13 November 2020

Op. Dr. Alpay Duran cevaplıyor: “Brezilya popo estetiği neden bu kadar popüler oldu?”

Popo Büyütme

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Alpay Duran tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Popo büyütme veya diğer adıyla Brezilya poposu estetiği, son yılların en trend estetik uygulamaları arasında yer alıyor. İnsanlar kalçalarının görünümünü daha dik, daha yuvarlak ve daha formunda olması için ya spor salonlarını aşındırıyor ya da estetik cerrahiden yardım alıyorlar. Brezilya poposu estetiğinin neden bu kadar popüler olduğunu Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Alpay Duran’a sorduk:

https://lh5.googleusercontent.com/0VqHw7xydEydvpd2fTG2gOfL1lAAMXEh-0ixmpzOECID-q7u1y6QJ6bCBB51j1Q5zp4v3jTLcZIz-l_vxQuOOFTXpbKCEzjZEjqG4qtsFnGn1IyeVzGSG_ySVhCK4YN2yA_oOqAj

Op. Dr. Alpay Duran

“Brezilya poposu estetiği neden bu kadar popüler oldu çünkü bazı estetik uygulamaların daha ön plana çıkmasında ünlülerin rolü çok büyük. Popo büyütme prosedürlerinden elde ettikleri sonuçları gösteren ünlüler sayesinde popülaritesini artırdı. Instagramda, kırmızı halı yürüyüşlerinde kusursuz kalça ve popo hattını gören pek çok insan da bu tarz diri bir forma sahip olmayı arzuluyorlar. Elbette tek sebep bu değil, kalçalar yüzyıllardır bir cazibe merkezi olarak bilinir. İnsan bedeninin en estetik kıvrımlarından bir tanesidir.

Popo büyütme estetiği söz konusu olduğunda yaşlanma sürecine bağlı olarak kalçasında hacim kaybeden hastaların ideal adaylar olduğunu söyleyebilirim. Elbette doğuştan boyut ve görünüm olarak küçük ve yassı bir popoya sahip olanlar da Brezilya poposu estetiğinden faydalanabilirler. Cerrahın uyguladığı popo büyütme tekniği, hastaların işlem sonrası elde etmek istediği kalça büyütme miktarına bağlıdır. Popo büyütme estetiğini düşünen insanlar birden fazla seçeneğe sahipler.

Brezilya popo estetiği

Popo implantları, yağ transferi ve ameliyatsız popo estetiği gibi uygulamalar yapılabilir. Popo implantında kesi, estetik cerrah tarafından poponun iki yanağının ortasına doğal kıvrımları boyunca yapılır. Kesiler yapıldıktan sonra, cerrah her bir gluteal kasın altına bir cep oluşturur. Ardından ceplere silikon popo implantları yerleştirilir ve kesiler dikişlerle kapatılarak işlem tamamlanır.

Popo büyütme için yağ grefti kullanıldığında, bunu genellikle Brezilya popo estetiği BBL olarak ifade ediyoruz. Yağ transferi işlemine vücuttan fazla yağı almak için kullanılan liposuction ile başlanır. Alınan fazla yağ daha sonra işlenir ve saflaştırılır. Yağ arındıktan sonra tekrar hastanın vücuduna yani poposuna enjekte edilir. Hastanın kendi yağı cerrah tarafından şekillendirilerek, kontur oluşturularak ve doğal bir görünüm verilerek enjekte edilir.

Ameliyatsız popo estetiği elbette popo implantları veya yağ enjeksiyonu kadar etkili sonuçlar vermeyecektir. Amaç burada popo cildini biraz daha gençleştirmek, dirileştirmektir. Sıklıkla yüz cilt gençleştirme tedavilerinde kullanılan ultrason enerjisi Ulthera kullanılır.

Amerikan Plastik Cerrahlar Derneği, yapılan popo büyütme işlemlerinin sayısında her sene %10'luk bir artış olduğunu açıklıyor. Her geçen yıl popülaritesini artıran bu prosedürü mutlaka bir estetik cerraha yaptırılması gerektiğini, ne olduğunu bilmediğiniz popo büyütme enjeksiyonlarına imtina ile yaklaşmanız gerektiğini hatırlatmak isterim.


Popo Büyütme ile ilgili yazılar