Hastane Tipi
Şehir

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır? Evde Yapılır mı? Kaç Seansta Biter?

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır. Son güncelleme: 12 Mayıs 2020

İstenmeyen vücut tüylerinden kurtulmanın en etkili yolu lazer epilasyon, göz çevresi hariç her bölgeye uygulanabilir bir tedavi biçimidir.

Günümüzde lazer epilasyon klinikler kadar ev ortamında da yapılabilmektedir.


LAZER EPİLASYON YAPTIRANLAR - DENEYİMLERİ (1 Deneyim) 

LAZER EPİLASYON DOKTORLARI ( 216 Doktor) 

LAZER EPİLASYON VİDEOLARI ( 5 Video ) 

LAZER EPİLASYON DOKTOR SORU&CEVAPLARI ( 12 Soru&Cevap ) 


Bu yazımızda  “Lazer epilasyon nasıl yapılır?”, “Evde lazer epilasyon nasıl yapılır?” sorularına yanıtların yanı sıra vücut bölgelerine göre (genital bölge, bacak, yüz… gibi) lazer epilasyon uygulama biçimleri ile ilgili bilgiler de bulacaksınız.

Lazer epilasyon uygulaması

Evde Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

“Lazer epilasyon nasıl yapılır?” sorusunun yanıtından önce lazer epilasyon uygulamasının dayandığı temel prensipten söz etmek hem klinik hem de evde lazer epilasyon nasıl yapılır işleyişini daha kolay kavramaya yardımcı olacaktır.

Lazer Epilasyon Öncesi ve Sonrası

Klinik ya da evde nasıl lazer epilasyon yapılacağının ilk kuralı uygulamanın yapılacağı kişi ya da kişilerin 18 yaş üstü, hormon gelişimini tamamlamış bireyler olmalarıdır.

Hormon gelişimi, kıl kökü gelişiminin durmadığı anlamını taşır. Bu durumda uygulama başarılı olmayacak, kıl kökü gelişimi devam ettiği için tedavi beklenen sürede beklenen sonuçları vermeyecektir. 18 yaşını aşmış kadın erkek herkes klinik ya da evde lazer epilasyon yapabilir

Evde lazer epilasyon yapılmasına imkan tanıyan lazer epilasyon aletleri ile kliniklerde kullanılan lazer epilasyon aletleri arasında fark vardır.

Her iki alan için üretilen lazer epilasyon aletlerinin işleyişi aynı prensip üzerine kurulu ancak etki yetkinlikleri birbirinden farklıdır.

Dalga boyu prensibi ile çalışan lazer epilasyon aletleri, kıl kökü içinde var olan hücrelerin lazer ısı işlemi ile tahrip ve yok edilmesi hedefiyle üretilir. Bu hücrelerden bilinen en önemli iki hücreden biri deriye ve kıllara rengini veren melanin pigmenti diğeri kıl kökü üreticisi papiladır.

koltuk altına epilasyon uygulaması

Tedavinin başarısı için kıl kökünün içindeki tüm hücrelerin yanı sıra üretici hücre papilanın yok edilmesi gerekir.

Papila hücresine ulaşılamayan tedavilerde kıl kökü üretimi devam edeceği için bölgede kıllanma bir süre sonra yeniden görülecektir. İşte tam da bu noktada kullanılacak lazer epilasyon aletinin nasıl dalga boyuna sahip olduğu ve kıl tipine uygunluğu devreye girer. Bu nedenle evde lazer epilasyon nasıl yapılır sorusundan ziyade evde lazer epilasyon uygulamasında en iyi sonucu verecek lazer epilasyon aleti seçimi önem kazanır.

Üretici hücre papilaya uygulamayı takip eden 3-4 seansın sonunda ulaşım söz konusudur. Seans sayı ve seans aralıkları kılların büyüme evrelerine bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterir.

Klinik ortamında lazer epilasyon uygulamalarında ortalama bir lazer epilasyon tedavi planı 4 ile 6 seans, lazer uygulama süresi ve dozu ise kişinin kıl yapısı ve cilt renk tonuna göre kararlaştırılır. Bu tedavi planı evde lazer epilasyon uygulamalarında 6 ile 8 seansa kadar uzayabilmektedir.

Adım Adım Evde Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Evde lazer epilasyon uygulaması

  • Evde lazer epilasyon süreçlerinin ilk adımı en iyi lazer epilasyon aletini satın almak olmalıdır. Satın alınan lazer epilasyon aleti orijinal, dalga boyu, saniyede lazer atış miktarı, kişinin kıl tipine uygunluğu gibi önemli ayrıntılar gözetilerek seçilmelidir.

  • Evde lazer epilasyon yapımından önce kişinin lazer epilasyon uygulanacak bölgeyi jiletle traşlanması istenilir. Bu adım kıl kökünün canlı ve güçlü olmasını sağlamak için önemlidir. Aksi halde cılız kıl ve kıl kökleri kılın yanmasına ya da cilt yüzeyinde istenmeyen tahribata neden olabilir.

  • Evde lazer epilasyon yapılırken lazer epilasyon aletinin güç seviyelerini doğru ayarlamak gerekir. Yanlış güç seviyesi ciltte yanmalara neden olabilir.

  • Tıpkı klinik ortamında lazer epilasyon uygulamasında olduğu gibi, evde lazer epilasyon uygulamasında da işlem görecek bölgenin uygulama öncesi ve sonrası güneş ışınlarından korunması önemlidir bu nedenle sonbahar ve kış ayları hatta erken dönemde ilkbahar evde lazer epilasyon uygulaması için ideal zamanlardır.

Evde lazer epilasyon nasıl uygulanır?

  • Klinik ortamında lazer epilasyon yapılacak bölge alkol ile temizlenir, evde lazer epilasyon yapılırken zorunlu olmamak kaydı ile bölgeyi alkol ile temizleyebilirsiniz.

  • Hem klinik hem de evde lazer epilasyon yapılmadan önce uygulama sırasında acı duyulmaması için anestezik içerikli bir krem ile bölgesel uyuşma sağlanabilir.

  • Farklı ışın dalga boylarına sahip lazer epilasyon aletlerinden biri ile kıl köklerinin tahrip edileceği bölge taranır. Her lazer atışı ciltte belli bir alanı tarar. Lazer enerjisi gönderilerek gerçekleştirilen bu tarama ile kıl köklerine ulaşılarak tüy üretimini gerçekleştiren yapı parçalanarak zarar görür. Bu sayede büyüme fazında olan kıl kökleri ya tamamen ya da kısa süreli olarak yeni kıl üretme fonksiyonunu kaybeder.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Nasıl Uygulanır?

Bacaklar, kollar, koltuk altı, yüz ve en çok merak edilen sorunların başında gelen genital bölgeye lazer epilasyon nasıl yapılır? Her bölgenin kıl yapısı ve hacmi bir diğerinden farklıdır. Lazer epilasyon tedavisi ister evde ister klinik ortamında yapılsın, uygulama bölgelere göre zaman başta olmak kaydıyla farklılıklar içerir.

Genital bölgeye lazer epilasyon nasıl yapılır?

Genital bölgeye lazer epilasyon uygulaması ortalama 10 ile 20 dakika arasında, sadece bikini bölgesine lazer epilasyon uygulanacak ise ortalama 10 dakika içinde tamamlanan bir işlemdir. Genital bölge bikini bölgesi dahil tüm genital yapı içindeki tüyleri kapsar. Hem genital bölge hem de bikini bölgesine lazer epilasyon uygulaması yapılmadan önce bölgenin en az 4 haftadır güneş görmemiş olması önemli kriterlerden biridir. Aksi halde bronz cilt yüzeyinde yanma ya da lekelenme sorunu yaşanabilir.

Genital Bölgeye lazer epilasyon

Genital bölgeye uygulanacak lazer epilasyon seans sayısı ortalama 6-8 seans olup, toplamda 1,5-2 yılın sonunda bölge tamamen kıllardan temizlenebilir. Sadece bikini bölgesi lazer epilasyon uygulamasında ise bu süre. 4-6 seans aralığında tamamlanabilir.

Genital bölge lazer epilasyon seans uygulamasını takip eden 15 gün sonra kılların tamamen dökülüp dökülmediğini kontrol amacıyla doktorunuz size bir kontrol randevusu verecektir. Bu randevuda gerekli görülürse ikinci bir uygulama yapılabilir, ardından 1,5-2 ay bölgenin tüylenmemesi beklenir.

Genital bölgeye lazer epilasyon uygulamasında en çok endişe duyulan konuların başında, uygulamanın yumurtalıklara zarar verip vermeyeceği hatta daha da ilerisi kısırlığa sebep olup olmayacağı gelir. Bu konuda kaydedilmiş bir yan etki bulunmamakla birlikte lazer epilasyon dalga boylarının en fazla deri altı yağ tabakasına kadar ulaşabildiği, organlara ulaşacak frekans değeri içermediği uzmanlarca aktarılan bilgiler arasında.

Koltuk altı lazer epilasyon nasıl yapılır?

Koltuk altı lazer epilasyon ortalama 5-10 dakika aralığında yapılır. Koltuk altı lazer epilasyon yaptırmaya karar verilmesini takip eden süreçte, bölgenin jilet ile tıraş edilerek kıl boylarının eşitlenmesi gerekir. Koltuk altı lazer epilasyon 4-6 seans aralığında tamamlanır.

Koltuk altına lazer epilasyon

Bacaklara lazer epilasyon nasıl yapılır?

Lazer epilasyon uygulamasının en sıklıkla yapıldığı bölgelerin başında bacaklar gelir. Bacaklara lazer epilasyon yapılmadan en az 1 ay önce ağda ve epilatör kullanımı sonlandırılmalıdır. Doktorunuzun önerisi doğrultusunda bacaklara lazer epilasyon öncesi bacak kıllarının jiletle traş edilmesi istenilecektir. Bacaklara lazer epilasyon uygulaması seansı her iki bacağı kapsayacak şekilde planlanır. Her iki bacak da aynı seans içinde lazer atışları yapılarak taranır.

Bacaklara lazer epilasyon uygulaması ortalama 30 dakika ile 1 saat aralığında gerçekleştirilir. Uygulamayı takip eden 1 ayın içinde kıllar kendiliğinden dökülmeye başlar. Seanslar tedavi başlangıcında 2 ayda 1 ilerleyen zamanlarda ise daha seyrek aralıklarla ortalama 6-8 seans sonunda tamamlanır.

Lazer Epilasyonun zararları var mı? diye merak edenler için de bu konuyla ilgili yazımızı okumanızı öneriyoruz.