Sırala
01 May 2017
Tedaviden 2 yıl sonra

38 yaşında kemerli burun sebebi ile olduğum burun ameliyatım

38 yaşıma kadar kemerli burnumla iyi kötü geldim. Burnumu hiç sorun etmedim. Güzel değildi ama benimdi. Burun kemeri, şekil bozukluğu olan ama ameliyat olmayan ünlülerle kendimi avutuyordum. Barbra Streisand,, Tom Cruise, Merly Streep,Uma Thurman, Gérard Depardieu… Ama aklımın yerinde hep düzgün bir burunla nasıl görünürüm diye bir düşünce de vardı.Yaşla birlikte burnumun kıkırdak yapısında bir eğrilik fark ettim ve burun ucundaki kıkırdağım da büyümüştü. Ortadan ayrık iki çıkıntı şeklinde görünüyordu. Burun sırtındaki kemere rağmen eğik olan taraftan az nefes alıyordum ama işimi görüyordu. Gitgide burun ameliyatı benim için kabul edilir olmaya başladı.  Artık burun ameliyatı olmuş ünlülere bakıyordum.Eşim senelerdir KBB uzmanıydı ve estetik operasyonlar da yapıyordu. O da bu zamana kadar beni yönlendirecek bir yaklaşım içerisinde olmadı. Eşimin hastalarının ameliyattan sonra önce/sonra fotoğraflarını gördükçe “ben nasıl olurum acaba?” düşüncesi gelişmeye başladı. Genel anestezi ile yapılan bu ameliyata sonunda karar verdim ve yaptırdım sonuçtan da çok memnunum.

Yorumlar

Me*** 05 March 2017  

Melike Hn merhaba. Burnunuz gayet güzelmiş aslında yaptırmasanız da olurmuş ama olsun, içinizde kalmamış oldu :). Peki eşiniz sıklıkla burun estetiği yapar mı yoksa genelde burun cerrahisi konusunda mı uzman ?

Me*** 05 March 2017  

Bu arada kemerli burnun yüzün bir karakter olduğunu düşünenlerdenim :)

04 March 2017
Tedaviden 2 yıl sonra

Ameliyat günü

Ben ameliyattan çok sonrası için gergindim. Ameliyattan çıkıp, odama gelişimi hayal mayal hatırlıyordum. Hala ısıtmaya çalışıyorlardı beni. Ağrım yoktu, uykuluydum ve burnum tıkalı gibiydi. Başımın yüksek olmasını özellikle istemiştim, kan genzime gitmesin diye. Kanamam da yoktu açıkçası. Peçeteyle silecek kadar bir sızıntı vardı. Uzun süre ısınmaya çaba harcadım. Elim,ayağım soğuktu, dolaşım az olunca parmağıma takılı olan aletten oksijenin az olduğunu görüyorduk. Bu yüzden arar ara maskeyle oksijen aldım. Aynaya bakma ihtiyacı hiç hissetmedim. Çünkü yanıltıcı olacağını biliyordum, moral bozmaya gerek yoktu. Benim soğuğa hassasiyetim olduğu için (reynaud fenomeni) yüzüme buz uygulaması yapamadım. Normalde şişlik ve morartı olmaması için sık sık buz uygulamalısınız. Sabah aç karnına eşimin çalıştığı hastaneye gittim. Tahlillerimi önceden yaptırmıştım, anestezi doktoruyla görüşmüştüm. Odama gidip ameliyat kıyafetimi giydim. Damaryolum açıldı. Heyecanlıydım. Benim Reynaud Fenomenim ve Scloradermam var. Romotolojik bir hastalık. Bu durumda olup burun estetiği olan var mı bilmiyorum. En azından ben araştırdım bulamadım. Belki ben bu durumda olanlara bu konuda yardımcı olabilirim. Reynaud soğuğa hassasiyet demek. Damarlarım soğukta herkesten çok büzüşüyor ve kan, özellikle vücudun uç noktalarına ulaşamıyor (el, ayak, burun, kulak). El, ayak önce bembeyaz oluyor. Kan gitmeye başlayınca da mor oluyor. Ameliyatımı da buna göre planladık. Eşim AMELİYATIMI KAPALI YAPMAYA KARAR VERDİ. Ameliyat kapalı olunca burun ucu açılmayacağından oradaki damarlara dokunulmayacak, böylece kan ile beslenmede sorun olmayacaktı. Normal olarak ameliyathane soğuk. Bu yüzden ameliyatta ısıtılacaktım. Ameliyathaneye girdim. Isıtılmaya başladım ve tatlı bir uykuya daldım.

04 March 2017
Tedaviden 2 yıl sonra

Ameliyat sonrası

Ben ameliyattan çok sonrası için gergindim. Ameliyattan çıkıp, odama gelişimi hayal mayal hatırlıyordum. Hala ısıtmaya çalışıyorlardı beni. Ağrım yoktu, uykuluydum ve burnum tıkalı gibiydi.

Başımın yüksek olmasını özellikle istemiştim, kan genzime gitmesin diye. Kanamam da yoktu açıkçası. Peçeteyle silecek kadar bir sızıntı vardı. Uzun süre ısınmaya çaba harcadım. Elim,ayağım soğuktu, dolaşım az olunca parmağıma takılı olan aletten oksijenin az olduğunu görüyorduk. Bu yüzden arar ara maskeyle oksijen aldım.

Aynaya bakma ihtiyacı hiç hissetmedim. Çünkü yanıltıcı olacağını biliyordum, moral bozmaya gerek yoktu.

Benim soğuğa hassasiyetim olduğu için (reynaud fenomeni) yüzüme buz uygulaması yapamadım. Normalde şişlik ve morartı olmaması için sık sık buz uygulamalısınız.

Hastanede bir gece kaldım. 45 derecelik açıda iki üç yastıkla uyudum. Yemeğimi çok rahat yedim. Isırma, çiğneme, yutma gibi hiçbir problem yaşamadım. Boğazımda hafif bir ağrı vardı. Burnumda silikon tampon olduğu için nefes alabiliyordum ama yine de tedirginlikten ağızdan nefes almayı tercih ediyordum.

Ağrı kesici iğne damar yolumdan verilecekti gece boyunca, anestezi doktoru yazmış sağolsun ama ben istemedim. Ağrım şaşırtıcı şekilde yoktu, Minoset içtim. Antibiyotiklerimi içtim. Hafif sersem gibiydim sadece.

Ayağa kalkarken, tuvalete giderken yardım aldım. Yürürken sallanıyorum gibi geliyordu o kadar.

04 March 2017
Tedaviden 2 yıl sonra

Eve Dönüş

Ertesi gün eve dönüş için üstümü giyindim. Giyip çıkartırken burnuma temas olmasın diye fermuarlı kıyafet ayarlamıştım önceden. Bir süre hep böyle önden ilikli, fermuarlı veya açık yakalı kıyafetler giymeye özen gösterdim. Dışarı çıktığımda kendimi garip hissettim.

04 March 2017
Tedaviden 2 yıl sonra

Evde ilk gün

Televizyonun karşısında bir yer ayarladım. 2-3 yastık destekle, dike yakın pozisyonda yattım. Bol bol uyudum ve televizyon seyrettim. İçi jel olan soğuk göz pedlerini kısa süreli kullandım. Reynaud fenomeni yüzünden buz koyamamama rağmen çok şiş değildim. Gözlerimin altı mordu ama şiş ve kapalı değildi. Demek ki buz koyabilseydim o da olmayacaktı, neyse. Burnumdan arada sırada sızıntı şeklinde kan geliyordu, kağıt havluyla nazikçe siliyordum. Burnuma pansumanı düzenli yaptım. Bu çok önemli. Çünkü kan ve burundan gelen sıvılar katılaşıp gün ve gün kuruyup birikirse kontrolleriniz zor geçer. Tampon çıkarılırken burun kanatlarınız esnek olmaz.

05 March 2017
Tedaviden 2 yıl sonra

3.Gün. Tampon çıkıyor :)

Tedirgin tedirgin eşimle hastaneye gittim. Her ayrıntısını sorup adamı bunalttım.

Daha önce söylediğim gibi tamponun rahat çıkması için burun deliklerinin temiz olması önemli. Ben evde burun temizliğini düzenli yapmıştım. Çünkü tampon çıkarken, burun girişi kuru ve sertse orayı zorlayarak çıkacak. Ama temiz ve esnek olursa rahat çıkacak.

Eşim burun girişine uyuşturucu sprey sıktı. Önce sağ tarafı saniyeler içinde çıkarttı. Dediği gibi tampon esnek ve yapışmamıştı sadece burun deliğime göre biraz büyüktü. Ama esnek olduğu için pıt diye çıktı.

Oh çok rahatlamıştım hiç acı yoktu. Püfür püfür hava akıyordu , süper! Eşim burayı aspire ederek temizleyecekti. Sadece ses çıkacak ve serinlik hissi olacak dedi. Hiç istemedim nerden çıkmıştı şimdi bu , tam rahatlamışken.

Ama bunu yapmazsa eve gittiğimde burnumun tıkanacağını söyledi. İstemeye istemeye yaptırdım. Garip bir his ve sonuna doğru sıkıntı duydum açıkçası. Ama eşim hiçbir hastasının böyle tepki vermediğini, çok rahat yaptırdıklarını söyledi.

Belki ben eşim olmasının rahatlığıyla böyle davrandım. Sol tarafımın tamponu çıktıktan sonra orayı aspire ettirmedim, açıktı burnum ne güzeldi, ne gerek vardı…

Ama eşimin dediği oldu, tecrübeyle sabitti, evde sol tarafım tıkandı L Okyanus suyuyla sürekli nemlendirdim, pomadımı sürdüm. Hala dik yatıyorum.

05 March 2017
Tedaviden 2 yıl sonra

4. Gün

Gece rahat uyudum. Tamponların çıkmasıyla daha rahat nefes alıyorum ve şişlerim baya azaldı. Gözlerimin altındaki morlukların rengi açıldı sarımsı oldu. İyi uyumamın etkisiyle kendimi daha iyi hissediyorum ama yine de fazla hareketten kaçınıp evde dinlenmenin tadını çıkarıyorum.

05 March 2017
Tedaviden 2 yıl sonra

5. Gün

Her geçen gün daha iyiyim. Şişlerim günden güne azalıyor. Hala sırt üstü ve iki yastıkla yatmaya devam. Yarın burnumdaki kalıp çıkarılacak.

05 March 2017
Tedaviden 2 yıl sonra

6. Gün

Adım adım normale dönme aşamalarından biri de kalıbın çıkarılması. Kalıp çıktıktan sonra burnun ve yüzümün şekli ortaya çıkacak. Eşim kalıbımın bantlarına alkol dökerek önce gevşetti.( bu arada sürekli eşim eşim diyorum, garip oluyor ama yabancı gibi doktor da diyemiyorum. Nasıl ifade edeyim bilemedim ) Sonra kalıbı nazikçe kaldırdı. Şaşılacak derecede bir ağrı hissetmedim. Yüzüm hafiflemişti çok rahatladım. Aynada burnuma baktım. Şiş olmasına rağmen çok iyi görünüyordu. Sonuçtan çok memnundum. Ama şiş bir burun ve suratla kalıpsız kendimi çıplak gibi hissediyordum. Burnum ince bantlarla sıkıca bandajlandı. Bu beni rahatlattı.

05 March 2017
Tedaviden 2 yıl sonra

6. Gün ( Fotolar )

6. Gün ( Fotolar )

05 March 2017
Tedaviden 2 yıl sonra

9. Gün ( Arkadaşlarım çok beğendi )

Artık kendimi çok normal hissediyorum. Hatta bir ara okula arkadaşlarımı görmeye bile uğradım. Ameliyat düşünen arkadaşlarım beni görünce daha bi cesaretlendi. Ameliyatı düşünmeyen ama burnundan hoşnut olmayanlar bile ameliyata sıcak bakmaya başladı. Çok beğendiler. Ben asıl fikir sahibi olmak için bandajın çıkmasını, şişlerin inmesini beklemelerini söyledim. Ben bu konuda biraz temkinli davranıyorum.

05 March 2017
Tedaviden 2 yıl sonra

10. Gün ( Bandajlar çıkıyor )

Bu gün son aşama bandajın çıkma günü. Artık rahatım çünkü tecrübe kazandım, bu da son aşama ve artık birşey kalmadı. Eşim bandajın üzerine alkol döküp nazikçe çıkarttı. Muayenemi yaptı. Burnuma nasıl masaj yapmam gerektiğini gösterdi. Her şey yolundaydı. Artık bitmişti. Bundan sonrası benim burnumu iyi korumam ve bakımını iyi yapmam. Burun estetiğinden sonra dikkat etmemiz gereken konular: - Öncelikle ben yüksek yatmaya ve yüzüstü yatmamaya devam ediyorum. - Burnumuzu darbelere karşı korumamız lazım. Özellikle çocuğumuz varsa hızla koşan, ani hareketler yapan afacanlara karşı zamanla koruma mekanizması geliştiriyoruz. - Burnumuzu güneş ışınlarından korumamız lazım. Kış dahi olsa güneş kremi kullanın. - Bir ay deniz, iki ay havuza girmeyeceğiz. - 3 ay gözlük takmamamız lazım. Numaralı gözlük kullananlar lens kullanabilir. - Benim gibi yazın bir iki ay bekleyemem denize havuza girmeden duramam, güneş gözlüğü takmazsam güneşte başım ağrır diyorsanız ameliyat tarihinizi ona göre ayarlayabilirsiniz. - Burnun asıl şeklini alması bir yıl sürüyor. Masajlarımızı düzgün yapıp şeklini korumasını sağlamamız lazım. - İşe başladım. Herkes çok doğal olduğunu, beni tanımasalar ameliyat olduğumu anlamayacaklarını söylüyorlar. Bu tam da benim istediğim şeydi çok mutluyum.

05 March 2017
Tedaviden 2 yıl sonra

2. Ay ( Ve mutlu son !! ). Burnum tam istediğim gibi oldu :)

2. Ay ( Ve mutlu son !! ). Burnum tam istediğim gibi oldu :)

Tedaviyi gerçekleştiren doktor
Prof. Dr. Can Alper Çağıcı Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi
Hasta Yorumu Doktorumdan çok memnunum. İyi ki beni ikna etmiş ve bu ameliyatı olmuşum. Herkes çok doğal olduğunu, beni tanımasalar ameliyat olduğumu anlamayacaklarını söylüyorlar. Bu tam da benim istediğim şeydi çok mutluyum.