Hastane Tipi
Şehir

Revizyon Rinoplasti (Burun Estetiği) Düşünürken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Son güncelleme: 30 Nisan 2020

Milliyet Pembe Nar’da Prof. Dr. Selçuk İnanlı revizyon burun estetiği konusunda detayları aktarıyor:

revizyon burun estetiği
Burnunuzdan bir operasyon geçimenize rağmen burnunuzun şeklinden memnun değil misini? Ya da belki de sorunlarınız hala devam ediyor? O zaman sizin için bir revizyon burun estetiğine ihtiyaç var.

Revizyon rinoplastinin detaylarını sizin için şöyle oluşturduk:

Burun estetiği operasyonu burun şeklinde ve fonksiyonlarındaki sorunlarda uygulanan estetik bir operasyondur.

buru estetiği

Burun içinde bulunan kemik ve kıkırdak dokuda kalıcı değişimler yapılabilir ve böylece şekil ve işlev olarak düzelmeler gerçekleşir. Literatürde burun estetiği ameliyatı geçiren her dört hastanın birinde çeşitli sorunlar ortaya çıktığı ve revizyon bir ameliyata ihtiyaç duyulduğu belirtilmektedir.

Burun estetiği ameliyatı olmasına rağmen, sorunları geçmeyen ya da sorunlarının devam ettiğini düşünen kişilerde bu ameliyat yinelenir.

Hastalarda yeni oluşturulan burun şeklinden ya da solunum sıkıntısından kaynaklanan sıkıntılar olabilir.

Bazı hastalarda yeni burun şeklini gördüklerinde üzerinde bazı değişimler yapılmasını isteyebilir.

Çünkü burun estetiği kişiye özel yapılan bir estetik operasyondur.

Hastanın memnuniyeti ölçüsünde ameliyatın başarısı söz konusudur. İnsanlar doğuştan olan sorunları bu derece sorun etmezler.

Revizyon burun estetiği ilk ameliyata benzemez. Hasta da doktor da daha zorlanır. 

Buna rağmen burun cerrahının hastasını rahatlatması, gereken bilgilendirmeyi yaparak güven kaybı yaşanmamasını sağlaması ve revizyonla birlikte sorunların giderilmesini sağlamalıdır.

Revizyon Burun Estetiği için ne kadar beklenmeli?

rinoplasti

Burun estetiği ameliyatı olan hastalarda yeni oluşturulan burun şekli hemen görülemez. İlk zamanlarda burun ve yüzde oluşan ödem ve morluk buna engel olur.

Bu etkilerin geçmesi için hastaların belirli bir süre beklemesi gerekir. Yeni burun şeklindeki olumsuzluklar için hemen karar vermemesi gerekir.

Yeni burun şeklinde ödem kaynaklı bir memnuniyetsizlik varsa minimum 6 ay veya 1 yıl beklenmelidir.

Bu yüzden revizyon ameliyatın yapılması için tam iyileşmenin beklenmesi ve burun şeklinin buna göre değerlendirilmesi gerekir.

Bu süreden önce yapılan ikinci ameliyatlarda, elde edilecek başarı oranı düşük olur. Burun oturduktan sonra revizyon ameliyatına karar verilmelidir.

Hasta ile yakın bir dialogda kalınarak revizyon süreci yönetilmelidir.

Ancak yeni burunda eğrilik ve düşüklük gibi şekilsel bozukluklar gözlemleniyorsa, bunun giderilmesi için 3 aylık bir sürecin sonrasında revizyon burun estetiği ameliyatı yapılabilir.

Revizyon burun estetiğinde doktor seçimine dikkat!

Revizyon ihtiyacı duyulduğunda, bu operasyonun burun estetiği ameliyatını yapan doktorun yapması en doğrusudur.

İlk ameliyatta dokulardaki iyileşmede sorun yaşanmadıysa, ilk ameliyatı yapan doktorunuzun operasyonu yapması uygun olacaktır.

Çünkü doktorunuz ilk ameliyatta burun içinde ve dış yapısında neler yaptığını bilir. Bu nedenle revizyon ameliyatı sırasında yapılacak değişikliklerde daha başarılı olur.

Ancak hasta hekim arasında bir güven kaybı veya iletişimsizlik ve empati eksikliği söz konusu ise hasta daha ehil başka bir doktora yönelebilir.

Yeni doktorun tam ameliyatı ve notlarını bilmesi, öncesindeki burun fotoğraflarının incelenmesi, defektif alanların belirlenmesi ve nasıl rekonstrükte edilip düzelteceğini hastası ile detaylıca konuşması lazımdır.

Revizyon burun estetiği ile yeni bir burun mümkün mü?

revizyon burun estetiği

Burun şeklinin yeniden yapılması revizyon ameliyatlarda tam anlamı ile mümkün değildir.

Bu nedenle ilk ameliyat sırasında deneyimli bir burun cerrahı bu işi ele almalıdır ve en iyi şekilde planlanmalıdır.

Revizyon burun estetiği sadece ilk ameliyatta yapılan şekillendirme üzerinde düzeltmeler yapabilir.

Revizyon ameliyatları daima ilk ameliyatlara göre çok daha zordur ve başarı şansı ilk ameliyata göre daha düşüktür ancak yine de ehil ellerde çok iyi sonuçlar verebilir.

Kaynak: Milliyet Pembe Nar