Yüz Dolgusu Eritme İşlemi Nasıl Yapılır?

Dolgu Uygulamaları

Derya Kılınç tarafından yazılmış, Doç. Dr. Tahsin Görgülü tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Yüz Dolgusu Eritme İşlemi Nasıl Yapılır?

Cilt kırışıklıkları ya da cildinizde oluşan elastikiyet kaybına karşı gardınızı yüz dolgusu ile almak istediniz ancak dolgudan memnun kalmadınız ve eritmek mi istiyorsunuz?

Çok merak edilen “Dolgu eritme işlemi nasıl yapılır?” sorusunun yanıtını Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Tahsin Görgülü’den alıyoruz.
Doç. Dr. Tahsin Görgülü dolgu uygulamaları için whatsapp butonu

“Hyaluronik asit dolgular hyaluronidaz ile eritiliyor. Hyaluronidaz olarak adlandırılan madde dolgu uygulaması yapılmış bölgeye iğne ile enjekte ediliyor.

Bu enjekte işlemini takip eden 1 haftalık bir süreç içinde de dolgu hyaluronidaz tarafından parçalanarak vücut tarafından emiliyor. Ancak bu işlem alanında uzman olmayan kişiler tarafından düşük kalite içeriklerle uygulanabiliyor.

Bu tür durumlarda kalitesiz içeriğe sahip olan dolgular bölgede granülosit oluşumuna neden oluyor. Oluşan bu granülomlara hyaluronidaz ile erişilemez ve bu durumda da dolgu eritmek mümkün olmuyor.

Böyle bir durum karşısında bölgeye sadece cerrahi işlem ile müdahale edilebiliyor. Bu tür dolgular genellikle merdiven altı şeklinde tabir edilebilecek güzellik merkezlerinde ehliyetsiz kişiler tarafından uygulanıyor.

Piyasanın çok altında fiyatlarla uygulanan bu işlemler çok sayıda kişiyi mağdur edebiliyor. Ancak uygun fiyatlı yapılan işlemin yarattığı problemlerden kurtulmak daha pahalıya neden olabiliyor.

Daha da önemlisi bazı durumlarda kesin bir tedavi uygulanamıyor ve kişi yaşadığı probleme ömür boyu katlanmak zorunda kalabiliyor.”

dolgu işlemleri

“Yapılan dolgunun reaksiyon yapıp yapmadığını öngörmek güç olduğundan öncelikle dolgu içine hyaluronidaz enjeksiyonu uygulanmalıdır.

Bunun yanında yine uzman olmayan kişiler tarafınca kullanılan akıllı dolgular da bulunuyor. Bu dolgular hyaluronik asit içermiyor ve bu dolguları eritmek için herhangi bir yöntem bulunmuyor.

Bu nedenle yüz dolgusu işlemlerinin Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı tarafından uygulanması büyük önem taşıyor. İşlemden önce dolgu içeriğinin öğrenilmesi de önemli.

Ayrıca dolguların içlerinde barkod bulunuyor ve talep ettiğiniz takdirde bu barkodu alabiliyorsunuz. Böylelikle hem yapılan dolgudan emin olabilirsiniz hem de olası bir sorunda bu barkod ile başvurabilirsiniz.”

Dolgu Eritme İşlemi

dolgu eritme işlemi

Dolgu eritme işlemi, hatalı uygulamaları düzeltmek yani aşırı uygulama yapılmış dolguların hacmini küçültmek için de tercih ediliyor. Dolgu eritme ortalama 30 dakika süren bir işlemdir.

Dolguyu eritmek için enjekte edilen maddenin tesiri hızlıdır ancak ciltte çözüme ulaşması 24 ile 48 saat arasında değişiyor. Sıklıkla merak edilen bir konu da dolgu eritme yan etkileri.

Uygulama yapılacak kişide alerji vb. gibi bir durum bulunmuyorsa işlemin yan etkisi yok denecek kadar az. Ancak olası yan etki durumunda zaman kaybetmeden en yakın sağlık kurumuna başvurulması tavsiye ediliyor.

Hyaluronidaz enjekte ederek dolgu eritme işleminin ciddi olan çok az yan etkisi var. Ancak işlemi takip eden 24-72 saat sonrasında hafif şişlikler görülebiliyor.

Enjeksiyon işlemi nedeniyle morarma da yaşanabiliyor. Şişlik ve morarma son derece normaldir. Ancak işlemden sonra 4 ya da daha fazla süre boyunca geçmeyen şişlik olması durumunda kliniğe başvurulması önemli. 

Dolgu eritme işleminden sonra yeni bir dolgu tedavisi için en az 2 hafta beklemeniz uzmanlar tarafından öneriliyor. Bu süre bölgenin toparlanması ve tam doz hyaluronidazın vücut tarafından parçalanması için gerekli olan bir süredir.

Dolgu Eritme Fiyatları

dolgu eritme işlemleri

Dolgu eritme uygulamasının fiyatları işlem yapılacak bölgeye göre farklılık gösteriyor. Bu nedenle işlem öncesinde hem fiyat bilgisi almak hem de işlemi planlamak adına konunun uzmanı doktorunuza başvurmanız büyük önem taşıyor.


Yayınlanma tarihi: 08/04/2021

-

Son Güncellenme: 10/03/2022

Başa Dön