27 October 2020

Karın germe ve mini karın germe fiyatı, farkları ve izleri

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Çağatay Falcıoğlu tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Karın germe, doğum yapmış kadınlar arasında en fazla tercih edilen estetik cerrahi girişimlerden bir tanesi. Özellikle hamilelik çatlakları ve doğum sonrası deforme olan cilt dokusu için yapılabilecek tek alternatif olarak, karın germe ameliyatları öne çıkıyor. Bir de mini karın germe operasyonu var, özellikle karın bölgesinde ufak sarkma ve cilt deformasyonu yaşayanlar arasında tercih ediliyor. Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Çağatay Falcıoğlu’na her iki operasyonun farklarını, iz konusunu, karın germe ve mini karın germe fiyatlarını sorduk:

https://lh4.googleusercontent.com/4wAc2ukkLk24SoWGUTMPYPWpfbYgAjF_ry134C3jg71N9cp7zU8f2CsN4k-WNVp3dbVXeAVeW2QMMW5arRwixVrubzqbkpo-CNFomUqpe-xDirYK7ykNPSxq-7H0CyjD0SaPyX1K

Op. Dr. Çağatay Falcıoğlu

 

“Karın germe ameliyatı, özellikle doğum sonrası form kaybeden karın bölgesine müdahale ettiğimiz cerrahi bir operasyondur. Gevşeyen karın iç kaslarını toparlar, çatlak deriyi bedenden uzaklaştırır, yeni bir göbek deliği oluşturur ve operasyonu tamamlarız.  Karın germe ameliyatları ortalama 2 saat sürer ve son derece estetik bir görüntüye kavuşturduğunu söyleyebilirim. Mini karın germede ise göbek deliğine ve karın iç kısmına, kaslara müdahale etmeyiz. Sadece özellikle sezaryen çizgisi üstüne katlanan ufak deriye uygulama yapılır, deri bedenden uzaklaştırılır. Karın germe operasyonunda cerrahi iz boyutu, mini karın germe operasyonu kesisinden yaklaşık 2 kat daha uzundur.

 

Hangisinin sizin için doğru bir operasyon olduğunu anlamanıza yardımcı olmak için bir estetik cerrahla görüşmeniz en doğru seçenek olacaktır. Ama şunları da gözden geçirebilirsiniz. Öncelikle neden karın germe ameliyatı yaptırmak istiyorsunuz, onu düşünün. Karın cilt dokunuz deforme oldu mu, ne yapsanız da karnınızdaki bölgesel yağlanmayı eritemiyor musunuz, karın bölgeniz çatlaklarla dolu mu, bu alandaki iç kaslarınızda sorun mu var? Bu saydığım tüm maddelere evet cevabını veriyorsanız, karın germe için doğru bir adaysınız. Daha ufak bir sarkma sorununuz varsa ve karın içi kas dokusunda sorun yoksa, sizin için mini karın germe daha uygun olabilir.

 

Karın germe veya mini karın germe ameliyatları genel anestezi altında yapılır. Her ikisinde de cerrahi kesi izi olabildiğince aşağıdan, Venüs tümseği denilen alanın hemen üstünden, leğen kemiklerine doğru yapılır. En çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi, işte bu kesi izi alanıdır. Cerrahınızla mutlaka kesi izinin yeri hakkında konuşmalı ve olabildiğince aşağıda yer almasını isteyebilirsiniz.

https://lh4.googleusercontent.com/ALnKSyXu6sZiOKAqF5BJaH6xJG6HSsqrWTosPvuS1JEBlCEkUjsZOvBYW27hH1cdc8wyNBovFzdvYPKbBhISpuJ5aGFeJuItObQTFi_1V3l_fKPUL1wQ_TSpQk7eGu82eZoe8c-U

 

Karın germe ameliyatlarında bir diğer önemli konu ise, yeni oluşturulacak göbek deliğidir. Dediğim gibi mini karın germede yeni bir göbek deliği oluşturulmaz. Ama karın germe operasyonunda karnınızdaki tüm yağlı alan kesilerek çıkarılır ve gerilerek, tekrar, Venüs tümseğine doğru çekilir, burada yeni bir göbek deliği oluşturulması gerekir. Yeni göbek deliğinin mutlaka leğen kemiğinin başlangıç noktası hizasına yapılması gerekir. Farklı bir alan, daha aşağı ya da daha yukarı konulan bir göbek deliği, karın germe uygulamasının başarısızlığını gösterir.

Karın germe öncesi sonrası

Karın germe ve mini karın germe fiyatı arasında tüm bu saydığımız uygulama farklılıkları sebebiyle ayrım oluşması doğaldır. Haliyle karın germenin fiyatı, mini karın germe fiyatına göre daha yüksektir. Ama estetik cerrahide hiçbir zaman fiyat konusunu baz alarak hareket etmeyiniz. Doğru bir estetik cerrah, doğru bir uygulama, doğru bir hasta üçlemesi, fiyattan çok daha önemlidir ve sizi beklediğiniz, arzu ettiğiniz sonuca kavuşturacaktır.”


İlgili yazılar