Bahar Özbal tarafından yazılmış, Op. Dr. Tamer Şakrak tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

İlgili Doktorlar
312 Doktorun Tümünü Gör
Op. Dr. Altuğhan Cahit Vural
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı
Op. Dr. Gülay Boztosun
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı
Op. Dr. Tamer Şakrak
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı
Op. Dr. Okan Özgür Özturan
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı
Op. Dr. Alpay Duran
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı
Deneyimler
1 Deneyimin Tümünü Gör

Lazer Epilasyon Uygulaması Nedir?

Lazer epilasyon göz çevresi hariç vücudun her bölgesine uygulanabilen, hedef bölgedeki istenmeyen kıl köklerinin cilt yüzeyine zarar vermeyen lazer ışınları ile yok edilmesi uygulamasına verilen addır. 

Lazer Epilasyon Hakkın Bilmeniz Gereken Herşey

Ortalama tüm vücut lazer epilasyon fiyatı: 2000 ile 7000 TL arasında değişirken, 50-100 TL aralığında fiyatlara kaş arası gibi küçük bölgelere yapılabilir. Zaman zaman lazer epilasyon kampanyalarıyla, daha uygun fiyatlara da yaptırmak mümkün olabilir. 
Lazer epilasyon tedavisine karar verilmesiyle birlikte, uygulamanın yapılacağı bölge ve/veya bölgeler belirlenir. Her bir bölge için, ilgili alandaki tüylerin durumu etüt edilerek kaç seanslık bir tedavi planlanacağına karar verilir.

Çene, bıyık gibi küçük alanlar 2-3 dakikada tamamlanırken sırt, komple bacak gibi daha geniş alanlı bölgelerin seans süresi 1,5 saate kadar uzar.

Tedavi sırasında kişinin göz gölgesi lazer ışınlarından korunmak için kapatılır. Epilasyon yapılacak bölge alkol ile temizlenir ve farklı ışın dalga boylarına sahip lazer cinslerinden biri ile bölge taranır. Her lazer atışı ciltte belli bir alanı tarar.
Lazer epilasyonun güvenli şekilde yapılabilmesi için klinik ortamını önersek de günümüzde evde lazer epilasyon uygulamasını tercih edenler de bulunuyor. Klinik ortamında lazer epilasyon uygulamalarında ortalama bir lazer epilasyon seans aralıkları 4-6 ve lazer uygulama süresi ve dozu ise kişinin kıl yapısı ve cilt renk tonuna göre kararlaştırılır. Bu tedavi planı evde lazer epilasyon uygulamalarında 6 ile 8 seansa kadar uzayabilmektedir. 

Evde lazer epilasyon için evde lazer epilasyon aleti kullananların lazer epilasyon yorumlarına bakılarak lazer epilasyon sonuçları değerlendirilebilir. 

Bu tedavi, süreçleri olan bir uygulamadır. İlk seansın ardından tüylerden bir daha çıkmamak üzere tamamen kurtulmak mümkün değildir. Lazer epilasyon seans aralıklarını planlamak önemlidir.  En az 6 seansa ihtiyaç duyulmaktadır.

Tedaviler, 3-4 haftalık periodlarda tekrarlanır. Bu süreçte çıkan tüylerin eskiye oranla zayıflamış ve seyrelmiş olması beklenir.
Lazer epilasyon hazırlık sürecinde öncelikli olarak doğru doktoru bulmak gerekir. Uygulamayı doktor kontrolünde bir klinikte yaptırmak çok önemlidir. Güzellik merkezlerinde lazer epilasyon uygulamalarıyla ilgili olumsuz vakalara rastlamak mümkündür. 

Uygulamadan en yüksek oranda fayda sağlamak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

         1- Güneşten Koruyucu Krem Kullanın: Cilt renginizin açık tüylerinizin koyu olması uygulamanın başarısı için önemlidir. Tedavi uygulanacak bölgelere en az 15 koruma faktörüne sahip güneş koruyucu bir krem sürün.

        2- Ağda ve Tüy Sarartıcı Kullanmayın: Uygulamadan en az 2-4 hafta öncesinden ağda yapmayı bırakın ve tüy sarartıcı ürünler kullanmayın. 

       3- Uygulama Bölgesini Traş Edin: Lazer uygulaması için görüştüğünüz doktorunuzun önerdiği şekilde uygulanacak bölgedeki tüyleri traş edin. Genellikle uygulamanın yapılacağı gün kliniğe gelmeden evvel ilgili bölgenin traş edilmesi istenilecektir.

        4- Kozmetik Malzeme Kullanmayın: Krem, deodorant ve benzeri kozmetik malzemelerini uygulamanın yapılacağı gün kullanmayın. 
Lazer epilasyon uygulamasının sizin için doğru uygulama olup olmadığına doktorunuz karar verecektir. Lazer epilasyon uygulaması konusunda en çok merak edilen yaş kriterinin olup olmadığıdır.

Bu konuda  kullanıcımızın “Lazer epilasyonu kaç yaşından itibaren uygulanabilir ?” sorusuna doktorumuz Op. Dr. Altuğhan Cahit Vural “Lazer epilasyon bayanlar için regli döneminden sonra yapılabilir” şeklind eyanıt vermiştir. 

18 yaş üzeri, lazer uygulaması yapılmasına yönelik sorunu olmayan sağlıklı kadın erkek herkese tedavi uygulanabilir. Açık tenli, koyu renk kıllara sahip olan kişilerde tedavinin etkinliği açık renkli tüylere sahip kişilere oranla daha yüksektir. 
Lazer uygulama sırasında ve sonrasında acı hissiyatı uygulamanın yapılacağı bölge ve cilt tonuna göre farklılık gösterir. Bu deneyime sahip pek çok kişi seans sırasında hissedilen acıyı tene çarpan lastik acısı şeklinde tanımlar. 

Uygulama öncesi uygulamanın yapılacağı bölgeye anestezi etkili tropikal krem uygulaması, seans sırasında ya da sonrasında buz kompresi, soğutucu sprey gibi bölgesel soğutma işlevli çözümler ile kişinin daha konforlu hissetmesi sağlanabilmektedir.
Uygulamalar dermatolog, cildiye ve/veya plastik cerrahi gibi mutlaka cilt alanında uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmelidir.

Doktorun daha önceki uygulamalarını görmek, kullanılan teknoloji hakkında bilgi almak ve bu teknolojinin size uygunluğu gibi konularda aydınlatılmak isteyebilirsiniz. Ayrıca başarılı işlem sayısı, sahip olunan sertifikalar gibi detayları da sorgulamalısınız.
18 yaş altı hormon gelişimi devam eden kişilere tedavi uygulanmaz. Ayrıca 18 yaş altında işlem görmemiş kıllara (ayva tüyü) lazer epilasyon uygulaması yapılmaz, yapılmamalıdır. Kıl kökü ne denli kuvvetli ise işlemin başarısı o denli yüksek olur.

 • Cilt kanseri tanısı konmuş kişilere, herpes hastalarına, farklı lazer tedavisi almak zorunda olan ya da yakın zamanda bu türden tedavi görmüş kişilere, hamile ve emzirme döneminde olanlara lazer epilasyon yapılmamalıdır. 
 • Lazer ışınları kıl kökünde yer alan ve kıla siyah rengi veren pigmentler üzerinde etkilidir bu nedenle kızıl, beyaz, gri ve çok açık sarı renkli kıllara sahip kişiler lazer epilasyon için uygun aday değildirler. 
 • Hormonel bozukluklara bağlı erkek tipi kıllanma sorunu olan kadınlar lazer epilasyon tedavisinden önce hormon durumun düzeltilmesi için tedavi olmalı sonrasında lazer epilasyon tedavisi planlanmalıdır.
 • Bronz tenlerde lazer epilasyon için uygun değildir. Lazer epilasyon öncesi solaryum ya da güneş ile cilt rengi değişime uğramış kişilere normal cilt renklerine dönene kadar lazer epilasyon uygulaması yapılamaz.

Lazer epilasyon uygulamasında kullanılan lazer epilasyon aletlerini aşağıda bulabilirsiniz:

 1. Ruby; çok beyaz tenli kişiler için tercih edilir. Melanin (pigment) emilim düzeyi güçlüdür.
 2. IPL; tüm cilt tipleri ile uyumlu çalışır. Acı hissi düşüktür. Açık renkteki tüylerde dahi etkilidir. Çene, bıyık, koltuk altı, göğüs gibi küçük alanlarda kullanımı etkin sonuç verir.
 3. Alexandrite; koyu cilt tipleri hariç diğer tüm cilt tiplerinde kullanılabilir.
 4. Diode; “ütüleme” adıyla da bilinir ve koyu renkli cilt tipine sahip kişilere lazer epilasyon yapılmasına olanak tanımasıyla tanınır. Yüksek hızla uygulanır ve böylece daha geniş alanlı bölgelerde hızla yol alınmasını sağlar.
 5. Nd YAG; açık tenli, kalın ya da ince yapılı, siyah, koyu kahverengi tüyler üzerinde etkili bir lazerdir. Açık renkli tüy ve koyu cilt yapısına sahip kişiler üzerinde etkin değildir.

Lazer epilasyon zararları ya da yan etkilerine bakıldığında nadir olsa da karşılaşılabilen en sıkıcı yan etkilerden biri uygulamanın yapıldığı cilt yüzeyinde meydana gelen yanıklardır ya da lazer sonrası kaşıntıdır. 

Lazer epilasyon sonrası yanık problem genellikle güneş ya da çeşitli bronzlaşma yöntemleri ile ciltte melanin birikmesine bağlıdır. Yine nadir olarak hiperpigmentasyon yani koyu renkli pigment artışı ya da hipopigmentasyon yani deri yüzeyinde renk açılmalarının yaşanması söz konusu olabilir.

Lazer epilasyon uygulaması sonrası kaşıntı ile ilgili olarak Yeniben Soru-Cevap sayfasında yer alan sorulardan birisi şöyle: 

“Merhaba ben lazer epilasyon yaptırıyorum uygulamadan sonra bacaklarda kabarıklık kaşıntı oluyor iki gün geçmiyor ne yapabilirim ne kullanmamı tavsiye edersiniz, teşekkürler.”

Bu soruya doktorlarımızda Dr. Birgül Erden şöyle yanıt verirken: “Bazı bünyelerde ilk gün lazer etkisiyle geçici kızarıklık kaşıntı kabarıklık olabilir. Bu gibi durumlarda antihistaminik krem kullanılmasını tavsiye ediyoruz.” , İzmir lazer epilasyon tedavisi uygulayan doktorlarımızdan  Dr. İbrahim Tanju Adalı : “Lazer Epilasyon sonrası 2-3 gün sürebilen perifolliküler ödem ve kaşıntı beklenen bir reaksiyondur. Soğuk su ile masaj iyi gelebilir çok dayanılmaz bir kaşıntı ise bir doktora görünerek medikal destek alabilirsiniz” şeklinde yanıt verdi.

Uygulamanın hemen ardından kısa sürede iyileşme gösterecek olası diğer yan etkiler;

 • Ağrı
 • Şişkinlikler
 • Kızarıklık
 • Uygulamanın yapıldığı bölgenin su toplaması
 • Bazı yaraların açılması
 • Herpes gibi viral bir rahatsızlığın oluşması
 • Nadir vakalarda kıl üretiminde artış yaşanmaktadır.

Tedavinin üzerinizdeki etkisi 3-4 seans uygulamanın ardından görülmeye başlanır. İlk seans sonrası büyük beklentiler içinde olmamak sizi hayal kırıklığından uzak tutacaktır. 

İlerlemenin adım adım kaydedildiği uygulamanın nihai sonuçları 4 ile 6 seans arası gerçekleşmesi beklenir. Bazı durumlarda seans sayısı artabildiği gibi bazı durumlarda da azalabilir. 
Lazer epilasyon uygulamasının kalıcı olup olmadığı uygulamayı yaptırmak isteyenlerin merak ettiği bir konudur. Kalıcı olabilmesi için ancak 6-9 seans uygulanmalıdır. Daha az sayıda seans ile uzun süreli sonuçların alınması zordur. 
Uygulama, kıl kökünün içinde var olan hücrelerin lazer ısı işlemi ile tahrip edilmesidir.

Zarar gören kök hücresi kıl köklerini besleyemediği için birkaç seans uygulamanın ardından kıl gelişimi gecikmeye, daha zayıf ve daha az çıkmaya başlar, uygulama kıl kökünün üretici hücresi Papila’ya ulaştığında da kıl gelişimi son bulur. 
İlgili Doktorlar
312 Doktorun Tümünü Gör
Op. Dr. Altuğhan Cahit Vural
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı
Op. Dr. Gülay Boztosun
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı
Op. Dr. Tamer Şakrak
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı
Op. Dr. Okan Özgür Özturan
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı
Op. Dr. Alpay Duran
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı

Deneyimler

1 Hasta Deneyimi
a.y. MEMNUN 0 Yorum
2 yıl önce
a.y. MEMNUN
0 Yorum 2 yıl önce

Fotoğraflar

Bu tedavi ile ilgili bir fotoğraf bulunmamaktadır

Videolar

Doktorlar

312 Lazer Epilasyon Doktoru
İstanbul / Nişantaşı
Ankara
Op. Dr. Okan Özgür Özturan
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı
5 (3)
İstanbul
Op. Dr. Alpay Duran
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı
5 (3)
İstanbul / Nişantaşı
Op. Dr. Altuğhan Cahit Vural
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı
5 (5)
İstanbul / Suadiye
İstanbul / Şaşkınbakkal
Op. Dr. Gülay Boztosun
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı
5 (4)
Ankara / GOP
Op. Dr. Orhan Murat Özdemir
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı
5 (11)
İstanbul

Soru&Cevap

17 Lazer Epilasyon Soru&Cevapları