11 April 2018

Lazer epilasyon nedir? Nasıl yapılır?

Lazer Epilasyon

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır.


Lazer epilasyon tedavisi, istenmeyen tüylerden kalıcı şekilde kurtulmanın en etkili çözümlerinden biridir.


LAZER EPİLASYON YAPTIRANLAR - DENEYİMLERİ (1 Deneyim) 

LAZER EPİLASYON DOKTORLARI ( 216 Doktor) 

LAZER EPİLASYON VİDEOLARI ( 5 Video ) 

LAZER EPİLASYON DOKTOR SORU&CEVAPLARI ( 11 Soru&Cevap ) 


Klinik ortamında, uzman doktor tarafından, kişiye özel planlanmış seans sayı ve seans aralıkları ile düzenlenen lazer epilasyon tedavisi; kıl kökü üretme görevi üstlenen papila isimli hücrenin lazer ışınları ile tahrip ve en nihayetinde yok edilmesi esasına dayanır.

lazer epilasyon uygulaması

Lazer epilasyon, genital bölge dahil, göz çevresi hariç vücudun her bölgesine uygulanabilir.

Tedavinin süresi kişiden kişiye farklılık gösterir. Lazer epilasyon uygulanacak bölge, kişinin ten rengi, kılların renk ve yapısı, lazer epilasyon aletinin marka/modeli gibi unsurlar tedavinin başarısı ve süreçleri üzerinde etkilidir.

Lazer epilasyon tedavi süresinin etkili olduğu bir diğer alan da lazer epilasyon fiyatlarıdır.

Bu yazımızda lazer epilasyon aleti marka ve modellerinin lazer epilasyon süreçlerine etkisini ve lazer epilasyon fiyatlarına etki eden süreçlerinin yanı sıra “Lazer epilasyon nasıl yapılır” sorusuna yanıt bulacaksınız.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır, Seans Sayısı Neye Göre Belirlenir?

Lazer epilasyon 18 yaş üzeri, kadın erkek herkese uygulanabilir bir tedavidir.

Lazer epilasyon tedavisine karar verilmesiyle birlikte, uygulamanın yapılacağı bölge ve/veya bölgeler belirlenir. Her bir bölge için, ilgili alandaki tüylerin durumu etüt edilerek kaç seanslık bir tedavi planlanacağına karar verilir.

epilasyon uygulaması

Lazer epilasyon tedavisinin birden çok seanslarda planlanmasına etki eden en önemli unsur kişiden kişiye farklılık gösteren kılların büyüme evreleridir.

Ortalama bir lazer epilasyon tedavi planı 4 ile 6 seans, lazer uygulama süresi ve dozu ise kişinin kıl yapısı ve cilt renk tonuna göre kararlaştırılır. Açık tenli, koyu renk kıllara sahip olan kişilerde tedavinin etkinliği açık renkli tüylere sahip kişilere oranla daha yüksektir.

koltuk altı lazer epilasyın

Lazer epilasyon tedavisinde bir seansın süresi uygulamanın yapılacağı bölgeye göre farklı zaman aralıkları içerir.

Çene, bıyık gibi küçük alanlar 2-3 dakikada tamamlanırken sırt, komple bacak gibi daha geniş alanlı bölgelerin seans süresi 1,5 saate kadar uzar. Kişiye özel tüm bu farklar lazer epilasyon fiyatları üzerinde etkilidir.

Genellikle lazer epilasyon fiyatları paket şeklinde hazırlanır. Her bir paket belirli seans sayı ve süresini kapsar.

Lazer epilasyon nasıl yapılır?

Lazer epilasyon yapılacak bölge alkol ile temizlenir ve uygulama sırasında acı duyulmaması için anestezik içerikli bir krem ile bölgesel uyuşma sağlanır.

çene - yüz epilasyonu

Lazer epilasyon uygulaması sırasında;

1. Kişinin göz bölgesi, lazer ışınlarından korunmak amacı ile kapatılır.

2. Farklı ışın dalga boylarına sahip lazer epilasyon aletlerinden biri ile bölge taranır.

3. Her lazer atışı ciltte belli bir alanı tarar.

4. Lazer enerjisi gönderilerek gerçekleştirilen bu tarama ile kıl köklerine ulaşılarak tüy üretimini gerçekleştiren yapı parçalanarak zarar görür. Bu sayede büyüme fazında olan kıl kökleri ya tamamen ya da kısa süreli olarak yeni kıl üretme fonksiyonunu kaybeder.

yüz epilasyonu

Lazer epilasyon süreçlerinin başarılı şekilde sonuçlanmasında en büyük rol, kullanılan lazer epilasyon aleti marka/modelinindir.

Gelişen teknoloji ile lazer epilasyon aletleri çeşitlilik kazanırken, lazer epilasyon yaptıranlar arasında da popüler markaların oluşmasına neden olmuştur.
 

Lazer Epilasyon Tedavisinde Kullanılan Lazer Epilasyon Aletleri

Diode lazer, lazer epilasyon yaptıranların yorumlarında birleştiği lazer epilasyon aletidir diyebiliriz.

İstatistiki verilerinde işaret ettiği Diode lazer günümüz teknolojisi içinde lazer epilasyon alanında etkili sonuç alınmasını sağlayan güçlü bir alt yapıya sahip.

Saniyede 10 atış hızında çalışan “diode lazer” epilasyon aleti bu özelliği ile en çok tercih edilen ve en etkili lazer epilasyon aleti unvanını diğer epilasyon aleti firmalarının elinden almıştır.

lazer epilasyon aleti

Diode lazer epilasyon aleti “saniye - atış” oranıyla kıl köklerinde diğer lazer epilasyon aletlerine oranla daha güçlü ve etkili yıkıma neden olmasından dolayı daha kısa sürede hedefe ulaşılmasını sağlamaktadır.

Özellikle yüz ve kol bölgesi gibi inatçı kıl köklerine sahip alanlardaki başarısı ile fark yaratmaktadır.

Lazer epilasyon aletlerinden bilinen diğer teknolojiler ve etki alanları ise şöyledir;

Ruby: Çok beyaz tenli kişiler için tercih edilir. Melanin (pigment)  emilim düzeyi güçlüdür. Ancak günümüz teknolojisinde Ruby lazer epilasyon aletleri nadir kullanımdadır.  

NdYAG lazer epilasyon aleti; açık tenli, kalın ya da ince yapılı, siyah, koyu kahverengi tüyler üzerinde etkili, açık renkli tüy ve koyu cilt yapısına sahip kişiler üzerinde etkin değildir. 1064 nm dalga boyuna sahip NdYAG lazer epilasyon aleti en derine inen dalga boyuna sahip olmasına rağmen günümüzde tek başına yeterli bulunmamaktadır.

Genellikle koyu cilt tipleri hariç diğer tüm cilt tiplerinde kullanılan teknolojisi ile “Alexandrite” lazer epilasyon aleti ile birlikte planlanan tedavi süreçlerinde Ndyag lazer epilasyon aletlerinin adına rastlanmaktadır.

Bir diğer lazer epilasyon teknolojisi ise IPL lazer epilasyon aletidir.

IPL, tüm cilt tipleri ile uyumlu çalışır. Acı hissi düşüktür. Açık renkteki tüylerde dahi etkilidir.

Çene, bıyık, koltuk altı, göğüs gibi küçük alanlarda kullanımı etkin sonuç verir. Geniş bant dalga boyuna sahiptir ve genellikle lazer epilasyon tedavilerinden farklı dermatolojik tedaviler için de tercih edilir. (leke tedavisi, damar tedavisi gibi)

Lazer Epilasyon Fiyatları

Lazer epilasyon fiyatları, lazer epilasyon yapılacak bölge, uygulama seans sayısı, seçilen/önerilen lazer epilasyon tedavi biçimi, kullanılacak lazer epilasyon aleti, uygulamanın yapılacağı klinik, hastane, uygulamanın yapılacağı il gibi bir çok belirleyici faktöre bağlı değişiklik gösterir.

lazer epilasyon fiyatı

Lazer epilasyon kaş arası, çene, parmak üzeri gibi çok küçük alanlara uygulanabildiği gibi, sırt, bacaklar, karın-göğüs (daha çok erkeklerde) gibi geniş yüzeylere de uygulanabilen bir tedavidir.

Kaş arası gibi küçük alanlarda fiyat seans başına 2018 yılı itibariyle 30 TL ile 50 TL arasında değişirken sırt gibi geniş yüzeylerde fiyat seans başına 400 TL ile 600 TL arasında yapılabilmektedir.

İllere göre lazer epilasyon fiyatları, fiyat aralıklarını en küçük bölge ile tüm vücut 6 seans fiyatları baz alarak hazırlanmıştır.

epilasyon öncesi- sonrası

Lazer epilasyon erkek ile kadın arasında da fiyatlarla ilgili büyük farklar vardır.

Bunun nedeni her iki cinsin lazer epilasyon ihtiyacı olan bölgelerin birbirinden farklı olması lazer epilasyon erkek ile kadın arasında fiyat farkı oluşmasına neden olur.

Örneğin tüm vücut lazer epilasyon tedavisi seans başı 2018 ücretleri kadınlar için yüz hariç ortalama 700 TL ile 1200 TL arasında değişirken tüm vücut lazer epilasyon erkekler için yine 2018 yılı ortalama 1600 TL ile 2200 TL fiyat aralığında gerçekleştirilir.

İllere Göre Lazer Epilasyon Fiyatları

Lazer epilasyon fiyatları ilden ile farklılıklar içerir.

Lazer epilasyon Bursa fiyatları ile lazer epilasyon Ankara fiyatları arasında %3 -%5 fiyat farkı söz konusuyken lazer epilasyon İstanbul’da bu fark %10 ile %30 arasında bir oranla artış gösterir.

lazer epilasyon nasıl yapılır

Lazer epilasyon İstanbul uygulama fiyatı tüm iller içinde en yüksek oranlara sahip bölge olarak karşımıza çıkar.

Lazer epilasyon İstanbul 2018 yılı fiyatları ortalama 300 TL ile 4000 TL arasında, yukarıda belirtilen kriterlere göre değişiklik gösterir. İstanbul’un bazı semt ve kliniklerinde bu fiyat aralığı çok daha yüksek olabilir.

Lazer epilasyon İzmir, İstanbul’a en yakın illerden biri olarak karşımıza çıkar. İzmir lazer epilasyon tedavilerinde 2018 yılı fiyat aralığı 280 TL ile 3700 TL arasında yani ortalamada %5 oranında bir farkla uygulanır.

Lazer epilasyon İzmir bu oranla İstanbul’dan sonra en pahallı lazer epilasyon tedavisi yapılan ildir diyebiliriz.

Lazer epilasyon Ankara’da ortalama 2018 fiyatları 350 TL ile 3500 TL fiyat aralığında uygulanırken Bursa’da da üst oran 3500 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Lazer epilasyon Bursa’da uygulamanın yapılacağı klinik ya da hastanenin bulunduğu semt, doktor, seans sayısı ve kişinin kaç seansta tedaviye cevap verdiğine bağlı olarak değişiklik gösterir.


Lazer Epilasyon ile ilgili yazılar