Hastane Tipi
Şehir

Meme Küçültme Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır. Son güncelleme: 24 Nisan 2020

 • 09 Haziran 2017

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir? 

Normalden iri, büyük, sarkmış meme boyutunu-şeklini, istenilen ölçülerde yeniden şekillendirmek amacıyla gerçekleştirilen ameliyata “meme küçültme ameliyatı” denir.

Meme Küçültme Ameliyatının Fiyatı Ne Kadardır?

Ameliyatın fiyatı, kullanılan malzeme, operasyonun büyüklüğüne göre ortalama 6500 TL ile 16.000 TL arasında değişir.

Seçtiğiniz doktorun ameliyat ücreti, ameliyatın gerçekleştirileceği hastane, kullanılan malzeme ve ameliyatın büyüklüğü fiyatı belirleyen faktörlerdir.


Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Meme küçültme ameliyatı, plastik cerrahlar tarafından mutlaka ameliyathane ortamında gerçekleştirilmesi gereken estetik bir ameliyattır. Genel anestezi ile yapılır ve ortalama 2-4 saat sürer. Ameliyata karar verilmeden evvel mutlaka mamagrofi ve ultrason çektirmelidir. Bu iki tetkikin ardından doktorunuz ile birlikte memelerin ne oranda küçültülebileceği konusunda karara varmanız gerekir.

         1) Kesi Yöntemleri

Meme küçültme ameliyatı, iki farklı kesi yöntemi ile gerçekleştirilir.

          A) Meme Başı Kesisi 

Meme başından gerçekleştirilen ameliyatlar, büyüklük sorunu optimum düzeyde olan memelere uygulanır. Bu yöntemde kesi izleri gizlenebilir böylece daha doğal ve estetik sonuç alınır.

 1. Meme başı etrafındaki kahverengi alanı (areola diye bilinir) çevreleyen alandan başlar aşağı doğru tıpkı bir lolipopu andıran kesi açılır.
 2. Fazla meme dokusu, yağ dokusu ve deri çıkarılır.
 3. Meme başı ve areola yeni yerine taşınır,
 4. Koltuk altında aşırı yağlanma varsa Liposuction yöntemi ile fazla yağlar emilir,
 5. Son olarak meme dokusu meme başı ve çevresinde birleştirilerek memenin yeni formu kazandırılarak kesi kapatılır.

          B) Ters T hatlı Kesi 

Ters T hatlı kesi ile yapılan ameliyatlar, normalden aşırı büyük ve sarkma oranı 8 cm.den fazla olan memelere uygulanır. Bu yöntemde kesi izi ters t harfini andırır, kalan iz daha belirgindir.

 1. Meme başı etrafındaki kahverengi alanı (areola diye bilinir) çevreleyen alandan başlar yukarı doğru tıpkı ters bir lolipopa benzer kesi açılır.
 2. Fazla meme dokusu, yağ dokusu ve deri çıkarılır.
 3. Meme başı ve areola yeni yerine taşınır,
 4. Koltuk altında aşırı yağlanma varsa Liposuction yöntemi ile fazla yağlar emilir,
 5. Son olarak meme dokusu meme başı ve çevresinde birleştirilerek memenin yeni formu kazandırılarak kesi kapatılır.

Meme Küçültme Operasyonu İyileşme Süreci Nasıldır?

Ameliyat sonrası genellikle 1 gün nadir durumlarda 2-3 gün sonra hastaneden taburcu edilebilirsiniz. Ameliyat sonrası meme bölgesi bandaj ile kapatılır. Bu bandaj 2-3 günün sonunda çıkarılarak sporcu sütyeni diye de bilinen cerrahi bir sütyen giydirilir. Bu sütyen şişme ve morluklar geçene kadar kullanılmaya devam eder.

 • Ameliyatı takip eden ilk günler hareket ederken ya da öksürük -hapşırık gibi göğüs kafesini zorlayan durumlara bağlı ağrı gelişebilir. Doktorunuzun vereceği ağrı kesicilerle bu sorun ortadan kalkacaktır.

 • Ameliyat sonrası 1 hafta istirahat edilmesi önerilir. 4. Gün banyo yapabilirsiniz. 1 haftanın sonunda kişi iş ve sosyal yaşantısına geri dönebilir.
 • Ameliyatı takip eden ilk hafta ve ikinci haftalarda doktor kontrolleriniz planlanacaktır. Dikişler ikinci hafta doktor kontrolünde alınacaktır.
 • Meme küçültme ameliyatı sonrası 1 hafta dinlenmek gerekir. Kişi sosyal ve iş hayatına 1 haftadan sonra dönebilir.
 • Dikişler 2. Hafta alınır, bu süre boyunca dikişlerin kuru tutulması önemlidir.
 • Ameliyatı takip eden 1 ay boyunca kolları zorlamamak, ağır kaldırmamak, itme-çekme hareketi yapmamak önemlidir.
 • Ameliyat sonrası hassas olan meme bölgenizin darbe almaması için ekstra dikkat göstermeniz gerekir,
 • Ameliyat sonrası doku şişmesi nedeniyle meme başı ve meme derisinde bir miktar his kaybı gelişebilir. Bu durum geçicidir ve genellikle 6 hafta içinde kaybolur.
 • 1 aydan evvel tenis, 6-8 haftadan evvel ağır spor aktiviteleri yapılması önerilmez. Yürüyüş gibi hafif sporlar yapabilirsiniz.

Meme Küçültme Benim İçin Doğru Ameliyat Mıdır?

 • 18 yaş üstü, sağlık sorunu olmayan;

 • Memelerinde orantısızlık, meme yapısı iri, sarkmış olan;

 • Doğum yapmış-emzirme süresi sonlandıktan 9 ay geçmiş olan ( yeniden hamile kalmak, emzirme fonksiyonunu kaybetmek istemeyen kişilerin bu durumu doktorları ile konuşması gereklidir. Ameliyatta bazı durumlarda emzirme fonksiyonunun sonlandırılması gerekebilir).

her bayan için meme küçültme ameliyatı doğru ameliyattır.

Meme Küçültme Ağrılı Bir Ameliyat Mıdır?

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirildiğinden ameliyat sırasında bir ağrı, acı hissedilmesi mümkün değildir. Ameliyat sonrasında ilgili bölgeye baskı yaratacak hapşırma, öksürme gibi nedenler ve hareket etmeye bağlı olarak ağrı gelişebilir.

Meme Küçültme Ameliyatı İçin Doğru Doktoru Nasıl Belirlerim?

Meme küçültme ameliyatı plastik cerrahlar tarafından yapılır. Güvenebileceğiniz bir plastik cerrahla yol almak öncelikli kriteriniz olmalıdır. İnternet üzerinden araştırma yapmak ve hakkında okuduğunuz referanslara dayanarak bir kaç isim belirlemek ve ardından görüşmelere başlamak idealdir.

Görüşme esnasında doktorunuzdan daha önce yaptığı meme küçültme ameliyatlarının öncesi ve sonrası görüntülerini hasta mahremiyeti çerçevesi içinde görmeyi talep edebilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı Benim İçin Neden Uygun Değildir?

 • 18 yaş öncesi yani gelişim tam tamamlanmadan tıbbi bir zorunluluk söz konusu değil ise; ( nadir vakalarda kişinin sosyal yaşantısını etkileyen, psikolojik ve fiziksel sorunlar sebebiyle 18 yaş altında da ameliyat planlanabilmektedir )

 • Hamilelik planlanıyorsa; ( ameliyatın hamilelik sonrasına bırakılması daha uygundur. Aşırı büyük ve iri memelerin küçültülmesi sırasında emzirme fonksiyonunun memeden çıkarılması gerekebilmektedir.)

meme küçültme ameliyatı uygun olmayabilir.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir? 

Kanama, meme küçültme ameliyatının en büyük risklerinden biridir. Meme dokusunun çıkarılması sırasında belli oranda kan kaybı yaşanması doğaldır ama bu kaybın oranı arttıkça kan kaybına doku içinde kan birikmesi sorunu da eşlik edebilir.

İkinci önemli risk, ameliyat sırasında süt kanallarının tamamen ya da kısmen çıkartılması zorunluluğunun doğmasına bağlıdır. Hamilelik planı içinde olan kişiler için bu risk emzirme fonksiyonlarının sonlandırılması anlamı taşır.

Yara iyileşmesinde gecikme, enfeksiyon, iltihap, meme başı kaybı dikişlerin atması ve buna bağlı olarak ameliyatlı bölgede yara açılması ameliyatın risk unsurlarındandır. 

Meme Küçültme Ameliyatı Kesilerim İleride Nasıl Gözükecek?

Meme küçültme ameliyatında ya ters ya da düz lolipop benzeri bir kesi açılır. Giriş kesisi denilen bu kesi zaman içinde ince beyaz bir çizgiye dönüşecektir. Ancak belli belirsiz bir iz mutlaka kalır. Ters T şekli de denilen ameliyat tipindeki izler diğer ameliyat tipine oranla daha belirgindir.