27 February 2019

Kepçe kulak ameliyatı yaptıranların yorumları nelerdir? Sonrasında bakımı nasıldır?

Kepçe Kulak Ameliyatı

Hülya Alkan tarafından yazılmıştır.


Halk dilinde kepçe kulak ameliyatı, tıp dilinde ise Otoplasti (otoplasty) adıyla bilinen, kulak estetiği operasyonu; kulağın şeklini, konumunu veya oranını düzeltmeye yarayan ameliyata verilen addır.

Kepçe kulak ameliyatı ile; kulak yapısında doğuştan gelen anomaliler ve gelişim sırasında ortaya çıkan kusurlar tedavi edilirken aynı zamanda yaralanmaya bağlı şekil bozukluğu görülen kulaklar da düzeltilir.

Kepçe kulak ameliyatı önce sonra

Kepçe kulak ameliyatı, yüzün genel yapısı üzerinde estetik öneme sahip kulakların dengeli ve orantılı bir forma kavuşturulmasına olanak tanır.

Kşinin özgüven eksikliği yaşamasına neden olan küçük biçim bozukluklarının dahi tedavi edildiği otoplasti yani kepçe kulak ameliyatı; hem estetik hem de psikolojik açıdan kişiye olumlu katkı sağlar.

Kepçe kulak ameliyatı, erken dönem çocukluk evresinden itibaren sağlıklı her bireye uygulanabilir. Çocuklarda kulak kepçesinin gelişimi 5-6 yaş civarı tamamlanır.

Özellikle çocukluk ve gençlik döneminde özgüven üzerinde olumsuz etki yaratan kepçe kulak sorununun okul öncesi dönemde tedavisinin planlanması önerilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatı yaptıranlar

5 yaş üzeri, sağlıklı, hayati bir hastalığı ya da kronik kulak enfeksiyon rahatsızlığı olmayan herkes kepçe kulak ameliyatı için uygun adaylardır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

Kepçe kulak ameliyatı sonrası iyileşme döneminde kişi ameliyatın ardından hastanede kalmasına gerek kalmadan taburcu edilir.

Ameliyat sırasında uygulanan anestezinin etkisi 4-5 saat içinde geçer. Kepçe kulak ameliyatı sonrası ilk 3 gün kişi ağrı hissedebilir. Bu ağrılar doktor tarafından önerilen ağrı kesicilerle kontrol edilebilir düzeydedir. 3 günün sonunda ağrıya bağlı sıkıntılar ortadan kalkar.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası, ameliyatlı bölgeye sargı uygulaması yapılır. Sargılar 3-4 gün sonra uzman doktor tarafından çıkarılır.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası, ameliyatlı bölgenin dışarıdan herhangi bir darbe almaması gerekir. Bu nedenle 3 ay boyunca mutlaka bölgenin korunması gerekir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası ilk günler ameliyatlı bölge sudan korunur.

Kepçe kulak ameliyatı öncesi sonrası

İlk duş 4. günde alınır. Banyo süresi kısa, suyun sıcaklık derecesi ise ılık olmalıdır. İlk haftalar banyo faslının sık tekrarlanmaması önemlidir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası ilk hafta içinde kulak renginde farklılıklar oluşabilir, bu iyileşme sürecinin bir parçasıdır, endişe edilmesine gerek yoktur.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası gözlemlenebilecek bir diğer komplikasyon operasyon geçirilen alanda oluşabilecek şişmelerdir. Bu durum da bir kaç gün içinde kendiliğinden düzelir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası kişi günlük yaşantısına bandajlar alındıktan sonra dönebilir. İyileşme sürecinde ağır ve yorucu egzersizlerden kaçınmak önemlidir. Operasyonu takip eden 15 günün sonunda hafif tempolu, yorucu ve zorlayıcı olmayan egzersizler yapılmaya başlanabilir. Baş bölgesinde basınç artışına neden olacak hareketlerden kaçınmak sürecin tam seyrinde ilerlemesine yardımcı olur.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası yaklaşık 2 hafta boyunca özellikle geceleri saç bandı takılır. Ameliyat kesi yeri kulak arkasında kaldığı için iz kalmaz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Olanlar

Kepçe kulak ameliyatı olanların, geçirdikleri operasyonun sonuçları, etkileri, memnuniyet düzeyleri, şikayetleri , öncesi ve sonrası fotoğrafları gibi bir çok deneyime dayalı paylaşım yaptığı yorum platformları, kepçe kulak ameliyatı olmak isteyenler için bir rehber niteliği taşır.

Bu platformlardan yola çıkarak “kepçe kulak ameliyatı olanların” memnuniyet düzeylerinin yüzde 80’lere varan oranlarda olduğunu söylemek mümkün.

Yorumların genelinde kişiler kepçe kulak ameliyatı sonrası ağrı ve şişliklerin kısa sürede geçtiğini sıkıntılı bir ameliyat komplikasyonu ile karşılaşmadıklarını söylüyorlar.

Kepçe kulak ameliyatı olanların yorumlarında dikkat çeken bir diğer konu ortalama yüzde 10’luk bir kısmının ikinci kez kepçe kulak ameliyatı geçirdikleri.

Devlet hastanesinde kepçe kulak ameliyatı

İlk kepçe kulak ameliyatı sonrası bekledikleri sonucu görmeyen, kulak kepçesi düzeltilse de simetrik bozukluklar, iki kulak arasında boyutsal farklar gibi nedenlerle ikinci kez ameliyat olmak zorunda kaldıklarını yazanlar da var.

Kepçe kulak ameliyatı olanların deneyimlerine göre önerilen ya da önerilen doktor isimlerini de yine bu yorum platformlarında bulmak mümkün. Bu da kepçe kulak ameliyatı yaptırma konusunda emin olamayan, endişe duyan ya da korkan kişiler için iyi bir referans noktası.


Kepçe Kulak Ameliyatı ile ilgili yazılar