Hastane Tipi
Şehir

Otoplasty ( Kepçe Kulak Ameliyatı ) Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır. Son güncelleme: 26 Nisan 2020

Otoplasty ( Kepçe Kulak Ameliyatı ) Nedir?Genellikle genetik faktörlere bağlı, doğuştan gelen, hatta anne karnında dahi teşhis edilebilen dışa doğru kıvrık kulak kepçesinin düzeltilmesi amacıyla yapılan ameliyata otoplasty (kepçe kulak ameliyatı) denir.

Otoplasty Fiyatı Ne Kadardır?

Kulak kepçesi ameliyatı; ortalama 1000 TL ile 4000 TL arasında değişen fiyatlarla planlanır.  SGK, 18 yaş altı bireylerde ameliyat masraflarını karşılar, 18 yaş üzeri için aynı haklar söz konusu değildir.

Otoplasty Nasıl Yapılır?

Otoplasty, estetik cerrahlar tarafından gerçekleştirilen bir ameliyattır. Hastanın yaş grubuna göre farklı anestezi seçenekleri uygulanır. Çocuklar genel anestezi altında yetişkin bireyler ise lokal anestezi ya da sedasyon yöntemi ile uyutulur. Otoplasty mutlaka hastane ortamında ve ameliyathanede yapılmalıdır.

Kulak kepçesi ameliyatında, kulağın arka kısmından açılan kesiden girilerek, kulak kıkırdağının alması gereken şekil kulağa verilir. Nihai şekline ulaşan kulak yapısı iç dikişlerle sabitlenir. Operasyonun ortalama süresi 45 dakika ile 1 saat arasındadır. Uygulanan anestezi seçeneğine göre aynı gün ya da ertesi gün kişi taburcu edilir.

Otoplastyye Alternatif Ameliyatsız Çözümler Var Mıdır?

Evet, son yıllarda tercih edilen bir yöntem olan “iple kepçe kulak estetiği” otoplastyye alternatif tedavi yöntemlerinden biridir. İple kepçe kulak estetiği uygulamasında kulağın üst kıkırdak dokusuna iğne yardımıyla medikal bir ip yerleştirilir. Kulak sayvanı ile kafa arasındaki geniş açı, bu ipler yardımı ile istenilen formu alana kadar çekilir. İğnenin girdiği alanlar ufak bantlarla kapatılır.

Otoplasty İyileşme Süreci Nasıldır?Kulak kepçesi ameliyatı sonrası kulak bölgesi 3 gün boyunca sargı ile kapatılır, sargıların çıkarılmasından sonra olası travmaları önlemek amacıyla 2 hafta boyunca tenisçi bandı denilen bant ile dolaşılması gerekir.

Ameliyattan sonra, kulak bölgesi ve çevresinde şişlik, morluk gibi etkiler gözlemlenebilir. Bu geçici bir durumdur, bir kaç gün içinde kendiliğinden iyileşecektir.

İş ve sosyal yaşantıya dönüş için ideal olan bir haftalık bir istirahat dönemi geçirmektir. Bant ve bandaj kullanımına dikkat etmek kaydı ile kişi 3-5 gün sonra dışarı çıkabilir duruma gelir.

Otoplasty Benim İçin Doğru Bir Ameliyat Mıdır?

  • Kulak sayvanı ile kafa arasındaki açı normalden daha geniş,
  • Kulak sayvanındaki (kepçesi) kıvrımları belirsiz,
  • Kulak çukuru normalden daha büyük ya da geniş olan,
  • 6 Yaş üzeri, kıkırdak gelişimini tamamlamış kadın-erkek sağlık sorunu olmayan,

her birey otoplasty için uygun adaydır.

Otoplasty Ağrılı Bir Ameliyat Mıdır?

Kulak kepçesi ameliyatı anestezi altında gerçekleştirilir. Bu aşamada bazı güçlü ağrı kesiciler de verildiği için ameliyat sırasında ve sonrasında ağrı hissine pek rastlanmaz. Kişiden kişiye farklı olarak oluşabilecek ağrı basit ağrı kesicilerle geçirilebilir düzeydedir.

Otoplasty İçin Doğru Doktoru Nasıl Belirlerim?

Estetik cerrahi alanında, bu konuda uzman bir hekim seçimi önemlidir. Yapılan operasyon sayısı, öncesi ve sonrası görüntüleri ile ilgili bilgi isteyebilirsiniz.

İletişim doktor seçiminde bir diğer önemli konu. Sizin isteklerinizi dinleyip, anlayan; uygulama noktasında sizinle ortak karara varabilen, isteklerinizi makul çerçevede değerlendirebilen bir hekim seçimi önemlidir.

Otoplasty Yaptırmak İçin En İdeal Mevsim Hangisidir?

Kepçe kulak ameliyatı hemen her mevsim uygulanabilir, ancak yaz ayları bandaj ve bant kullanımı kişiyi fiziksel olarak rahatsız edeceği için ilkbahar, sonbahar ve kış mevsimlerinden birinde ameliyatı planlamak daha konforludur.

Otoplastynin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Kepçe kulak ameliyatı risk parametresi en düşük ameliyatlardan biridir. Erken dönemde, ödem morluk gibi komplikasyonlara rastlanabilir. Enfeksiyon kapma, dikişlerin atması/açılması ya da kanama çok nadir görülebilen yan etkilerdendir.

Ameliyatın ileri dönemlerinde ise çok düşük yüzdeli olmak kaydı ile kulağın içine, kulağa şekil vermek için konulmuş olan kalıcı dikişler açılarak tekrar kulak kepçesinin ameliyat öncesi dönem formunu aldığı görülmüştür. Bu nadir rastlanan bir durumdur, böylesi bir sorun tespit edildiğinde ameliyatın yenilenmesi gerekir.

Otoplastyden Nasıl Bir Sonuç Beklemeliyim?

Kepçe kulak ameliyatı nihai sonuçlu bir ameliyattır. Bazı özel durumlar dışında kalıcı ve iyi sonuç verir. Kişinin psikolojisi üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Zedelenmiş özgüvenin geri kazanılmasını sağlar.

Otoplasty Kesilerim İleride Nasıl Gözükecek?

Otoplasty kesileri tamamen kulak arkasında yer aldığı için görülmez. Estetik dikiş ile tamamlanan operasyonda kesi yerleri zamanla belirsiz bir hal alır. Hem yeri hem de tekniği açısından bakıldığında kepçe kulak ameliyatı sonrası kesi izleri sorun teşkil etmez.