04 October 2018

Jinekomasti Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Jinekomasti

Jinekomasti, erkeklerde anormal meme büyümesi demektir. Sözcük, Yunanca gyne (kadın) ve mastos (meme) kelimelerinin birleşmesinden oluşturulmuştur.

Sebebi tam olarak bilinmemekle beraber, birden çok sebebi olabileceği düşünülmektedir.

Jinekomasti ameliyatı öncesi sonrası

Jinekomasti, yetişkin ve ergen dönemdeki erkeklerde görülen, östrojen (kadınlık hormonu) ve testosteron (erkeklik hormonu) hormonları arasında denge kaybı ile ortaya çıkan anormal meme büyümesidir.

Yunanca gyne (kadın) ve mastos (meme) kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur.

Jinekomasti, tanısı konulduktan sonra Jinekomasti ameliyatı ile tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Jinekomasti, birçok nedene bağlı gelişebilir. Genel görüş, seks hormonlarındaki dengesizlikten kaynaklı olduğu yönünde olsa da Jinekomasti, yoğun alkol tüketimi, bazı antidepresanların etkileri, vücut geliştirmeye yönelik ilaç ve benzeri toz içeceklerin uzun süre kullanımı gibi etkenlere bağlı olarak da gelişebilir.

Jinekomasti ameliyatı

Jinekomasti yani erkek meme dokusunda büyümeye neden olan etkenlerin tanılandırılmasında mutlaka jinekomasti ameliyatını gerçekleştirecek estetik ve plastik cerrahların yanı sıra endokrin uzmanı görüşü de alınmalıdır.

Tanıdaki son karar östrojen hormonu ölçülmesine yönelik yapılacak testler sonrası konur.

3 tip Jinekomasti tanısı vardır;

  • Glandürel: Gerçek meme dokusunda büyüme ile gelişen Jinekomasti,

  • Mikst: hem meme dokusunda hem de yağ dokusunda artışın söz konusu olduğu karışık yapılı Jinekomasti,

  • Lipomatöz: Sadece yağ dokusunda artış görülen Jinekomasti

Erkek tipi meme büyümesi Jinekomastinin hangi tip altında değerlendirileceği, meme ultrasonu seçilmesinden sonra anlaşılır.

erkekte meme büyüme

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti ameliyatı, kişinin hangi tip jinekomasti tanısına sahip olduğunun belirlenmesinin ardından tanıya özel planlanır.

Her jinekomasti tanısının farklı jinekomasti ameliyat yöntemi vardır.

  • Glandürel Tip Jinekomasti Ameliyatı: Glandürel tanısı konulmuş jinekomasti tipinde, büyüyen meme dokusu cerrahi yöntemle çıkarılır.

Glandürel tip jinekomasti ameliyatı, genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat sonrası kişi, 1 gece hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir.

Glandürel tip jinekomasti ameliyatı ortalama 1 saat sürer. Glandürel tip jinekomasti ameliyatı sırasında meme bölgesinde yarım ay şeklinde açılan kesiden büyüyen meme bezleri çıkarılır.

Ameliyat sonrası 2-4 hafta süresince jinekomasti korsesi giyilmesi gerekir.

  • Lipomatöz Tip Jinekomasti Ameliyatı: Lipomatöz tanısı konulmuş jinekomasti tipinde, memede biriken yağ dokusu liposuction yöntemi ile çıkarılır. Lipomatöz tip jinekomasti ameliyatı lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Ortalama 45 dakika sürer ve kişi aynı gün taburcu edilir.

Lipomatöz tip jinekomasti ameliyatı sırasında yağ dokusuna yakın tespit edilen bölgelerde 3-4 mm uzunluğunda kesiler açılır.

Kanülller aracığı ile yağ dokusu kırılarak, parçalanır ve vakumlama ile vücuttan çıkarılır. Ameliyat sonrası 2-4 hafta süresince jinekomasti korsesi giyilmesi gerekir.

  • Mikst Tip Jinekomasti Ameliyatı: Mikst tanısı konulmuş, memede hem yağ dokusu hem de büyüyen meme dokusunun söz konusu olduğu zaman yapılan ameliyattır.  

Jinekomasti ameliyatı öncesi ve sonrası

Mikst tip jinekomasti ameliyatında hem liposuction hem de cerrahi operasyon birlikte planlanır. Mikst, Glandürel ve Lipomatöz jinekomasti ameliyatının karmasıdır.

Mikst tip jinekomasti ameliyatı, genel anestezi altında yapılır. Ameliyat, memeden çıkarılacak doku ve yağ oranına göre ortalama 1-1,5 saat sürer. Kişi 1 gece hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir. Ameliyat sonrası 2-4 hafta süresince jinekomasti korsesi giyilmesi gerekir.

Jinekomasti Atleti Nedir?

Jinekomasti atleti, jinekomasti ameliyatı olması önünde engel olan kişilerin günlük hayat kalitesini yükseltmek amacıyla üretilmiş, giyildiği andan itibaren meme bölgesini baskılayarak memeleri olduğundan küçük gösteren bir tür korsedir.

jinekomasti atleti nasıldır

Jinekomasti atletini ayrıca, jinekomasti ameliyatı sonrası giyilmesi gereken jinekomasti korsesine alternatif olarak da kullanabilirsiniz.

Jinekomasti ameliyatı, en erken 20 yaşında yapılabilir. 20 yaşından önce yani büyüme evresi tamamlandıktan sonra en az 2 yıl bekleme sürecinin aşılması ile yapılabilen jinekomasti ameliyatı, jinekomasti tanısı konulmuş kişiler için tek tedavi yöntemidir.

Ancak ameliyat onayı öncesi, kişinin sosyal yaşantısında sıkıntı yaşamadan, toplum içinde özgüvenli şekilde hayatını sürdürebilmesi için bir çözüme ihtiyaç duyulmaktadır.

Ameliyat öncesi süreçten ameliyat dönemine geçen zaman diliminde jinekomasti atleti kişiye yaşam kalitesi sunan bir araçtır. Jinekomasti atleti, jinekomasti öncesi sonrası kullanılabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Jinekomasti ameliyatı sonrası, ameliyatın tipine göre 1 gece hastanede yatış verildikten sonra kişi taburcu edilir.

jinekomasti (erkekte meme büyümesi) tedavisi

Jinekomasti ameliyatı sonrası süreçte sıklıkla yaşanan sıkıntıların başında; ameliyat bölgesinde ödem, meme bölgesinde hassasiyet, şişlik ve morluklar hatta kısa süreli ağrı gözlemlenebilir. Bu şikayetler genellikle 3-4 gün içinde azalır.

Jinekomasti ameliyatı sonrası, kişi 3 günlük ev istirahatinin ardından sosyal yaşantısına geri dönebilir. İlk haftalar doktorunuz jinekomasti korsesi ya da jinekomasti atleti kullanmanızı isteyecektir.

İyileşmenin hızlı olması için doktorunuzun yönergelerini dikkatle takip etmek, dediklerini harfiyen yapmak önemlidir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası ilk 2 hafta havuz ve deniz, ilk 6 hafta sauna, buhar gibi nemli alanlardan uzak durulması gerekir.

Ağır kaldırmak, sert sporlarla uğraşmak, göğüs bölgesine darbe almaya neden olacak hareketlerden jinekomasti ameliyatı sonrası en az 6 hafta uzak durulmalıdır.

Jinekomasti ameliyatı sonrası meme ve göğüs bölgesinin düz ve nihai görünümünü alması en az 2 ay sonra gerçekleşmeye başlar.

Jinekomasti Fiyatları Ne Kadardır?

Jinekomasti fiyatları, yapılacak ameliyatın tipine, ameliyat edilecek bölgenin büyüklüğüne, çıkarılacak yağ ve meme dokusunun hacmine göre farklılık gösterir. Bu etkenlere bağlı olarak jinekomasti fiyatları kişiye özeldir diyebiliriz.

jinekomasti ameliyatı fiyatı

Jinekomasti fiyatları üzerinde etkili diğer kriterler; ameliyatın yapılacağı il, ilçe, hastane, hastanede kalış süresi, ameliyat tipine göre uygulanacak anestezi, doktor ücreti gibi kalemlerdir.

Jinekomasti fiyatları ortalama 5.000 TL ile 25.000 TL fiyat aralığında değişir.

Jinekomasti fiyatları ilden ile farklılık gösterir.

Jinekomasti İstanbul fiyatları diğer illere oranla en yüksek skalaya sahiptir.

İstanbul jinekomasti fiyatları ortalama 12.000 TL’den başlar 25.000 TL’ye kadar çıkar. Jinekomasti Ankara fiyatları ve jinekomasti İzmir fiyatları, İstanbul’a oranla ortalama %10 ile %40 daha düşüktür.

Jinekomasti Ankara fiyatları 10.000 TL’den başlar en yüksek 18.000 TL’ye uygulanabilir. Jinekomasti İzmir fiyatları ise ortalama 9.000 TL ile 17.000 TL aralığında yapılır.


Jinekomasti ile ilgili yazılar