Yüz Germe Hakkında En Fazla Sorulan 5 Soruyu Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serhat Tuncer Cevaplıyor

Yüz Germe

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Serhat Tuncer tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Yüz Germe Hakkında En Fazla Sorulan 5 Soruyu Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serhat Tuncer Cevaplıyor

Yüz germe, daha genç bir görünüme kavuşmak için uygulanan en etkili işlemlerden bir tanesi. Yeniben’e yüz germe hakkında en fazla sorulan 5 soruyu cevaplayan Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serhat Tuncer, şunları söyledi:
Op. Dr. Serhat Tuncer whatsapp“Yüzlerimiz kendimize özgüdür, işte bu sebeple yüz germe ameliyatı ya da yüze yapılacak ameliyatsız uygulamalar da her bir bireye göre özelleştirilmesi gerekir. Genel amaç, yüzdeki yaşlanmayı, orta ve alt yüzdeki form kayıplarını ele alıp, daha taze ve genç bir görünüm elde etmektir.


Yüz germe, yüz gençleştirme söz konusu olduğunda, günümüzde hastalar için o kadar fazla seçenek var ki, aslında hangisinin kendisine uygun olduğunu da sürekli sorguluyor. Şimdi bana sorduğunuz sorulara sırayla cevap vermeye çalışacağım.
 

Boyun Sarkması İçin En İyi Tedavi Hangisidir?

boyun sarkması için en iyi tedavi yöntemi

Boyun gençleştirme için pek çok farklı tedavi seçeneği mevcut. Aşırı bir sarkma varsa, boyun germe cerrahisini öneririm. Fakat yüz ve boyun bir bütün olduğu için, sadece boyun bölgesine yapacağımız bir gençleştirme ameliyatı tam manasıyla hastayı mutlu etmeyecektir.

Boyun bölgesinde deformasyonu olan birisinin illaki yüz bölgesinde de sorun vardır. Her ikisini birden planlamak en doğrusudur. Boyun için aşırı bir sarkma söz konusu değilse, cilt sıkılaştırma ve kolajeni tetiklemek için Ultherapy mantıklı bir seçim olabilir. Hem tedavi eder, hem de önleyici olarak işe yarar.
 

Ağız Kenarından Sarkan Deri veya Oluklar İçin Ne Önerirsiniz?

Yaşlandıkça, alt yüzün yumuşak dokusu ve cildi aşağı doğru inmeye başlar. Dolgular, erken dönemde işe yarayabilen fakat geçici tedavilerdir. Juvederm ve Restylane gibi hyaluronik asit içerikli dolgular oldukça iyi seçeneklerdir. Fakat daha ileri derecede yaşanan sorunlar için çözüm cerrahidir.

Nazolabial bölgede oluşmuş derin olukları medikal dolgu ile kapatmaya çalışmak, yüzü şişirir ve hasta aslında memnun kalmaz. Bu sebeple alt yüz germe, hem bu oluklar, hem de gıdı sorunu için en iyi ve en uzun süreli tedavi seçeneğidir. Doğru hasta, doğru doktor ikilisiyle 10 seneyi aşan bir kalıcılığı vardır.
 

Yüz Germe Ameliyatını Araştıranlar, Doktorların Paylaştığı Öncesi ve Sonrası Fotoğraflarda Nelere Dikkat Etmeliler?

yüz germe

Bu çok güzel bir soru. Bir cerrahın öncesi ve sonrası fotoğraflarından oluşan portföyünü incelerken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli konu var.

Öncelikle fotoğrafların standartlaştırılması çok önemlidir. Yüz germe öncesi ve sonrası için çekilen fotoğrafların ışığı, mesafesi ve açıları tutarlı olmalıdır. Önden görünüm, her taraftan profil görünümleri ve her taraftan 45 derecelik görümlerini incelemenizi öneririm.

Doktorun yüz germe sonuçlarını değerlendiriyorsanız, elinizde tuttuğunuz sonrası fotoğraflarda, saçın geriye doğru tarandığı, dikkat dağıtıcı takıların olmadığı ve makyajsız sonuçlara dikkat etmenizi öneririm.

Fotoğrafta başın pozisyonu çok önemlidir. Baş yukarı veya aşağı eğik olmamalıdır, fotoğrafın yatay düzlemi ile hizalanmalıdır çünkü bu çenenin nötr bir pozisyonda olmasını sağlar. Çene yukarı doğru kaldırılmışsa, bu zaten boyun derisini gererek daha genç bir görünüm oluşturacaktır.
 

Mini Yüz Germe Nedir?

Mini bir yüz germe, alt yüzde oluşmuş sorunları çözümlediğimiz bir cerrahidir.

Tüm yüz germe ile farkı ise, kasa müdahale edilmemesidir ve adı üstünde mini bir kaldırma söz konusudur.nİyileşme süreci daha kısadır. Hasta için hangisinin en doğru seçenek olduğuna cerrah karar verebilir.
 

Yüz Germe Ameliyatından Sonra Şişlik ve Morarma Ne Kadar Sürer? Yüz Germe Ağrılı Mıdır?

yüz germe ameliyatı sonrası

Yüz germe iyileşme süreci, morarmaların olması, şişlik durumu tamamen hastaya özel. Bazı hastamda bu süreç çok naif atlatılırken, bazısı daha uzun sürede toparlanabiliyor. Ama ben size ortalama bir iyileşme sürecinden bahsedeyim.

Örneğin alt yüz germede, boyun germe işleminden sonra, şişlik ve morarmaların çoğu 1 hafta içinde geçer. Yüz germede ise bu süreç biraz daha uzayabilir, ortalama 2 hafta diyebiliriz. 

Şişlik ve morarma buz kompreslerinin kullanılmasıyla azaltılabilir fakat bunları ne zaman ve nasıl kullanacağınız konusunda mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız.

Ağrı konusuna gelince, bu da hastadan hastaya değişiyor fakat günümüzde artık çok iyi anestezi yöntemleri kullanıyoruz ve sonrasında ağrı kesicilerle devam eden iyileşme süreci, son derece konforlu geçiyor.
Çoğu hastamdan aldığım geri bildirimlerde 1 ila 10 skalasında, yüz germe ameliyatının ağrı seviyesini 3 olarak ifade ediyorlar.”


Yayınlanma tarihi: 03/11/2020

-

Son Güncellenme: 25/03/2022

Başa Dön