Hastane Tipi
Şehir

Post Bariatrik Cerrahi

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır. Son güncelleme: 03 Haziran 2020

Post Bariatrik Cerrahi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey 

Post Bariatrik Cerrahi Nedir?

Bariatrik cerrahi adıyla da bilinen obezite cerrahisi uygulamaları sonrası kişi hızla kilo kaybetmeye başlar. Vücuttaki yağ dokusunun hızla erimesi anlamına gelen bu kilo kayıplarının ardından vücudun hemen her yerinde ciddi deri sarkmaları ve biçimsel form bozuklukları meydana gelir.

Post Bariatrik Cerrahi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahlar tarafından yapılan, deri fazlalıklarının çıkarılarak ve vücut formunun yeniden şekillendirildiği bir dizi ameliyata verilen genel addır.

Bariatrik cerrahi sonrası en çok karın çevresi, yüz, kalçalar, bacak içleri ve kol altı, kadınlarda ise özellikle memelerde ciddi sarkmalar oluşur.

->Related Doctors<-

Post Bariatrik Cerrahi Fiyatı Nedir?

post bariatrik fiyatı

Post Bariatrik Cerrahi fiyatı, ameliyatın kapsamına göre değişiklik gösterir. Post Bariatrik Cerrahi kapsamında yüz germe, meme toparlama ve dikleştirme, kol germe, karın germe, bel ve sırt germe, popo kaldırma ve bacak germe operasyonlarının kombinasyonları belirlenir.

Bu nedenle Post Bariatrik Cerrahi fiyatı ortalama 20.000 TL ile 100.000 TL arasında değişiklik gösterir. Ameliyatın kapsamı kadar ameliyatın yapılacağı il, doktor, hastane gibi faktörler de Post Bariatrik Cerrahi fiyatlarına etki eder.

Post Bariatrik Cerrahi Benim için Doğru Ameliyat mıdır?

Obezite cerrahisi olarak da bilinen bariatrik cerrahi sonrası vücuttan kilo kaybına bağlı gelişen deformiteye sahip herkes Post Bariatrik Cerrahi için uygun adaylardır.

post bariatrik ameliyatı

Post Bariatrik Cerrahi özellikle bariatrik cerrahi sonrası hedeflenen kiloya ulaşmış ve en az altı ay bu kiloda sabit kalmış kişiler için doğru ameliyattır. Kilo kaybının devam ettiği kişilere post bariatrik cerrahi uygulanamaz.

Post Bariatrik Cerrahi planlanan kişilerin anestezi alımına engel bir sağlık sorunlarının olmaması önemlidir. Diyabet ya da kalp hastalığının söz konusu olduğu kişiler Post Bariatrik Cerrahi için uygun adaylar değillerdir.

Post Bariatrik Cerrahi birden çok operasyonu içinde barındırır. Kişinin süreçler konusunda bilgi sahibi olması, sabırlı ve kararlı olması önemlidir.

Post Bariatrik Cerrahi Nasıl Yapılır?

Post Bariatrik Cerrahi kişiye özel planlanır. Kilo kaybı sonrası kişinin hangi bölgelerinde ne oranda müdahaleye ihtiyaç olduğunun tespiti ardından, kaç seanslık uygulama yapılacağı, uygun kombinasyonlarda kaç ameliyat geçirilmesi gerektiği belirlenir.

Post Bariatrik Cerrahi ameliyatları Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahlar tarafından hastane ortamında genel anestezi altında yapılır.

post bariatrik nasıl yapılır

Post Bariatrik Cerrahi kapsamında yüz germe, meme toparlama ve dikleştirme, kol germe, karın germe, bel ve sırt germe, popo kaldırma ve bacak germe operasyonlarının kombinasyonları belirlenir. Deri fazlalıkları ve yağ hücreleri alınır. Vücut germe/ body lifting uygulanır. Her seans arasında yapılan operasyonun iyileşme sürecine uygun zaman aralığı bırakılır. Bazı uygulamalardan sonra revize adı verilen düzeltme ameliyatları da uygulanabilir.

Post Bariatrik Cerrahi kapsamında yapılan işlemler ve süreçleri;

1- Pannikülektomi Ameliyatı:

 • Obezite cerrahisi sonrası yoğun kilo kaybına bağlı olarak özellikle karın bölgesinde, pannus adı verilen göbek altı deri sarkmasının çıkarılması ameliyatıdır.
 • Pannikülektomi, genel anestezi altında, hastane ortamında yapılır.
 • Kilo verme sürecini tamamlamış, kilosu sabitlenmiş kişilere uygulanır.

Pannikülektomi Ameliyatı

 • Amaç, deri sarkmasının yol açtığı yük, deri enfeksiyonu ve iritasyonu ortadan kaldırılırken, kişiyi düz ve kusursuz görünümde bir karın bölgesine kavuşturmaktır.
 • Post Bariatrik Cerrahi kapsamında Pannikülektomi, liposuction, kol germe ve alt vücut kaldırma (lifting) ameliyatları ile birlikte planlanabilir.
 • Ameliyatın süresi birlikte planlanan çoklu ameliyatlara göre kişiden kişiye fark gösterir. Ortalama 3 ila 6 saat aralığında tamamlanır.
 • Kişi, 1 hafta sonra günlük yaşantısına geri dönüş sağlayabilir.

2- Alt Vücut Kaldırma (Lift) veya Bel Lipektomisi Ameliyatı:

alt vücut kaldırma

 • Bel, kalça, uyluk, baldır ve batın bölgesini kapsayan alanın ideal formda yeniden şekillendirilmesi ameliyatına verilen addır.
 • Genel anestezi altında, hastane ortamında yapılır.
 • Alt Vücut Kaldırma (Lift) veya Bel Lipektomisi Ameliyatı, ilgili bölgede sarkma ve form bozukluğuna sahip kişilere uygulanır.
 • Bu ameliyatta kalça bölgesinin arkasından uyluk bölgesini çevreleyen bir kesi açılarak, deri fazlalığının ve yağ dokusunun çıkarılması amaçlanır.
 • Post Bariatrik Cerrahi kapsamında alt vücut kaldırma (Lift) veya Bel Lipektomisi Ameliyatı kapsamında bel ve sırt germe gerçekleştirilir, popo kaldırma ve form verme tamamlanır. Bacak germe ameliyatı ile birlikte planlanabilir.
 • Ameliyatın süresi birlikte planlanan çoklu ameliyatlara göre kişiden kişiye fark gösterir. Ortalama 4 ila 6 saat aralığında tamamlanır.
 • Kişi, 1 hafta sonra günlük yaşantısına geri dönüş sağlayabilir.

3- Kol Germe Ameliyatı:

kol germe ameliyatı

 • Obezite cerrahisi sonrası vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi üst kol bölgesinin alt kısmındaki deri gevşek ve sarkık hale gelebilir.
 • Kol germe ameliyatı ile; kol alt bölgesindeki deri fazlalığının ve yağ dokusunun çıkarılarak kol alt bölgesine ideal formun kazandırılması amaçlanır.
 • Genel anestezi altında, hastane ortamında yapılır.
 • Kol alt bölgesinde, çıkarılacak deri fazlalığı ve deri fazlalılığının bulunduğu bölgeye bağlı uzunlukta bir kesi açılarak yağ dokusu ve deri fazlalıkları alınır.
 • Kesiler genellikle kolun iç ve arka kısmında gizlenir. İyileşme tamamlandıktan sonra ameliyat izi belli belirsiz bir hal alır.
 • Post Bariatrik Cerrahi kapsamında kol germe ameliyatı, meme ameliyatları ile birlikte planlanabilir. Ameliyatın süresi birlikte planlanan çoklu ameliyatlara göre kişiden kişiye fark gösterir. Ortalama 2 ile 6 saat aralığında tamamlanır. Kişi 3-5 gün sonra günlük hayatına geri dönebilir.

4- Bacak Germe Ameliyatı:

bacak germe ameliyatı

 • Obezite cerrahisi sonrası bacaklarda da sarkma ve deri fazlalığı görülebilir. Hem estetik hem de konfor açısından sıkıntı yaratan bu durum kişinin yaşam kalitesini de olumsuz etkileyeceğinden obezite cerrahisi sonrası kilo vermenin durmasını takip eden en erken altı ay sonra bacak germe ameliyatı uygulanabilir.
 • Bacak germe ameliyatı genel anestezi altında hastane ortamında yapılır.
 • Bacak germe Ameliyatının süresi bacak bölgesinden çıkarılacak yağ dokusu ve deri yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ayrıca Post Bariatrik Cerrahi kapsamında çoklu ameliyat planlaması söz konusu olduğunda bu süre daha da uzar.
 • Post Bariatrik Cerrahi kapsamında bacak germe ameliyatı, liposuction ve alt vücut kaldırma (lifting) ameliyatı ile birlikte planlanabilir.
 • Bacak germe ameliyatı, iç bacak germe, vertical bacak germe ve dış bacak germe ameliyat modelleri ile yapılabilir.
 • İç Bacak Germe ameliyatı yağ dokusu ve deri fazlalığı yoğun olmayan kişilere uygulanır. Kasık bölgesinden açılan kesi ile ameliyat yapılır ve kesi izi kasık bölgesine gizlenir.
 • Vertical Bacak Germe ameliyatı yağ dokusu deri fazlalığı yoğun kişilere uygulanır. Kasık çizgisinden diz hizasına uzanan dikey bir kesi ile ameliyat gerçekleştirilir. Kesi izi iç bacakta, görünür bölgededir.
 • Dış Bacak Germe ameliyatı da yine yoğun yağ dokusu ve deri fazlalığı olan kişilere uygulanır. Ameliyat kalçadan kasığa uzanan bir kesi ile yapılır. Ameliyat izi gizlenebilir bölgededir.

Post Bariatrik Cerrahi Sonrası Kesi İzlerim Nasıl Görünecek?

ameliyat sonrası izleri

Post Bariatrik Cerrahi sonrası, kişinin ihtiyacı doğrultusunda planlanan bir dizi ameliyat gerçekleştirilir. Estetik ve plastik cerrahlar tarafından yapılan bu ameliyatlarda kesi izlerinin vücudun en az görünen yerlerde olması için vücudun doğal katmanları hedeflenir. Ancak bazı durumlarda kesi izleri görünür bölgelerde olabilir. Zamanla kesi izleri silikleşerek daha doğal bir görünüm alacaktır.