Hastane Tipi
Şehir

Liposuction Nasıl Yapılır? 

Hülya Alkan tarafından yazılmıştır. Op. Dr. Güray Yeşiladalı tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır. Son güncelleme: 07 Haziran 2020

Op. Dr. Güray Yeşiladalı liposuction konusunda merak edilenleri Yeniben.com ile paylaştı. 

Vücudun belli bölgelerinde biriken yağların, vakum ya da şırınga ile çekme yöntemi ile vücuttan alınması işlemine liposuction adı verilir. Bu bölgesel yağlar genellikle karın, kalça, uyluk ve yüz bölgesinde olmaktadır. Liposuction ile spor ve diyet ile eritilemeyen yağlar vücuttan alınarak bölgesel incelme gerçekleştirilir ve vücut şekillendirilmiş olunur.

Klasik Liposuction

Klasik liposuction

Klasik liposuction işlemi vücuda kesik açılarak yapılan cerrahi bir işlemdir. Liposuction yapılmadan evvel hastanın vücudundaki şekillendirilecek yağlar hekim tarafından belirlenip işaretlenir. Liposuction cerrahi bir işlem olduğu için hastaya anestezi uygulanır. Anestezinin ardından bölgeye sıvı bir çözelti enjekte edilir. 

Bunun sayesinde bölgede meydana gelecek kanama ve ağrı minimuma indirilmiş olunur. Ayrıca bu sıvı çözelti cildi sertleştirerek ciltte kesik açılmasını kolaylaştırır. Ardından ciltte küçük bir kesik açılarak bu kesiğe vakum makinesine bağlı olan bir kanül yerleştirilir. Vücuttaki yağın parçalanması ve emilmesi için kanül hareket ettirilir. Böylece fazla kan da boşaltılır. Ameliyatın ardından fazla ödemin önlenmesi ve fazla sıvının akması için cerrah kesiği açık bırakmayı tercih edebilir. Liposuction işlemi tamamen bittikten sonra kesiğe dikiş atılır ve işlem uygulanan bölge bandaj ile sıkıca sarılır.

Liposuction ameliyatı

Eğer liposuction ameliyatında hastaya genel anestezi yapıldıysa ve tek seferde vücuttan çok fazla yağ alındıysa, hastanın bir gece hastanede kalması gerekebilir. Ancak lokal anestezi yapıldıysa ameliyat bittikten birkaç saat sonra hasta taburcu edilir. 

Lazerle Liposuction (LAL)

lazer liposuction

Lazerle liposuction işlemi yapıldığında klasik liposuction işlemine göre daha iyi sonuç alınabilir. Bölgesel incelmenin hedeflendiği bölgeye bahsi geçen sıvı enjekte edildikten sonra lazer ışınları ile yağ yumuşatılır. Böylelikle yağın vücuttan çıkarılması çok daha kolay olacaktır. İlgili bölgeye küçük bir kesik açılır ve yağ vücuttan çekilir. İşlem tamamlandıktan sonra derinin sıkılaşması için tekrar lazer ışınları kullanılabilir.

Ultrasonik (Vazerle) Liposuction

Ultrasonik (Vazerle) Liposuction

Ultrasonik liposuction işleminde yağların yumuşayıp vücuttan daha kolay çekilebilmesi için ses dalgaları kullanılır. Böylece yağ sıvılaşır ve liposuction işlemi kolaylaşır. 


Op. Dr. Güray Yeşiladalı  

Bu sayfadaki bilgilerin tıbbi doğruluğu
Op. Dr. Güray Yeşiladalı tarafından onaylanmıştır.