Hastane Tipi
Şehir

Liposuction (Yağ Aldırma)

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır. Op. Dr. Hüseyin Kandulu tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır. Son güncelleme: 27 Haziran 2020

Liposuction Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Liposuction (Yağ Aldırma) Nedir?

Liposuction Ameliyatları, şişmanlık, obezite gibi sorunların çözümüne yönelik bir tedavi yöntemi değildir. Liposuction, uzun süreli yapılan diyet, egzersiz ve benzeri uygulamalarla kilo vermesine rağmen belli bölgelerde toplanmış inatçı yağ dokularından kurtulamayan kişiler için uygulanan operasyona verilen addır.

Liposuction Ameliyatının Fiyatı Ne Kadardır?

Liposuction Ameliyatlarında ücretlendirme; çekilecek yağ oranı, belirlenecek ameliyat türü, işlemin yapılacağı bölge ya da bölgeler, seçilecek anestezi türü, işlemi gerçekleştirecek doktor gibi faktörlere göre değişiklik gösterir. Ortalama bir Liposuction Operasyonunun fiyatı 5.000 TL ile 25.000 TL arasında gerçekleşir.


->Related Doctors<-
 

Liposuction Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Lazer Lipoliz yöntemi hariç (bu yöntemde yağlar aspire edilmez idrar ile atılımı beklenir) tüm Liposuction Ameliyatları, lokal ya da genel anestezi altında yapılır.

Liposuction Ameliyatlarında kanüllerin gireceği 3-4 mm boyunda kesiler açılır. Bu aşamadan sonrası Liposuction Ameliyat çeşitlerine göre uygulama farklılıkları içerir. Yöntem ne olursa olsun Liposuction Ameliyatlarından sonra mutlaka korse giyilir.

Lazer Liposuction uygulamasında en fazla 5 litre/5000cc yağ emilimi yapılabilir. 5000cc yağ emilimi ve altı uygulamalar klinik ortamında; 5000cc üzerinde yağ emilimi ise hastane ortamında, ameliyathane şartlarında ve genel anestezi altında yapılır.

Liposuction Ameliyatı Çeşitleri:

Liposuction Ameliyatları; bel, göbek, kalça,uyluk gibi bölgeler başta olmak üzere kollar, boyun, bacak ve hatta ayak bileğine uygulanabilir.

Liposuction Ameliyatları; Klasik Liposuction Ameliyatı, Enjektörlü Liposuction Ameliyatı, Ultrasonik-Vaser Liposuction Ameliyatı, Lazer Liposuction ve Lazer Lipoliz Uygulaması teknikleri ile gerçekleştirilir.

          1- Klasik Liposuction Ameliyatı

Günümüzde en çok tercih edilen Liposuction uygulamalarının başında gelir. Bel, göbek, basen ve uyluk bölgesindeki inatçı yağ dokularında en iyi sonucu bu ameliyat verir. (ıslak-wet Liposuction adıyla da bilinir)

          2- Enjektörlü Liposuction Ameliyatı

Diğer uygulamalara oranla çok zahmetlidir ve genellikle bir bölgeden yağ alınıp vücudun dolgu yapılacak başka bir bölgesine enjekte edileceği estetik cerrahi uygulamalarında tercih edilir.

          3- Ultrasonik-Vaser Liposuction Ameliyatı

Bu Liposuction yönteminde yüksek enerjili ses dalgaları ile yağ hücrelerinin parçalanması sağlanır. Vaser, Ultrasonik Lipsuction yapılmasına olanak tanıyan cihazın markasıdır, işlem adını bu markadan alır.

           4- Lazer Liposuction ve Lazer Lipoliz Uygulaması

Aynı adımları içeren estetik uygulamalardır. Aralarındaki tek fark, Lazer Liposuction uygulamasında kırılan yağlar aspire edilirken Lazer Lipoliz uygulamasında idrar yolu ile vücut dışına atılması beklenir.

Liposuction ameliyatı nasıl yapılır sorusuna daha ayrıntılı yanıt almak için tıklayınız

Liposuction Ameliyatının Sonucu Ne Kadar Sürede Belli Olur?

Liposuction Ameliyatı sonrası kişi ilk 3 ayda vücudundaki değişiklikleri fark etmeye başlar, etki 6. ay itibariyle gözle görülür gelişimi gösterir ve 1. yılın sonunda istenilen ideal form yakalanır.

Liposuction Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?

Ameliyathane ortamı dışındaki Liposuction Ameliyatlarında hastaya yatış verilmez hasta aynı gün içinde evine dönebilir ama doktorun öngördüğü istirahat programını mutlaka uygulamalıdır.  Liposuction Operasyonu sonrası, şişlik ve morluklar görülebilir. Genelde 2 hafta içinde kendiliğinden geçer.

Liposuction Ameliyatı sonrası hasta, 2-3 gün içinde normal yaşantısına geri dönebilir. Hafif fiziksel aktiviteler yapılabilir ancak 2-4 haftadan önce ağır egzersizlerden kaçınmak gereklidir.

Liposuction Ameliyatı sonrası deniz ya da havuza girmek için en az 3 hafta beklemek gerekir. İdeal zaman 4-5 hafta sonrasıdır.

Liposuction Benim İçin Doğru Bir Ameliyat Mıdır?

 • 18 yaş üzeri sağlık sorunu olmayan, özel durumu bulunmayan herkes Liposuction Ameliyatı yaptırabilir.

 • Liposuction uygulaması bedenen sağlık problemi olmayan kişilere yapılır. Şeker hastaları, kalp-damar problemi olan hastalar, kanser tanısı konmuş ya da obezite sorununa sahip kişiler için Liposuction Ameliyatı risklidir, yapılamaz.

 • Liposuction Ameliyatlarının; kilosu normalin biraz üzerinde, sağlıklı beslenen, düzenli egzersiz yapan yine de bölgesel yağ yakımında başarılı olamamış kişilere uygulanması önerilir. Bu özellikler operasyondan beklenen başarı oranını arttırır.

Liposuction Ağrılı Bir Ameliyat Mıdır?

liposaksin-ameliyati-hakkinda

Liposuction Ameliyatı anestezi altında gerçekleştirilir bu nedenle operasyon sırasında ağrı ya da acı hissedilmez. Ameliyat sonrası kesi yerlerinde ağrı hissedilmesi normaldir ama bu ağrı basit ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilir düzeydedir.

Liposuction Ameliyatı İçin Doğru Doktoru Nasıl Belirlerim?

 • Öncelikle Liposuction alanında uzmanlaşmış bir doktor seçin.

 • Doktorunuzun tüm Liposuction tekniklerine hakim bir doktor olması önemlidir, böylece ihiyacınız olan tedavi en doğru şekilde planlanır.

 • Rahat iletişim kurabildiğiniz ve sorularınıza yanıt alabildiğiniz bir doktor seçin

 • Ameliyat geçmişi, sayısı ve başarı referanslarını araştırın.

Liposuction Ameliyatı Benim İçin Neden Uygun Değildir?

 • 18 yaş bireyin vücudunun oturma yaşı kabul edilir bu nedenle 18 yaş altındaki kişilere Liposuction Ameliyatı yapılamaz.

 • Hamile ve emziren annelere Liposuction Ameliyatı yapılmaz.

 • Hamilelik sonrası aşırı karın ve cilt çatlaklarına sahip kişilere de Liposuction Ameliyatı önerilmemektedir.

 • Aşırı kilo verdikten sonra (ör. mide küçültme ameliyatı sonrası verilen kilolar gibi) vücut sarkmalarına sahip hastalara da Liposuction önerilmemektedir. Bu tip hastalar için estetik cerrahi germe yöntemi uygulaması düşünülmelidir.

 • Liposuction, vücut kitle endeksi (BMI) 30 ve daha fazla olan şişman kişilere uygulanmaz.

Liposuction Yaptırmak İçin En İdeal Mevsim Hangisidir?

Liposuction sonrası korse kullanımı gerektiğinden ameliyatların yaz aylarında tercih edilmemesi önerilir. Aşırı sıcak havalarda korse kullanımı sıkıntı yaratacaktır. Bahar mevsimi ve kış ayları Liposuction Ameliyatları için ideal zamandır.

Liposuction Ameliyatının Olası Yan Etkileri Nelerdir ?

Enfeksiyon riski, yağ embolisi ve hatalı oranda yağ emilimine bağlı bazı komplikasyonlar gözlemlenebilir. Simetri sorunu, cilt yüzeyinde meydana gelen lekelenme ya da pürüzlü cilt yüzeyi, görsel yan etkilerdendir.

Liposuction Ameliyatından Sonra Hamile Kalırsam Ne Olur?

liposuction sonrası

Eğer göbek ve bel bölgenizi kapsayan bir Liposuction Ameliyatı geçirdiyseniz iyi haber hamilelik sonrası tekrar Liposuction Ameliyatının size kazandırdığı fit görünüme hızla kavuşacaksınız.

Bazı durumlarda hamilelik sürecinde eğer hedef kilo değerinin üzerinde (11-13 kg idealdir) bir kilo alımı söz konusu olduğunda bu sefer vücudun umulmadık bölgelerinde yağ artışı gözlemlenir.

Eğer bebek sahibi olmayı düşünüyor ve aynı zamanda da Liposuction Ameliyatı planlıyorsanız ideal olan önce bebek sahibi olmak sonrasında Liposuction yaptırmaktır.

Liposuction Ameliyatından Nasıl Bir Sonuç Beklemeliyim ?

Liposuction

Liposuction Ameliyatları kesin sonuçlu ameliyatlardır. Yağ hücreleri çoğalma özelliğine sahip hücreler değildir bu nedenle operasyonun yapıldığı bölgede yağ hücreleri tekrar depolanmaz.

Liposuction Kesilerim İleride Nasıl Gözükecek?

Liposuction Ameliyatlarında açılan kesiler en fazla 3-4 mm uzunluğundadır. Bu kesilerin izleri 6 ay süresinde azalacak hatta yok olacaktır.

Liposuction'a Alternatif Ameliyatsız Çözümler Var Mıdır?

Bu sorunun yanıtı hem evet hem de hayırdır. Lazer Lipoliz yöntemi ameliyatsız Liposuction uygulamalarından biridir. Lazer Lipoliz ameliyat kesilerinin açılmadığı, vakum işleminin yapılmadığı ve yağların idrar yolu ile atılımın sağlandığı bir uygulamadır.

Bunun yanı sıra yükselen trend değeri ile Eximia Kavitasyon ve Aspiresiz Plazmapoli (lazer lipo ile benzer bir uygulama) Liposuction Operasyonlarına ameliyatsız alternatif çözüm arayışlarının başında gelir.

  
Bu sayfadaki bilgilerin tıbbi doğruluğu
Op. Dr. Hüseyin Kandulu tarafından onaylanmıştır.