10 August 2020

Kozmetik jinekolojide mükemmeli amaçlayan bütüncül yaklaşım: Kombine Genital Estetik

Op. Dr. Yuliya Doster tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.
Kozmetik jinekoloji ve kozmetik jinekolojik cerrahi fonksiyonel problemlerin tedavisi ile birlikte görsel bozukluğun çözümünü de sağlar. Sıklıkla kozmetik jinekoloji iyi sonuç için bütüncül bir yaklaşım ile bir seansta birkaç estetik uygulama birden yapılması anlamına gelen Kombine genital estetik çözümleri önerir.İdrar kaçırma, vajina bollaşması, ilişki sırasında istenmeyen seslerin çıkması veya eskiye göre ilişkide his kaybı gibi fonksiyonel problemleri olan hastaların genelde beraber dokuların görüntüsü de bozuluyor. 

Örneğin, doğumların etkisi ile vajinal bollaşma ve dokuların sıkılığını kaybetmesi ile birlikte perine denen vajinal girişte de şekil bozukluğu veya kötü iyileşmiş epizyotomi izleri olabilir. Bu hastalarda vajinoplasti ile birlikte kombine olarak Perineoplasti de yapılmalıdır.Küçük genital dudakçik (labia minora) aşırı büyüklüğünde çamaşıra sürtünme, ağrı ve tahrişe bağlı sık enfeksiyon yanında hasta genelde görüntüsünden de rahatsız olur ve doku fazlalığı genelde sadece dudakçıklarda değil, klitorisi örten dokularda da vardır.

Bu hastalarda sadece labioplasti yapılırsa, fonksiyonel problem çözülse de doğal olmayan bir görüntü ortaya çıkar ve kozmetik sonuçlar tatmin edici olmaz. Burada labioplasti ile birlikte kombine olarak Klitoroplasti de yapılmalıdır.Sonuçta genital estetik için başvuran hastaların genelde kombine tedavi yöntemlerine ihtiyacı var ve ancak bu şekilde ortaya istenen sonuç çıkabilir.Kombine estetik uygulamalar var olan fonksiyonel ve kozmetik sorunları çözerek mükemmel sonuç verir.


İlgili yazılar