10 November 2020

Op. Dr. Yuliya Doster cinsel isteksizlik nedenlerini ve genital estetiği anlatıyor

Genital Estetik

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Yuliya Doster tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Kadında cinsel arzunun azalması veya olmaması, cinsel isteğin partneriyle eş zamanlı olarak oluşmaması, orgazm bozukluğu, Vajinismus hastalığı, ağrılı cinsel ilişki gibi durumlar, kadınlarda cinsel işlev bozukluğu olarak adlandırılıyor. Vajina estetiğinin bir bakıma bu sorunların önüne geçilmesini sağladığını da biliyoruz. Konu hakkında Op. Dr. Yuliya Doster’e Yeniben olarak bazı sorular sorduk:

Op. Dr. Yuliya Doster

Cinsel işlev bozukluğunun genital estetik ile ilgisi nedir?

Özgüven sorunu ve cinsel hayattan farklı sebeplerden dolayı zevk almama cinsel işlev bozukluklarının temelini oluşturuyor. Genital estetik sayesinde cinsel isteksizliği büyük oranda çözümleyebiliyoruz. Kadında cinsel işlev bozukluğu hep var olabildiği gibi, sonradan da ortaya çıkabilir, hatta kadın; ilişki partnerine bağlı olarak da bu sorunu yaşayabilir. Kadınlarda cinsel işlev bozuklukları 4 gruba ayrılarak inceleyebiliriz aslında:

Cinsel İstek Bozuklukları: Kadınlarda cinsel istek bozukluğundan söz edebilmek için; cinsel isteğin azalması, cinsel ilişki kurmaktan tiksinme veya cinsel ilişki kurmaktan tamamen kaçınma gibi durumların olması gerekir.

Cinsel Uyarılma İle İlgili Bozukluklar: Cinsel uyarılma bozukluğu, kadının yeterli derecede uyarılmamasıyla ilgili ortaya çıkan bir cinsel işlev bozukluğudur. Cinsel uyarılmada yeterli ıslanmanın sağlanamaması ya da vajinal salgının cinsel ilişki sona erene kadar devam etmemesi durumu söz konusudur. Burada da genital estetik devreye girebilir.

Orgazm Bozuklukları: Cinsel uyarılma evresi sonrasında orgazmın gecikmesi veya gerçekleşmemesi durumunda orgazm bozukluğundan söz edilebilir. Genital estetik içerisinde yapılan G Shot veya vajina lazeri uygulamaları yine bu soruna çare olabilir.

Ağrılı Cinsel İlişki: Kadınlarda, çeşitli vajinal problemler cinsel birleşmenin ağrılı bir şekilde gerçekleşmesine sebebiyet verebilir. Cinsel ilişkinin ağrılı gerçekleşmesi durumu, cinsel işlev bozukluğu olarak değerlendirilir.

Cinsel isteksizlik nedenlerine çözüm var mı?

Elbette var. Kadınlar daha sağlıklı, mutlu ve doyurucu cinsel birliktelikler için; cinsel yaşamlarını sıkıntılı ve imkânsız hale getiren cinsel işlev bozukluğu sorunlarının üstesinden, mutlaka uzman doktor desteği alarak gelmelilerdir. Cinsel işlev bozukluğuna yol açan nedenler psikolojik ve fizyolojik faktörler açısından ele alınmalı ve tedavi edilmelidir.  Psikolojik tedavi illaki genital estetik ile eş zamanlı yapılmalıdır.

Teknolojinin gelişmesi vajina estetiğinde kullanılan materyallerinde daha etkin ve verimli hale gelmesiyle sonuçlanmıştır. Söz gelimi vajina estetiğinde eskiden kullanılan bisturi ve benzeri ameliyat aletlerinin yanı sıra, artık günümüzde lazer teknolojilerinden de faydalanılmaktadır. Lazer kesilen dokuların aynı zamanda mühürlenmesini ve kanamanın olmamasını sağlar. Anında kapatılan kesili doku ise, lazer teknolojisi sayesinde hastanın vajina estetiği sonrasında çabucak iyileşmesini ve toparlanmasını sağlamaktadır.

Hormonların cinsel isteksizlik sorununa katkısı var mıdır? 

Evet, bir miktar vardır diyebiliriz. Genital bölgenin sürekli hormonel bir baskı altında olması, sık kilo alıp vermeler, yüksek kilo ağırlığı olan gebelik süreci ve kontrolsüz doğumlar da vajinanın deforme olmasına neden olan faktörlerdir. Bu da cinsel isteksizliği artırabilir. Çünkü kadının kendine olan özgüveni kaybolmuştur ve bu koşullarda partneriyle bir ilişkiye girmekten kaçınır.

Cinsel isteksizlik erkekleri nasıl etkiliyor?

cinsel isteksizlik

Az evvel yukarıda saydığımız cinsel isteksizlik sorunları, aşırı yıpranmış ve form kaybetmiş bir vajinanın en belirgin sonuçlarıdır. İşte tüm bu süreç sadece kadınları değil, partner olarak erkekleri de etkilemektedir. Zevk alamayan, çekinen ve dolayısıyla gerekli ıslaklığı sağlayamayan vajina ve penisi kavrayamayan bir vajina, çift olarak sorun yaşanmasına da sebep olur.

Genital estetik yaptırmak isteyenlere neler önerirsiniz?

Eğer genital estetik yaptırmak istiyorsanız, mutlaka konusunda uzman bir cerrah tarafından muayene olmanızı öneriyorum. Vajina estetiği aynı zamanda idrar kaçırma sorunu olan hastalar içinde bir çare olabilir. İdrar kaçırma problemi de yine kontrolsüz doğumlar, yüksek kilo ağırlığına sahip bebekler ve morbit obez hastalarında sıklıkla rastlanır. Hayat kalitesini son derece etkileyen idrar kaçırma sorunu için zaman geçmeden vakit kaybetmeden sorunun çözümüne odaklanmanızı öneriyorum.

Doğumlardan sonra özellikle vajina bölgenizde bu tarz sorunlar yaşıyorsanız, artık benden geçti demenin ya da utanma, çekinme gibi kaygılar yaşamının manasız ve hayatı erteleme gibi bir durum olduğunu unutmayınız. Cinsel hayattan zevk alma, idrar kaçırma sorunun çözümlenmesi, form kaybının giderilmesi, vajina daraltma, vajinadaki koyu renk sorunun çözümlenmesi ve bunun gibi bölgeye ait pek çok estetik ve fonksiyonel sorun vajina estetiği ameliyatlarıyla çözümlenebiliyor. Tüm bu saydıklarımın cinsel isteksizlik sorunlarına da katkısı çok büyüktür.


Genital Estetik ile ilgili yazılar