14 April 2020

Kemerli burun estetiği

Burun Estetiği

Hülya Alkan tarafından yazılmış, Doç. Dr. Süleyman Taş tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Kemerli burun estetiği insanların burun estetiği ameliyatı olmasında en çok ihtiyaç duyduğu nedenler arasında olmaktadır. Her insanın burnunda kemer olmayabilir ve doğuştan kemerli bir burunla doğmayız.

Doç. Dr. Süleyman Taş'ın kemerli burun estetiği konusunda paylaşımlarına bir bakalım:

Kemer, kişilerin gelişim dönemleri tamamladıktan sonra vücut kemik gelişim yaşını tamamlaması ile kendini daha fazla belli etmeye başlar. Bu sebepten dolayı burun estetiği ameliyatı olmak isteyen hastaların kemik gelişim yaşları dolduktan sonra ameliyat olmaları daha sağlıklı olacaktır.

Kemik gelişiminin tamamlanması kızlarda 17 yaş iken, erkeklerde kemik gelişimi daha geç oturduğu için 18 yaşından önce ameliyat olmaları önerilmemektedir. Gen yapısının dışında buruna alınan darbeler, çarpmalar, düşmeler sonucu da kemer görünümü oluşabilmektedir.

Kişilerin kemik gelişimi tamamlanmadan ameliyat olması burnun zaman içerisinde tekrar şekil bozuklukları gelişmesine neden olabilir. Vücut kemik gelişimi oturduktan sonra ameliyat olan kişilerin burunlarına verilen şekil daha net olarak oturacaktır. Burun estetiğinde doktor seçimi operasyon sonrası başarı oranını doğrudan etkilemektedir. Doktor seçimi yapılırken en az 2-3 kez görüşme yaptırmak, farklı görüşler almak sizin daha doğru karar vermenize yardımcı olacaktır.

Kemerli Burna Sahip Olan Kişiler

Kemerli buruna sahip olan kişiler sosyal çevrelerinde çekingen ve sürekli fotoğraf çekilirken rahatsız olmaktadırlar. Psikolojik olarak yorulmalarına çevrelerinden baskı almalarına neden olmaktadır. Kemerli bir burna sahip olmak nefes problemlerine neden olmaktadır. Bu yapıdan dolayı hava yolu tıkanıklığı, horlama vb. durumlar ortaya çıkmaktadır. Kemerli burun estetiği sırasında nefes problemleri de ortadan kaldırmak düzeltmek mümkündür. Burun estetiği sırasında doğal yüz ile uyumlu bir burun ile nefes problemleri de ortadan kalkarak mutlu olunabilmektedir.

Kemerli Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Kemerli burun estetiği ameliyathane ortamında yapılması gereken cerrahi müdahaledir. Burun estetiğinin genel anestezi altında yapılması operasyonun başarısını etkilemektedir. Ameliyattan 1 gün sonra taburcu olunabilmektedir. Cerrahi müdahale olarak hangi yöntemin kullanılacağı kemerli burun tipine göre farklılık göstermektedir. Genelde kullanılan yöntem burun kemer kısmına yapılan törpü işlemidir.

Kemer kısmı törpülendikten sonra burun sırt kısmına ve kişinin yüz yapısına oranlı burun ucu şekillendirmesi yapılmaktadır. Ameliyat tamamlandıktan sonra burnun dış kısmına atel, hava yoluna müdahale edildiği için burun içerisine yeni nesil silikon tampon konularak ameliyat tamamlanmaktadır.


Kaynak: Taş Klinik 

Burun Estetiği ile ilgili yazılar