Hastane Tipi
Şehir

Meme Küçültme

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır. Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır. Son güncelleme: 28 Mayıs 2020

Meme Küçültme Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir? 

Normalden iri, büyük, sarkmış meme boyutunu -şeklini, istenilen ölçülerde yeniden şekillendirmek amacıyla gerçekleştirilen ameliyata “Meme Küçültme Ameliyatı” (Reduction Mammoplasty) denir. 

Genetik faktörler, hormonal değişiklikler ya da bazı hastalıklar sonucu, vücut ölçüleri ile uyumsuz, büyük ve sarkma sorunu yaşayan memeler; estetik görünüm bozukluğu dışında kişinin yaşam kalitesini de olumsuz etkiler. Kilo değişiklikleri, emzirme ve yerçekimi etkisi gibi ek föktörlerin gelişmesiyle mevcut sorun daha da artabilir. 

Olması gereken boyutlardan daha iri memeler, sırt ve boyun ağrılarına; kamburluk, kollarda uyuşma, meme altında egzama ve pişik gibi fiziki; utanma, güvensizlik, uygun kıyafet seçiminde sıkıntı gibi ruhsal; rahatsız gece uykuları, hareket etmede zorluk gibi günlük aktivitelerde kısıtlanma gibi bir çok etkilenmeye neden olur. 

Meme Küçültme (Reduction Mammoplasty) Ameliyatında yağ, meme dokusu ve deri fazlalığı alınarak memeler daha küçük, daha hafif ve daha sıkı hale getirilir. Meme Küçültme (Reduction Mammoplasty) Ameliyatı plastik cerrahlar tarafından hastane ortamında, genel anestezi altında yapılır. Kişinin durumu değerlendirilerek 17-18 yaşlarından itibaren ameliyat planlanabilir.


->Related Doctors<-
 

Meme Küçültme (Reduction Mammoplasty) Benim İçin Doğru Ameliyat mıdır?

18 yaş üstü, sağlık sorunu olmayan her kadına meme küçültme ameliyatı planlanabilir. 

Memelerinde orantısızlık, meme yapısı iri, sarkmış olan kişiler için meme küçültme ameliyatı doğru operasyondur.

Doğum yapmış kişiler için; emzirme süresi sonlandıktan 9 ay sonra meme küçültme ameliyatı yapılabilir. Yeniden hamile kalmak, emzirme fonksiyonunu kaybetmek istemeyen kişilerin bu durumu doktorları ile konuşması gereklidir. Meme Küçültme Ameliyatında bazı durumlarda emzirme fonksiyonunun sonlandırılması gerekebilir.
 Meme Küçültme Ameliyatı Benim İçin Neden Uygun Değildir?

Meme Küçültme ameliyatlarının 18 yaş öncesi yani gelişimin tam tamamlanmadığı süreçte eğer tıbbi bir zorunluluk söz konusu değilse yapılması önerilmez. Nadir vakalarda kişinin sosyal yaşantısını etkileyen, psikolojik ve fiziksel sorunlar sebebiyle 18 yaş altında da ameliyat planlanabilir ama kişinin gelişim sürecini tamamlamış olması önemlidir. 

Hamilelik düşünülüyorsa meme küçültme ameliyatının hamilelik sonrasına bırakılması daha uygundur. Aşırı büyük ve iri memelerin küçültülmesi sırasında emzirme fonksiyonunun memeden çıkarılması gerekebilir. Bu durumda hastanın yaşı ve hamilelik planına uygun ameliyat yönteminin seçilmesi ya da ameliyatın ertelenmesi kararlaştırılmalıdır. 

Meme Küçültme Ameliyatına karar verilmeden evvel; memede kitleye rastlanması, hormonal bozukluk nedeni ile memedeki büyümenin devam etmesi, ailede meme kanseri öyküsü gibi sağlık sorunlarına sahip kişiler ancak gerekli tetkiklerin ardından meme küçültme ameliyatı için uygun aday haline gelir. Hormonal bozukluklar tedavi edilmeden ameliyat planlanmaz. 
 


->Related Doctors<-


Meme Küçültme Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı, plastik cerrahlar tarafından mutlaka ameliyathane ortamında gerçekleştirilmesi gereken estetik bir operasyondur. Genel anestezi ile yapılır. Ortalama 2 - 2,5 saat içinde tamamlanır. Meme küçültme ameliyatı öncesi ve sonrası yapılması ve dikkat edilmesi gereken pek çok şey vardır;

Meme Küçültme Ameliyatından Önce:

Meme Küçültme ameliyatı öncesi, ultrasonografi ve/veya mamografi çekilmesi, kişinin genel sağlık durumuna ilişkin değerlendirme yapılması, evlilik ve çocuk sahibi olmak gibi gelecek planlamaları, aile sağlık geçmişi gibi bilgilerin paylaşılması önemlidir.

Bu tetkik ve değerlendirmelerin ardından doktorunuz memelerin mevcut büyüklüğü, şekli, ilgili bölgedeki deri durumu, meme başının yeni yeri gibi konularda sizi bilgilendirecek ve ameliyat sonrası memelerin hedef görünümü ile ilgili hemfikir olunan bir yol haritası belirleyecektir. 

Meme Küçültme Ameliyatından Önce; 

 1. Kişinin omuz genişliği, göğüs çevresi ve vücudunun genel ölçüleri değerlendirilir ve vücut ile orantılı meme boyutu saptanır.

 2. Belirlenen ölçüde küçültme yapılabilmesine elverişli koşullar değerlendirilir. Bu aşamada en önemli kriter emzirme fonksiyonun korunup korunmayacağıdır. 

 3. Bekar, doğum yapmamış ya da hamilelik planlaması olan kişilerde emzirme fonksiyonunun korunması esas alınır bu durumda meme boyutu ancak belirli bir ölçüde küçültülebilir. 

 4. Memenin küçültüleceği oran belirlendikten sonra doktorunuz seçilmiş ve tartışılmış tekniğe göre memede çizim ve planlama yapar. Bazı cerrahlar nihai görünüm ile ilgili size özel bir simulasyon hazırlayabilir.  

 5. Ameliyat öncesi yeme, içme, sigara kullanımı, bazı ilaç ve vitaminlerin alınması veya alınmaması gibi bilgiler ameliyatınızı gerçekleştirecek doktor tarafından sizinle paylaşılır. 

 6. Gerekli durumlar için kişinin kendisinden 1 ünite kan alınır ve ameliyat sırasında gelişebilecek aşırı kanama durumunda kullanılmak üzere saklanır. 

 7. Ameliyat için gerekli kan tetkikleri ameliyat öncesinde aynı gün hastanede yapılır.

Meme Küçültme Ameliyatı:

Meme Küçültme ameliyatı, iki farklı kesi yöntemi ile gerçekleştirilir. Cerrahın hangi yöntem ve tekniği uygulayacağı memenin büyüklüğü ve hedeflenen küçültme boyutuna göre değişiklik gösterir. Meme başının yeni yerine konumlandırılması için hangi yöntem uygulanırsa uygulansın meme başı kenarında bir iz olur. Ameliyat sonrası izlerin derecesi, memenin büyüklüğüne, kullanılan ameliyat yöntemine ve nihayet hastanın derisinin iz bırakma özelliğine bağlıdır. 
 

1- Vertikal Kesi Yöntemi ile Meme Küçültme Ameliyatı 

Vertikal yöntemi (dikine tek çizgi), her bir memeden en fazla 1000 gr. ağırlık çıkarılmasının planlandığı meme küçültme ameliyatlarında kullanılır. Bu yöntem ile meme küçültmede kalabilecek en kısa izler elde edilir.  

Ameliyat, meme başı etrafından aşağı doğru inen düz bir çizgi ile kesi açılmasıyla başlar. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere taşınır. Son olarak meme dokusu meme başı ve çevresinde birleştirilerek memenin yeni formu kazandırılarak kesi kapatılır. Bu yöntemde meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru inen 5-6 cm’lik tek bir çizgi olur.

2- Ters T Hatlı Kesi Yöntemi ile Meme Küçültme Ameliyatı 

Ters T Hatlı Kesi Yöntemi, aşırı büyük, sarkma oranı 8 cm.den fazla ve her bir memeden 1000 gr.dan fazla ağırlık çıkarılmasının planlandığı meme küçültme ameliyatlarında kullanılır. 

Ameliyat, meme başı etrafından aşağı doğru dikey kesi ve meme katlantısını takip eden yatay kesi açılmasıyla başlar. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere taşınır. Son olarak meme dokusu meme başı ve çevresinde birleştirilerek memenin yeni formu kazandırılarak kesi kapatılır. Ters T Hatlı Kesi Yönteminde T şeklindeki izin alt kısmı, meme altı kıvrımına gizlenir. 

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra:

Meme küçültme ameliyatı sonrası hemen özel sütyen giydirilerek meme bölgesi kapatılır. Genellikle her iki memeye dren yerleştirilir. Ameliyat sonrası hastanede kalış süresi 1 gündür. Taburcu olmadan evvel dren çıkarılır. Ameliyat sırasında eriyebilen dikişler kullanıldığı için dikişlerin alınmasına gerek yoktur. 

Meme küçültme ameliyatı sonrası genellikle rahat bir iyileşme süreci yaşanır. Erken dönemde şişlik, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi görülebilir. Bu şikayetler kısa sürede kendiliğinden kaybolur. Özel sütyen korse 3 hafta giyilecektir.

Ameliyat sonrası ağrı hissi hafiftir. İlk günler hareket ederken ya da öksürük -hapşırık gibi göğüs kafesini zorlayan durumlara bağlı ağrı gelişebilir. Doktorunuzun önerdiği ağrı kesicilerle bu sorun ortadan kalkacaktır. 

Meme küçültme ameliyatından sonra kişi 5-6 gün sonra iş, okul ya da sosyal yaşantısına geri dönebilir. Öncesinde evde istirahat önerilir. 
 

Meme Küçültme Operasyonunun Fiyatı Ne Kadardır?

Meme küçültme ameliyatının fiyatlandırılmasını belirleyen önemli iki temel başlık vardır. Bunlar; seçtiğiniz doktorun ameliyat ücreti ve ameliyatın gerçekleştirileceği hastanenin ameliyathane, oda, anestezi gibi alanlardaki ücretlendirmesi…

Operasyon ilden ile de bütçesel farklılık gösterir. Kullanılan malzeme, operasyonun büyüklüğüne göre ortalama 10.000 TL ile 30.000 TL arasında değişen ücretlendirme yapılır.
 

Meme Küçültme Ağrılı Bir Ameliyat mıdır?

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirildiğinden ameliyat sırasında bir ağrı, acı hissedilmez. 

Ameliyat sonrasında ilgili bölgeye baskı yaratacak hapşırma, öksürme gibi nedenler ve hareket etmeye bağlı olarak ağrı gelişebilir. Zaman zaman kişilerin ağrı ataklarından şikayetçi oldukları da bilinmektedir.

İyileşme sürecinde gelip giden keskin ağrı atakları yaşanabilmektedir. İlk menstruasyon (adet) döneminde memelerde şişme meydana gelebilir ve bu şişmeye bağlı ağrı gelişebilir. Doktorunuz tüm bu ağrı öyküleri için size ağrı kesici önerisinde bulunacaktır. Ağrıların dozu ağrı kesicilerle kontrol altında tutulabilir düzeydedir. 

Meme küçültme ameliyatı sonrasi

Meme Küçültme Operasyonu İyileşme Süreci Nasıldır?

 • Meme küçültme ameliyatı sonrası ilk günler istirahat etmek önerilir, kişi 5-6 gün sonra iş, okul ya da sosyal yaşantısına geri dönebilir. 

 • Ameliyatı takip eden 1 ay boyunca kolları zorlamamak, ağır kaldırmamak, itme-çekme hareketi yapmamak önemlidir. 

 • Ameliyat sonrası hassas olan meme bölgenizin darbe almaması için ekstra dikkat göstermeniz gerekir,

 • Ameliyat sonrası doku şişmesi nedeniyle meme başı ve meme derisinde bir miktar his kaybı gelişebilir. Bu durum geçicidir ve genellikle 6 hafta içinde kaybolur.

 • 1 aydan evvel tenis, 6-8 haftadan evvel ağır spor aktiviteleri yapılması önerilmez. Yürüyüş gibi hafif sporlar yapabilirsiniz. 

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir? 

Kanama: Meme küçültme ameliyatı sonrası kanama nadir olarak görülür. Ameliyat sırası ya da sonrası dönemde görülebilir.  Ameliyat sonrası, dren yerleştirilmesi ile bu risk azaltılırken, ameliyat öncesi kan sulandırıcı ilaç ve gıda alımının sonlandırılması da risk faktörünü önemli derecede azaltır. 

Yara iyileşmesinde gecikme: Meme derisi ya da meme başında bazı bölgelerin tamamen iyileşmesi, normal iyileşme süresinden daha fazla zaman alabilir. Sık pansuman yapılması gerekebilir. Nadir de olsa görülebilen bu duruma sigara alışkanlığı olanlar kişilerde daha sık rastlanır. 

Emzirme Fonksiyonlarının Kaybı: Meme küçültme ameliyatı sonrası emzirme eyleminin devam edip edemeyeceği önceden tayin edilmesi zor bir konudur. Ameliyat sırasında süt kanallarının tamamen ya da kısmen çıkarılması zorunluluğu ortaya çıkabilir. 

Belirgin Ameliyat İzleri: Cerrahi tüm operasyonlar iz bırakarak iyileşir. İzlerin niteliğinin nasıl olacağını önceden belirlemek zordur. Bazı kişilerde izler fark edilmezken, bazı kişilerin deri ve derin dokular içinde nedbe oluşabilir. Hatta nadiren cerrahi düzeltme ya da alternatif tedavilerin planlanması gerekebilir.

Meme başı ve deri duyarlılığında değişme: Ameliyatlı bölgede kısa süreli, geçici olarak meme başı ve deri duyalığında değişme ortaya çıkabilir.

Enfeksiyon: Meme küçültme ameliyatının hemen başında koruyucu antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Bu nedenle enfeksiyon görülme riski yok denilecek kadar azdır. 

Meme hastalıkları: Meme hastalıkları ya da meme kanseri kişinin hayatının herhangi bir döneminde ortaya çıkabilir. Sorun meme küçültme ameliyatından bağımsız bir gelişmedir. Kişi ameliyat olsun veya olmasın düzenli meme kontrollerini yaptırmalıdır.
 

Meme Küçültme Ameliyatı Kesilerim İleride Nasıl Gözükecek?

meme küçültme ameliyatı sonrası

Meme küçültme ameliyatında ya ters ya da düz lolipop benzeri bir kesi açılır. Giriş kesisi denilen bu kesi zaman içinde ince beyaz bir çizgiye dönüşecektir. Ancak belli belirsiz bir iz mutlaka kalır. Ters T şekli de denilen ameliyat tipindeki izler diğer ameliyat tipine oranla daha belirgindir.  
 Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut 

Bu sayfadaki bilgilerin tıbbi doğruluğu
Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut tarafından onaylanmıştır.