Hastane Tipi
Şehir

Lazer Epilasyon

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır. Son güncelleme: 29 Mayıs 2020

 • %100 Memnuniyet Oranı
 • 3.000 TL Ortalama Fiyat
 • 1 Hasta Deneyimi
 • 269 Doktor
 • 1-2 Gün İyileşme Zamanı
 • Tedavi bir kaç seans sürebilmektedir

Lazer Epilasyon Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey 

Lazer Epilasyon Uygulaması Nedir?

Lazer Epilasyon göz çevresi hariç vücudun her bölgesine uygulanabilen, hedef bölgedeki istenmeyen kıl köklerinin cilt yüzeyine zarar vermeyen lazer ışınları ile yok edilmesi uygulamasına verilen addır. 


LAZER EPİLASYON YAPTIRANLAR - DENEYİMLERİ (1 Deneyim) 
LAZER EPİLASYON DOKTORLARI (246 Doktor) 
LAZER EPİLASYON VİDEOLARI (5 Video) 
LAZER EPİLASYON DOKTOR SORU&CEVAPLARI (3 Soru&Cevap) 


Lazer Epilasyon Uygulamasının Fiyatı Ne Kadardır?

Ortalama tüm vücut lazer epilasyon fiyatı: 2000 ile 5000 TL arasında değişirken, 40-60 TL aralığında fiyatlara kaş arası gibi küçük bölgelere yapılabilir. Zaman zamanlazer epilasyon kampanyalarıyla, daha uygun fiyatlara da yaptırmak mükün olabilir. 

Lazer epilasyon fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız


->Related Doctors<-

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?Lazer epilasyon uygulaması nasıl yapılır diye bakacak olursak, bir seansın süresi uygulamanın yapılacağı bölgeye göre farklılık gösterir. Çene, bıyık gibi küçük alanlar 2-3 dakikada tamamlanırken sırt, komple bacak gibi daha geniş alanlı bölgelerin seans süresi 1,5 saate kadar uzar.

Tedavi sırasında kişinin göz gölgesi lazer ışınlarından korunmak için kapatılır. Epilasyon yapılacak bölge alkol ile temizlenir ve farklı ışın dalga boylarına sahip lazer cinslerinden biri ile bölge taranır. Her lazer atışı ciltte belli bir alanı tarar.

Lazer Epilasyon Ne Kadar Sürede Beklenen Sonuçları Gösterir?Bu tedavi, süreçleri olan bir uygulamadır. İlk seansın ardından tüylerden bir daha çıkmamak üzere tamamen kurtulmak mümkün değildir. En az 6 seansa ihtiyaç duyulmaktadır.

Tedaviler, 3-4 haftalık periodlarda tekrarlanır. Bu süreçte çıkan tüylerin eskiye oranla zayıflamış ve seyrelmiş olması beklenir.

Lazer Epilasyon Uygulaması Öncesi Nelere Dikkat Etmeliyim?

Öncelikle uygulamayı doktor kontrolünde bir klinikte yaptırmak çok önemlidir. Güzellik merkezlerinde yapılan Lazer Epilasyon uygulamalarıyla ilgili olumsuz vakalara rastlamak mümkündür. 

Uygulamadan en yüksek oranda fayda sağlamak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

         1- Güneşten Koruyucu Krem Kullanın: Cilt renginizin açık tüylerinizin koyu olması uygulamanın başarısı için önemlidir. Tedavi uygulanacak bölgelere en az 15 koruma faktörüne sahip güneş koruyucu bir krem sürün.

        2- Ağda ve Tüy Sarartıcı Kullanmayın: Uygulamadan en az 2-4 hafta öncesinden ağda yapmayı bırakın ve tüy sarartıcı ürünler kullanmayın. 

       3- Uygulama Bölgesini Traş Edin: Lazer uygulaması için görüştüğünüz doktorunuzun önerdiği şekilde uygulanacak bölgedeki tüyleri traş edin. Genellikle uygulamanın yapılacağı gün kliniğe gelmeden evvel ilgili bölgenin traş edilmesi istenilecektir.

        4- Kozmetik Malzeme Kullanmayın: Krem, deodorant ve benzeri kozmetik malzemelerini uygulamanın yapılacağı gün kullanmayın. 

Lazer Epilasyon Benim İçin Doğru Uygulama mıdır?18 yaş üzeri, lazer uygulaması yapılmasına yönelik sorunu olmayan sağlıklı kadın erkek herkese tedavi uygulanabilir. Açık tenli, koyu renk kıllara sahip olan kişilerde tedavinin etkinliği açık renkli tüylere sahip kişilere oranla daha yüksektir.

Lazer Epilasyon Ağrılı Bir Uygulama Mıdır?Lazer uygulama sırasında ve sonrasında acı hissiyatı uygulamanın yapılacağı bölge ve cilt tonuna göre farklılık gösterir. Bu deneyime sahip pek çok kişi seans sırasında hissedilen acıyı tene çarpan lastik acısı şeklinde tanımlar. 

Uygulama öncesi uygulamanın yapılacağı bölgeye anestezi etkili tropikal krem uygulaması, seans sırasında ya da sonrasında buz kompresi, soğutucu sprey gibi bölgesel soğutma işlevli çözümler ile kişinin daha konforlu hissetmesi sağlanabilmektedir.

Lazer Epilasyon Uygulaması İçin Doğru Doktoru Nasıl Bulurum?

Uygulamalar dermatolog, cildiye ve/veya plastik cerrahi gibi mutlaka cilt alanında uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmelidir.

Doktorun daha önceki uygulamalarını görmek, kullanılan teknoloji hakkında bilgi almak ve bu teknolojinin size uygunluğu gibi konularda aydınlatılmak isteyebilirsiniz. Ayrıca başarılı işlem sayısı, sahip olunan sertifikalar gibi detayları da sorgulamalısınız.

Lazer Epilasyon Benim İçin Neden Doğru Bir Uygulama Değildir?

18 yaş altı hormon gelişimi devam eden kişilere tedavi uygulanmaz. Ayrıca 18 yaş altında işlem görmemiş kıllara (ayva tüyü) Lazer Epilasyon uygulaması yapılmaz, yapılmamalıdır. Kıl kökü ne denli kuvvetli ise işlemin başarısı o denli yüksek olur.

 • Cilt kanseri tanısı konmuş kişilere, herpes hastalarına, farklı lazer tedavisi almak zorunda olan ya da yakın zamanda bu türden tedavi görmüş kişilere, hamile ve emzirme döneminde olanlara lazer epilasyon yapılmamalıdır. 

 • Lazer ışınları kıl kökünde yer alan ve kıla siyah rengi veren pigmentler üzerinde etkilidir bu nedenle kızıl, beyaz, gri ve çok açık sarı renkli kıllara sahip kişiler lazer epilasyon için uygun aday değildirler. 

 • Hormonel bozukluklara bağlı erkek tipi kıllanma sorunu olan kadınlar lazer epilasyon tedavisinden önce hormon durumun düzeltilmesi için tedavi olmalı sonrasında lazer epilasyon tedavisi planlanmalıdır.

 • Bronz tenlerde lazer epilasyon için uygun değildir. Lazer Epilasyon öncesi solaryum ya da güneş ile cilt rengi değişime uğramış kişilere normal cilt renklerine dönene kadar Lazer Epilasyon uygulaması yapılamaz.

Lazer Epilasyon Uygulamasında Kullanılan Lazer Çeşitleri Nelerdir?

Lazer Epilsyon uygulamasında kullanılan Lazer Epilasyon aletlerini aşağıda bulabilirsiniz:

 1. Ruby; çok beyaz tenli kişiler için tercih edilir. Melanin (pigment) emilim düzeyi güçlüdür.

 2. IPL; tüm cilt tipleri ile uyumlu çalışır. Acı hissi düşüktür. Açık renkteki tüylerde dahi etkilidir. Çene, bıyık, koltuk altı, göğüs gibi küçük alanlarda kullanımı etkin sonuç verir.

 3. Alexandrite; koyu cilt tipleri hariç diğer tüm cilt tiplerinde kullanılabilir.

 4. Diode; “ütüleme” adıyla da bilinir ve koyu renkli cilt tipine sahip kişilere lazer epilasyon yapılmasına olanak tanımasıyla tanınır. Yüksek hızla uygulanır ve böylece daha geniş alanlı bölgelerde hızla yol alınmasını sağlar.

 5. Nd YAG; açık tenli, kalın ya da ince yapılı, siyah, koyu kahverengi tüyler üzerinde etkili bir lazerdir. Açık renkli tüy ve koyu cilt yapısına sahip kişiler üzerinde etkin değildir.

Lazer Epilasyon Uygulamasının Olası Yan Etkileri Nelerdir ?

Lazer epilasyon zararları ya da yan etkilerine bakıldığında nadir olsa da karşılaşılabilen en sıkıcı yan etkilerden biri uygulamanın yapıldığı cilt yüzeyinde meydana gelen yanıklardır.

Genellikle koyu renkli tene sahip kişiler tarafından karşılaşılan bu problemin kaynağı, güneş ya da çeşitli bronzlaşma yöntemleri ile ciltte melanin birikmesine bağlıdır.

Yine nadir olarak hiperpigmentasyon yani koyu renkli pigment artışı ya da hipopigmentasyon yani deri yüzeyinde renk açılmalarının yaşanması söz konusu olabilir.

Uygulamanın hemen ardından kısa sürede iyileşme gösterecek olası diğer yan etkiler;

 • Ağrı

 • Şişkinlikler

 • Kızarıklık

 • Uygulamanın yapıldığı bölgenin su toplaması

 • Bazı yaraların açılması

 • Herpes gibi viral bir rahatsızlığın oluşması

 • Nadir vakalarda kıl üretiminde artış yaşanmaktadır.

Lazer Epilasyon Uygulamasından Nasıl Bir Sonuç Beklemeliyim ?

Tedavinin üzerinizdeki etkisi 3-4 seans uygulamanın ardından görülmeye başlanır. İlk seans sonrası büyük beklentiler içinde olmamak sizi hayal kırıklığından uzak tutacaktır.

İlerlemenin adım adım kaydedildiği uygulamanın nihai sonuçları 4 ile 6 seans arası gerçekleşmesi beklenir. Bazı durumlarda seans sayısı artabildiği gibi bazı durumlarda da azalabilir. 

Lazer Epilasyon Nasıl Çalışır?
Lazer epilasyon nasıl çalışır?

Uygulama, kıl kökünün içinde var olan hücrelerin lazer ısı işlemi ile tahrip edilmesidir.

Zarar gören kök hücresi kıl köklerini besleyemediği için birkaç seans uygulamanın ardından kıl gelişimi gecikmeye, daha zayıf ve daha az çıkmaya başlar, uygulama kıl kökünün üretici hücresi Papila’ya ulaştığında da kıl gelişimi son bulur.