Yeniben İle Estetik Sohbetler’in Bu Haftaki Konuğu Op. Dr. Hakan Bulam

Meme Küçültme

Selin Sezgin tarafından yazılmış, Op. Dr. Mehmet Hakan Bulam tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Yeniben İle Estetik Sohbetler’in Bu Haftaki Konuğu Op. Dr. Hakan Bulam

Yeniben İle Estetik Sohbetler serisine bu hafta Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hakan Bulam konuk oldu...

Bulam, hem mesleği, hem kendisi hem de meme küçültme tedavisi  ile ilgili merak edilenleri tüm içtenliği ile anlattı. Op. Dr. Hakan Bulam ile gerçekleştirdiğimiz keyifli ve bilgilendirici sohbet için tıklayınız. 

Op. Dr. Hakan Bulam podcast


Yaptığı cerrahi ve cerrahi olmayan estetik uygulamaları anlatan Op. Dr. Hakan Bulam, memenin yapısı, ideal boyutu, meme küçültme sonrasındaki izlerin görünümü, meme küçültme ameliyatı sonrası yapılması gerekenleri anlatan Op. Dr. Hakan Bulam, ameliyatsız meme estetiği üzerine de detaylı açıklamalarda bulundu. 

Meme Fonksiyonel Bir Organ

breastOp. Dr. Hakan Bulam memenin nasıl bir yapıya sahip olduğunu şöyle anlattı; “Süt bezleri, süt kanallar ve yağ dokusu bakımından zengin bir organ. Kendine özel bir şekli var.

Büyüklüğü ve küçüklüğünden ziyade kendine özel çekici formu da çok önemli. Meme küçültme operasyonunda müdahale edilen kısım memenin bütünü, çünkü memenin kompozisyonu kişiden kişiye değişiklik gösteriyor.

Meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatlarında memenin kompozisyonu ne olursa olsun hem hacmini azaltmaya yönelik hem de üzerinde sarkmış derileri toparlamaya yönelik hem de meme başını olması gerektiği kadar yukarıya almaya yönelik işlemleri yapıyoruz.”

Normal Boyutlu Memeler

normal boyut memeBir memenin olması gereken ölçüsüne ise Op. Dr. Hakan Bulam şu sözlerle açıklık getirdi: 

“Günlük yaşamda insanlara zorluk çıkarmayacak, onları mutlu edecek, hareketlerinde zorluk çıkarmayacak ya da özgüven eksikliği yaratmayacak kadar büyük ve kendine özel meme formuna sahip bir meme normal bir meme diyebiliriz.

Sütyen kap ölçüsü olarak B ve C ölçüleri genel olarak insanları mutlu eden, rahat ve çekici olan meme sınıfı diyebiliriz.”

Meme Küçültme Estetikten Ziyade Sağlık Sorunu İçin Tercih Ediliyor

meme küçültme
Meme küçültme ameliyatının neden tercih edildiğini Op. Dr. Hakan Bulam açıklık getirdi; “Ergenlikle beraber vücudun ön kısmında bir ağırlıkla insanlar yaşamlarına devam etmeye çalışıyorlar.

Bu da omurga problemlerinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Boyun, sırt ve omuz ağrılarından çok fazla çekiyor insanlar. Üst vücut ve alt vücut uyumsuz olduğu için kıyafet seçimleri de zorlayıcı oluyor.

Meme altında özellikle yaz aylarında terlemeler rahatsızlık oluşmasına neden oluyor. Spor yaparken hatta uyurken bile büyük göğüsler ciddi sıkıntılar yaşanmasına neden oluyor.

Memelerin büyük olması konforu ciddi etkileyen bir durumdur.”


Ameliyat Sonrası İzler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

ameliyat sonrası korse kullanımıOp. Dr. Hakan Bulam, meme küçültme ameliyatından sonra yapılması gerekenleri ve izlerin nasıl olacağı ile ilgili şunları söyledi: “Ameliyatlarda estetik dikişler kullanılıyor.

Ameliyat öncesi hastalara izlerden örnek gösterdiğimizde bazı hastalar bu hiç bir şeymiş derken bazı hastalar bunu çok fazla bulabiliyorlar. O nedenle iz konusunu göstererek anlatmak daha iyi oluyor.

Genellikle silik ve soluk izler oluyor. İzden çok kaçıldığında da memeyi yeteri kadar küçültemeyebiliriz. Dengede bir ameliyat olması daha büyük önem taşıyor. 

Ameliyat sonrası 1 ay kadar korse kullanılmasını istiyoruz. Yaza yakın dönemde ameliyat olanlar denize girebilirler ama meme bölgesini ıslak bırakmamak gerekiyor.

Meme küçültme ameliyatı olan hastalar ameliyat sonrasında keşke bu ameliyatı daha önce yaptırsaymışım diyorlar.”

Op. Dr. Hakan Bulam Yeniben İle Estetik Sohbetler’in sevilen hızlı sorular bölümünde; bugüne kadar ondan istenen en farklı estetik operasyon, yapmayı en sevdiği operasyon, yapmayı en sevmediği operasyon, en zorlandığı vaka, estetik cerrah olmasa ne olurdu, kendisinde estetik olup olmadığı sorularına da hızlı ve içten cevaplar verdi.

Yeniben İle Estetik Sohbetler’in daha önceki bölümlerini aşağıda bulabilirsiniz. 

Keyifli dinlemeler!


Yayınlanma tarihi: 12/03/2021

-

Son Güncellenme: 30/12/2021

Başa Dön