30 April 2020

İnce ve kalın derili burun estetiği

Burun Estetiği

Hülya Alkan tarafından yazılmış, Doç. Dr. Süleyman Taş tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Ülkemizde her yaş grubundan kişiler burun estetiği ameliyatı yaptırmaktadır. Burun estetiğine iten sebepler arasında büyük bir kemer olması, burun ucu düşüklüğü, burnun geniş olması gibi nedenler bulunmaktadır. Burun estetiğinde kullanılan farklı teknik ve yöntemler bulunmaktadır.Burnumuzun %70’ini derimiz oluşturmaktadır. Burnumuz gibi küçük bir organ için büyük bir orana sahip olan derimiz ameliyat sırasında söz sahibi olandır. Yapılan işlemlerin dışarıya yansıması derimizin bize müsaade ettiği çerçevede gerçekleşmektedir. Cilt yapımızı kalın ve ince derili olarak ayırabiliriz. Cilt tipimiz burun estetiğini nasıl etkilemektedir? Gelin Doç. Dr. Süleyman Taş'ın anlatımıyla birlikte görelim.

İnce Derili Burun Ne Demek?

İnce derili burun, adından da anlaşılacağı üzere burun üzerini kaplayan derinin ince olmasıdır. Derinizin ince olup olmadığını burun üzerindeki derinizi tuttuğunuzda elinize fazla derinin gelmemesinden anlayabilirsiniz.

Kalın Derili Burun Ne Demek?

Kalın derili burun, Doktorlar tarafından zor burunlar arasında yer almaktadır. İnce derili burun tipine göre ameliyat sırasında daha çok dikkatli olunması gerekmektedir.

Kalın deriye sahip olan kişiler genellikle yağlanma problemi yaşarlar, burun kanatları normalden daha geniştir, burun üzeri genellikle gözenekli bir yapıya sahiptir, burun ucunun etli yapıya sahip olması gibi özellikler sizin kalın derili bir burun tipine sahip olduğunuzu gösterir.

Kalın ve İnce Derili Burun Estetiği Avantajları

Kalın deriye kıyasla ince derili buruna sahip kişiler daha avantajlıdır. İnce derili burunlar kalın deriye göre daha kısa iyileşme süreci yaşamaktadırlar. Kalın deriye sahip burunlarda kemik ve kıkırdak yapıyı örten daha kalın bir yapı olduğu için ufak asimetrilerin görünmesine engel olacaktır.

Kalın ve İnce Derili Burun Estetiği Dezavantajları

Kalın deriye sahip kişilerin ameliyat öncesinde istenilen sonucu alabilmek için tedavi sürecini tamamlaması gerekmektedir. Bu süreç 4-6 ay olabilmektedir. Tedavi süreci ameliyat olmak için daha uzun süre beklemek demektir.

Kalın deriye sahip kişiler ince deriye sahip olan kişilere göre iyileşme süreçleri daha uzun olmaktadır. İnce Deriye sahip kişilerin iyileşme süreçleri 1 yıl olurken, kalın deriye sahip kişilerin iyileşme süreçleri 1.5-2 yıl olmaktadır.
 


Burun Estetiği ile ilgili yazılar