaşım bozukluğu ve genel sağlık durumuna bağlı olarak bu yağ dokusu tabakasında çoğalma gözlemlenebilir. Yağ hücrelerindeki fazla çoğalmalar yağ hücrelerinin arasında fibröz bantlar adı verilen bantlar oluşmasına neden olur. Yağ hücreleri arasındaki bu bantlar, yağ hücrelerinin düzensiz bölünmesine ve böylece de cilt yüzeyinde çukurlu, engebeli, pürüzlü bir görünüme yani selülit oluşumuna sebebiyet verir. 

Podcast

Selülit Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Mezoterapi ile selülit tedavi fiyatları, uygulanacak bölge, seans sayısı, yapılacak işlem ya da işlemlere, doktor ve tedavinin yapılacağı kliniğe bağlı olarak değişkenlik gösterir. Mezoterapi ile selülit tedavi fiyatları, seans başı ortalama 150-350 TL fiyat aralığında planlanırken bazı klinikler paket tedavi fiyatlandırması da yapabilmektedirler. 
Selülit tedavileri birden çok seçenekle karşımıza çıkar. Cerrahi olan yöntemler de vardır, kozmetik olanlar da medikal olanlar da… Her bir yöntem; selülitin derecesi, altta yatan nedenler ve ihtiyaçlara göre planlanır ve alınan sonuçlar da yine bu kriterlere bağlı olarak farklılık gösterir. 

Selülit tedavileri; yağ hücreleri arasında oluşmuş olan fibröz bantları yıkmak ve çoğalmış olan yağ hücrelerinin sayısını azaltmaya çalışmak prensibine dayanır.

Radyo Frekans İle Selülit Tedavisi
 
Radyofrekans dalgaları ile cildin ısıtılarak hücre içi difüzyonu artırılır böylece bölgesel olarak depolanan yağ dokusunun parçalanarak lenfatik kanalla atılımı gerçekleştirilir. İşlem selülitli bölgede bozulmuş olan mevcut yağ hücrelerinin küçülmesini ve azalmasını sağlar. Klinik ortamında yapılır. 

Süre: İhtiyaç duyulan bölgeye göre işlem süresi değişiklik gösterir. Ortalama 20 dakika ile 60 dakika 
Seans Sayısı: 2-4 hafta arayla toplamda 8-10 seans önerilir. 
 
Lipoliz ile Selülit Tedavisi
 
Lipoliz uygulaması, selülitli bölgenin orta katmanına 10 - 13 mm.'lik iğneler yardımıyla PPC maddesinin enjekte edilmesi ile gerçekleştirilir. PPC maddesi fibröz bantları yıkacak ve yağ dokusunu azaltacak özel bir karışımdır, yağ hücrelerinin geçirgenliğini arttırarak parçalanmasını sağlar. Parçalanan yağ dokusu karaciğer tarafından yok edilir ve vücudun doğal lenfatik sistemiyle dışarı atılır. 
 
Seans Sayısı: Haftada 1 seans olmak üzere en az 6 seans olarak planlanır. Daha ileri seviyedeki selülitlerin tedavisinde 11-12 haftaya kadar seans süresi uzatılabilir.  
 
Karboksiterapi ile Selülit Tedavisi
 
Karboksiterapi, selülitli bölgeye karbondioksit (Co2) gazı verilmesi ile uygulanır, vücut karbondioksiti uzaklaştırmak için aynı bölgeye bol miktarda oksijen gönderir. Böylece oksijenin yağ yakıcı özelliği devreye girer ve doğal bir yenilenme gerçekleşir. 

Seans Süresi: Her bir seans ortalama 30-45 dakika aralığında süre içinde tamamlanır. 
Seans Sayısı: Seans sayısı kişiden kişiye değişir. Ortalama 15 - 20 seans aralığında planlanır. Her bir seans arası 2-3 gün olacak şekilde planlanır. 
 
Mezoterapi ile Selülit Tedavisi

Mezoterapi ile selülit tedavisi, vücuttaki mikro dolaşımı hızlandıran ve bağ dokusu onarımını sağlayan ilaçların problemli bölgeye, mikroenjeksiyon yöntemi ile enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir. Kişiye özel tedavi sağlayacak oran ve miktarlarda planlanan mezoterapi yöntemi ile bölgedeki yağ yakımı hızlandırılır, selülitli bölgenin düzeltilmesi gerçekleştirilir tedavi sonunda daha sıkı ve sağlıklı bir cilt elde edilir. Mezoterapi ile selülit tedavisi, selülit tedavileri içinde en iyi sonuç alınabilen yöntemlerden biri kabul edilir ve ülkemizde en yaygın uygulanan metotların başında gelir. 
Mezoterapi ile selülit tedavisi, uygulama yapılacak alanın büyüklüğüne bağlı olarak 15-30 dakika aralığında seans süreleri ile planlanır. Her bir seans arası en az 5 en çok 10 gün olmak kaydıyla 8-10 seansta istenilen sonuç alınır. 
 
Mezoterapi ile selülit tedavisi, klinik ortamında gerçekleştirilebilir bir yöntemdir. Kişi aynı gün içinde normal hayat aktivitelerine geri dönebilir. 

Bakır; Selenyum; Hyaluronik asit; Vitamin A; Vitamin C; Çinko; Amino asitler; Lidocaine; Vitamin B; Alfa lipoik asit içerikli hazırlanan serumun deri altında “mezo” bölgesine (cildin 1-6 cm. altına) mikro iğneler aracılığıyla enjekte edilmesiyle yapılır. Uygulama öncesinde iğne girişlerinde kişinin acı hissetmemesi için bölgesel uyuşma sağlayacak anestezik etkili kremlerle uyuşma sağlanabilir. 
Mezoterapi ile selülit tedavisi genellikle konforlu bir süreç içerir ve çok fazla yan etki ya da dikkat edilmesi gereken özel durum söz konusu değildir. Tedaviye ilişkin en önemli şey kanamayı tetikleyecek ve artıracak her türlü ilaç alımı, fiziki aktivitenin seans öncesi ve sonrası yapılmamasıdır. Bu nedenle “Mezoterapi ile selülit tedavisi” öncesi, seanstan en az 2 gün önce kan sulandırıcı ilaç ve gıdalara ara vermek önemlidir. Uygulama sonrası ilgili bölgeye 24 saat su temas etmemesi gerektiği için öncesinde duş alarak tedaviye gitmek önerilir. 
 
Mezoterapi ile selülit tedavisi sonrası kişi hemen günlük yaşantısına geri dönebilir. Tedaviyi takip eden aynı gün ve sonraki birkaç gün süresince iğne giriş noktalarında, kızarıklık, hafif morarma ve şişlik gözlemlenebilir. Bu doğal bir durumdur genellikle birkaç gün içinde kendiliğinde geçer. Sürenin uzaması halinde doktorunuza danışmanız önerilir. 

Yayınlanma tarihi: 13/07/2020

-

Son Güncellenme: 03/08/2021

Hasta Yorumları

Bu tedavi ile ilgili bir hasta yorumu bulunmamaktadır

Fotoğraflar

Bu tedavi ile ilgili bir fotoğraf bulunmamaktadır

Videolar

Doktorlar

77 Selülit Tedavisi Doktoru

Dermatoloji

Şişli / İstanbul
4 Cevap Özel Hastane
Profili Gör

Medikal Estetik

Şişli / İstanbul
22 Cevap Klinik
Profili Gör

Dermatoloji

Konak / İzmir
0 Cevap Özel Hastane
Profili Gör

Medikal Estetik

Kadıköy / İstanbul
0 Cevap Klinik
Profili Gör

Soru&Cevap

Bu tedavi ile ilgili bir soru&cevap bulunmamaktadır