Hastane Tipi
Şehir

Kadınların En Sık Tercih Ettiği Ameliyatlar!

Son güncelleme: 15 Ocak 2020

  • 19 Haziran 2017

Günümüzde kadınların en sık tercih ettiği ameliyatlar, Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sadullah Karun tarafından açıkladı.

Estetik Cerrahi Operasyonlarında Kadınlar Neyi Tercih Ediyor?

Gelişen teknoloji ve uygulamalarla beraber estetik operasyonlar da çeşitlilik kazanıyor. Estetik kaygılarla cerrahi operasyonlara başvuranların sayısı her geçen yıl artarken, Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sadullah Karun, geçmişte cerrahi müdahale denildiğinde insanların aklına yalnızca burun ameliyatlarının geldiğini ancak günümüzde vücudun çok farklı bölgeleri için de estetik ameliyatların gerçekleştirildiğini belirtti.

Sadece yüz değil vücudun dikkat çeken diğer bölgelerinde de kişilerin estetik ameliyatlara başvurduğunu belirten Op. Dr. Sadullah Karun, “İnsanların en büyük estetik kaygısı yüz bölgesindeki burun. Daha sonra ise şaşırtıcı bir şekilde kalçalar geliyor. Popo estetiği, karın estetiği ve meme büyültme-küçültme-dikleştirme ameliyatları da kişilerin en çok estetik cerrahi müdahale talep ettiği bölgeler oluyor“ dedi.

Estetik ameliyatlar konusunda her geçen gün kişilerin bilinçlendiğini söyleyen Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Sadullah Karun, günümüzde en çok tercih edilen estetik cerrahi ameliyatlarını sırasıyla açıkladı:

           1- Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun estetiği

Hem fonksiyonel hem de estetik amaçları içinde barındıran burun estetiği, günümüzde kadınlara ve erkeklere en çok uygulanan ameliyat türü. Burun estetiğiAmeliyatında nefes alma sıkıntısı ortadan kaldırılırken, burun şeklide kişinin arzu ettiği hale getirilmelidir.

Burun estetiği sadece estetik kaygı açısından düşünülmemeli bu tür ameliyatlarda, burun nefes yolunun açılması ile hastanın ağızdan nefes alması ortadan kalkar, horlama varsa genellikle düzelir ve sinüzite neden olan birinci neden ortadan kaldırılmış olur.

           2- Popo Estetiği – Popo Büyütme

Popo estetiği

Popo kaldırma ve büyütme işlemlerinde bel bölgesine liposuction, kalça bölgesine yağ injeksiyonu ya da popoya silikon protez yerleştirilmesi gibi farklı yöntemler uygulanabiliyor. Bu yöntemlerin ilerlemesiyle günümüzde popo estetiği yaptıranların sayısı azımsanamayacak kadar artmış durumda.

Kısacası; yapısal ve etnik nedenlerle vücut şekillenmesi insanlarda birbirinden farklıdır. Meme büyütme ve meme küçültme işlemlerinde olduğu gibi  bel bölgesinin inceltilip kalça bölgesinin dolgunlaştırılması da mümkün.

           3- Yüz ve Boyun Estetiği

Kaş, göz kapağı, yanak, çene, dudak, alın ve boyun bölgelerinin bir arada tedavi edildiği farklı operasyonel yöntemler vardır. İnsanların yüzlerinde bulunan bu bölgelerde, hoşlarına gitmeyeni onları üzen küçük çirkinlikler bulunabilir.

Bu yüzden, bu operasyonlarda en önemli kriter kişilerin doğal görüntüsüne ve ifadesine zarar vermeden, istenilmeyen kırışıklık ve sarkıklıkların giderilmesidir.

           4- Karın Estetiği (Abdominoplasti)

Hamilelik ya da farklı nedenlerden dolayı hızla kilo alıp veren kişiler özellikle bu ameliyatı tercih ediyor. Karın bölgelerindeki sarkıklığı ve yağ fazlalığını düzeltmek için bu fazlalıkları alma, yani karın germe ameliyatları uygulanıyor.

Bu ameliyat esnasında karın duvarında, kas tabakalarında oluşmuş gevşeme ve yırtılmalar da düzeltilerek, daha düzgün bir karın duvarı elde edilebilir.

           5- Meme Büyütme ve Küçültme Ameliyatları

Meme büyütme ameliyatı

Büyültme, küçültme ya da dikleştirme fark etmeksizin, meme estetiği de kadınların çok sık yaptırdığı bir ameliyat yöntemi.

Memenin, vücut yapısına uygun olmamasının, kıyafetlerin yakışmamasının, alt ve üst kıyafetler arasında beden ölçüsü farkı olmasının dışında, sırt ağrısı oluşması, sütyen askılarının omuzları kesmesi, meme altlarında terleme, ve tahriş oluşması büyük memelerde sık görülen ve rahatsızlık verici sorunlar olarak karşımıza çıkıyor.

Meme küçültme ameliyatı, daima meme dikleştirme işlemi ile birlikte oluyor ve bazen meme dikleştirme, küçültme ihtiyacından daha fazla oluyor. Meme büyütme işlemi ise kişinin öz güvenini yerine getirme açısından çok önemli.

Kaynak: Milliyet Pembe Nar