Hastane Tipi
Şehir

Obezite ameliyatlarını devlet karşılıyor mu?

Son güncelleme: 25 Aralık 2019

Obezite hastlarının en çok sorduğu sorulardan biri olan obezite ameliyatlarını devlet karşılıyor mu sorusunun yanıtını sizler için araştırdık. 

Obezite ile ilgili tüm güncel haberleri yayımlayan Obezite Haber’de yer alan habere göre, obezite ameliyatlarını devlet karşılıyor. Elbette belli kriterler dahilinde. 

Obezite ameliyatları

Ayrıca, Sosyal Güvenlik Kurumu, 05.02.2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği‘de obezite ameliyatlarının SGK kapsamını daha da genişletti.

1 Ocak 2015 tarihinden önce obezite ameliyatları devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yapılmaktaydı. Daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu obezite ameliyatlarını fiyatlandıracağını açıkladı.

Bu haber obezite cerrahisi için sırada bekleyen hastaları çok üzdü ve hastalar tarafından tepki yağdı. 

SGK’dan obezite hastalarının yüzünü güldürecek bir açıklama geldi.

Vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan obezite hastaları endokrin bölümünden ameliyat onay raporunu aldığı takdirde ameliyatlarını devlet karşılayarak ücretsiz olabilmekteler.

obezite cerrahisi

5 Şubat 2018 tarihinde yayınlanan SGK bildirimine göre ise obezite hastalarının ücretsiz ameliyat olma kriteri biraz da genişletiliyor.

Normal sigortalı hastalar için obezite ameliyatları vücut kitle indeksi 40 ve üzeri için ücretsiz yapılıyor.

Ayrıca vücut kitle indeksi 35 ile 40 arasında olan ve yüksek tansiyon, diyabet, kalp rahatsızlığı gibi hastalıklara sahip olan hastalar da SGK kapsamına dahil edildi.

Obezite Haber’de bu durum bir örnekle de şöyle açıklanıyor:

Örneğin: Boyu 175 cm kilosu 108 olan bir hasta tamamen para vermeden ücretsiz bir şekilde obezite ameliyatlarını olabilecekler.

Devlet hastanelerinde bu uygulama dışında herhangi bir şeyle karşılaşma durumunuzda SGK'ya başvurabilirsiniz.

Kaynak: 
Obezite Haber