17 November 2020
Tedaviden 2 yıl sonra

Tüm mide süreci uzun ama sonuç güzel

Çok uzun bir süreç olduğunu bilerek bu ameliyatı olmaya karar verdim. Cerrahpaşa Hastanesi’nde bütün testlerimi ve tahlillerimi yaptırdım. Ameliyata elverişli olduğum belli olunca, tüp mide ameliyatımı oldum. Şu an çok memnunum ama ilk zamanlar insanın psikolojisi bozuluyor.

Benim ameliyattan sonra biraz sancım oldu ama bu tabi herkeste olmayabiliyor.

Ameliyata bağlı kalmadım, ameliyattan sonraki 15 gün sıvı beslendim. Sigara ve alkol zaten kullanmıyordum bu sürede de kullanmadım. Ameliyat olalı 2 sene oldu. Şu an 90 kilodayım ve iyiyim. Herhangi bir sorun ve problem yok. Ameliyattan sonra her gün ortalama 15 km yürüyüş yaptım. Kendimi çok zorlamadan bir spor salonuna üye oldum. Orada hafif yürüyüş ile birlikte spor yaptım.

Beslenme konusuna ilk başta çok dikkat ettim. Normalde bu dönemde ilaç ve vitaminler almak gerekiyor ama ben bu süreçte hiç ilaç kullanmadım. Ameliyatta sonraki ilk 3 ayda zaten istediğim kilolara gelmiştim. Yaklaşık 50 kilo verdim. Bu ameliyatı olan insanların bence psikolojik destek alması gerekiyor. En azından ilk 6 ay 1 sene çünkü insan kendini çok sorguluyor.

Eski alışkanlıklarının tam tersi bir yaşam şekline geçiş yapılıyor. Yemek ve su porsiyonları düşüyor. Aklınıza gelebilecek her şey değişiyor. Şu an normal bir insan gibi beslenebiliyorum. Ama bazen pilav ağır gelebiliyor, patates kızartması ağır gelebiliyor, bunları yiyemiyorum. Eskiden tavuk etini fazlasıyla tüketebiliyordum ama şimdi o da ağır geldiği için yiyemiyorum. Tabi bu herkeste aynı olmayabilir. Her şeyden azar azar yiyorum ama.

Ameliyat sürecinde moral çok önemli. Çevrenizden ve ailenizden destek görmek çok önemli. Çünkü kendinizi sorguladığınız çok şey oluyor. Ben kendime ne yaptım böyle diyorsunuz. Şu an geldiğim süreçte iyiyim, rahatım ve her şey çok güzel.

Tedaviyi gerçekleştiren doktor
Doç. Dr. Eren Taşkın Obezite ve Metabolizma Cerrahisi
Başa Dön