Yeni Bir İnceleme Yazısı: Estetik Cerrahi Paradoksu

Dolgu Uygulamaları
Dolgu Uygulamaları tedavisinde öne çıkan doktorlar
Tüm Doktorlar

Emel Gerdaneri tarafından yazılmıştır.

Yeni Bir İnceleme Yazısı: Estetik Cerrahi Paradoksu

Yeni bir araştırma insanların estetik ameliyatı neden hem sevip hem de nefret edebileceğini açıklıyor.

Estetik cerrahi dünya çapında giderek daha popüler hale geliyor. Fakat insanların hem estetik cerrahi geçirmeye teşvik edildiği hem de bunu yaptıkları için kınandığı bir dönemdeyiz.

Estetik cerrahi reklamları, medya ve hükümet politikası, kozmetik cerrahideki artışa katkıda bulunuyor. Estetik cerrahiye yönelik olumsuz tutumlar, iyi olma endişesinden ve estetik cerrahinin doğal ve adaletsiz olduğu inancından kaynaklanıyor.

Estetik, kişinin görünümünü iyileştirmeyi amaçlayan cerrahi ve cerrahi olmayan prosedürleri kapsıyor. Aksine plastik cerrahi, hastalık veya yaralanmadan sonra vücudun görünümünü ve işleyişini eski haline getirmeyi amaçlar.

Çin'de Kozmetik Cerrahi Hastalarının Yüzde 96'sı 35 Yaşın Altında

Çin'de estetik cerrahiEstetik cerrahinin potansiyel sağlık risklerine rağmen popülaritesi hızla artmaktadır. Örneğin, 2015 ile 2019 yılları arasında dünya genelinde kozmetik cerrahi oranları yüzde 20 arttı.

ABD'de her yıl 18 milyon işlem gerçekleştiriliyor ve Güney Kore'de her yıl nüfusun yüzde 20'si estetik ameliyat oluyor. Tüm ülkelerde estetik cerrahi hastalarının çoğu kadındır ve birçok ülkede estetik cerrahi hastaları çok gençtir. Örneğin Çin'de kozmetik cerrahi hastalarının yüzde 96'sı 35 yaşın altında.

Bilimsel literatürün yeni bir incelemesinde, Melbourne Üniversitesi ve Queensland Üniversitesi'ndeki (Avustralya) araştırmacılar, kozmetik cerrahi paradoksunu nasıl ortaya çıkardıklarını daha fazla anlamaya çalıştılar:

"Modern kadınların her ikisinden birinin estetik cerrahi geçirmeye teşvik edildiği ortaya çıktı.  İşte yapılan bu çalışmanın ayrıntıları:

Neden Seviyoruz ve Estetik Cerrahiye “İhtiyacımız” Olduğunu Düşünüyoruz

estetik cerrahiGüzellik idealleri, estetik cerrahi paradoksunun merkezinde yer alır. Mevcut güzellik idealleri gerçekçi değil ve çoğu kadın için hala ulaşılamaz. Örneğin, kasa sahip olmak ve vücut yağının olmaması, ancak “doğru yerlerde kıvrımların” olması…

Daha da önemlisi, güzellik idealleri her zaman var olmuşken, günümüzde kadınları, teknoloji (sosyal medya) aracılığıyla sürekli olarak maruz kalıyor ve vücutlarını “düzeltilmesi gereken” bir “sorun” olarak görmeleri öğretiliyor.

Bunu yaparken üç ana faktör rol oynar:

1. Estetik Cerrahi Reklamı:

estetik cerrahi reklamıTarihsel olarak, birçok kozmetik cerrahi, basmakalıp olarak ırksallaştırılmış özellikleri azaltmayı amaçladı. Bu, güzellik ideallerinin genellikle daha "Batılı" bir görünümü idolleştirmesiyle bağlantılıdır.

Ancak günümüzde vücudun tüm bölgelerine yönelik estetik ameliyatlar bulunmaktadır. Estetik cerrahi şirketleri, prosedürlerinin "daha iyi" bir görünüm elde etmek ve o belirli vücut bölümünü "düzeltmek" için bir araç olarak tanıtmaktadır.

Daha da önemlisi, kozmetik cerrahi şirketleri hem mevcut güzellik ideallerini teşvik ediyor hem de bu güzellik ideallerini şekillendiriyor. Yazarlar, kadın cinsel organı için kozmetik cerrahi bir örnek veriyor.

Estetik cerrahi şirketleri, labia majörün labia majörün ötesine uzandığını ve "normalden daha büyük" olduğunu tanımlamak için "labia hipertrofisi" terimini yarattı.

Tüm kadınların yarısından fazlasının doğal olarak bu şekilde oluşan vulvalara sahip olmasına rağmen, kozmetik cerrahi reklamları “labia hipertrofisini” “kolay çözülebilen” bir “sorun” olarak çerçeveliyor.

Labioplastinin artan popülaritesi, yalnızca bir tür vulvayı idolleştiren güzellik ideallerine ve diğer vulvaları "anormal" ve düzeltmeye ihtiyaç duyan kozmetik cerrahi reklamlarına atfedilebilir.

2. Medya:

medya"Keeping Up With the Kardashian" gibi Reality TV kültürler arasında popülerdir ve güzellik ideallerini ve kozmetik cerrahiyi teşvik eder. Bu şovların erişimi ünlülerin sosyal medyası aracılığıyla büyütülüyor.

İlginç bir şekilde, birçok "baştan çıkarma" programında yarışmacılar "normal" görünmek için estetik ameliyat olmak istediklerini anlatıyor. Bu gösteriler, güzellik idealinden sapmaların anormal olduğu (örneğin, daha büyük burun, daha küçük göğüsler) ve kozmetik cerrahinin uygun bir "tedavi" olduğu fikrini pekiştiriyor.

Araştırma, güzellik ideallerini ve kozmetik cerrahiyi destekleyen realite TV izleyen kadınların estetik cerrahi geçirme olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor.

3. Hükümet Politikası:

hükümet poliltikasıİlginç bir şekilde, hükümetler genellikle kozmetik cerrahiyi de teşvik eder. İnsanların ücretsiz veya düşük maliyetli kozmetik cerrahi yaptırabilecekleri Brezilya'dan bir örnek veriyor.

Girişim, 1960'larda insanların düşük sosyoekonomik statünün üstesinden gelmelerine yardımcı olma girişimi olarak başladı, çünkü iş aramak için şehir merkezlerine göç eden birçok insan, görünüşlerine göre damgalandı (örneğin, güneşte çalışmaktan belirgin şekilde yaşlı yüzler).

Kozmetik cerrahi, insanların görünüşlerini değiştirerek sınıfsal engelleri aşmalarına yardımcı olacak bir çözüm olarak tanıtıldı.

Diğer ülkelerde, kozmetik cerrahi, devlet turizm yayınlarında (örneğin, Macaristan) tanıtılmakta ve devlet tarafından sübvanse edilmektedir (örneğin, Güney Kore).

Estetik Cerrahiyi Neden Sevmiyoruz ve Yaptıranlar

estetik cerrahi yaptıranlarEstetik cerrahinin popülaritesi her ne kadar artıyor olsa da aynı zamanda estetik cerrahiye ve yaptıranlara karşı da yaygın olumsuz tutumlar var. Peki neden?

1. Sağlık İle İlgili Endişeler

estetik mağduruKomplikasyon oranları tipik olarak düşük olsa da, kozmetik cerrahi sağlık riskleri taşır. Diğer tıbbi işlemlerden farklı olarak estetik cerrahi gerekli görülmemektedir.

Ayrıca, kozmetik cerrahi belirli vücut bölümlerinden duyulan memnuniyeti artırabilse de, kozmetik cerrahinin insanları vücutlarıyla önemli ölçüde daha mutlu ettiğini ve benlik saygısındaki herhangi bir iyileşmenin kısa ömürlü olduğunu gösteren çok fazla kanıt yoktur.

Bu nedenle insanlar kozmetik cerrahiyi haklı olmadığına inandıkları için olumsuz görebilirler. Gerçekten de araştırmalar, estetik cerrahiye karşı olan kişilerin, estetik cerrahiye maruz kalan insanlara verilen zararla ilgili endişelere dayanarak inançlarını haklı çıkardığını gösteriyor.

2. Doğal Olmayan Kozmetik Cerrahi

doğal olmayan estetik işlemlerKozmetik cerrahiye yönelik olumsuz tutumların altında yatan natüralist yanılgıyı , yani doğal olanın (doğal olmayana karşı) iyi olduğuna ve saygı duyulması gerektiğine dair kökleşmiş inancı tanımlamaktadır.
 
Natüralist safsata, “doğal güzelliğin” iyi olarak görüldüğü mevcut güzellik ideallerine yansır. Örneğin, güzellik şirketleri ve moda dergileri “doğal” bir görünüm elde etmek için ürün ve rejimleri tanıtıyor ve araştırmalar erkeklerin makyaj, çaba veya hile kullanmadan güzel olan kadınları tercih ettiğini gösteriyor.

Ayrıca, güzellik idealleri genellikle gençliği idolleştirse de, yaşlanma belirtilerini maskelemek veya “tersine çevirmek” için tedaviler kullanan kadınlara olumsuz bakılır.

Gerçekten de çok sayıda araştırma, insanların estetik cerrahiyi doğal olmayan bir şey olarak gördükleri için olumsuz bir ışık altında gördüklerini gösteriyor.

Örneğin, kozmetik cerrahinin yaygın olduğu bir ülke olan Güney Kore'de, kozmetik cerrahi ancak sonuç "doğal" göründüğünde kabul edilebilir olarak kabul edilir. Buna karşılık, sonucun doğal görünmediği durumlarda, insanlar kınama ve damgalanma ile karşı karşıya kaldıklarını anlatıyor.

Diğer araştırmalar, kozmetik cerrahiyi yanlış bulan kişilerin, kozmetik cerrahinin “vücudun kutsallığını ihlal ettiği” gerçeğine dayanarak inançlarını haklı çıkardıklarını göstermektedir

3. Estetik Cerrahi Haksızlıkları

estetik haksızlıkSon olarak, kozmetik cerrahinin insanlara diğerlerine göre haksız bir avantaj sağladığı düşünüldüğü için olumsuz görüldüğünü gösteren kanıtlar var - örneğin, flört veya iş başarısı söz konusu olduğunda.

Buna bağlı olarak, insanlar kozmetik cerrahiyi “tembel bir çıkış yolu” olarak düşündükleri için adaletsiz görebilirler (örneğin, liposuction'a karşı diyet ve egzersiz).

Hepsini Bir Araya Koy

güzellikÖzetlemek gerekirse, mevcut güzellik idealleri gerçekçi olmayan ve çoğu zaman ulaşılamaz bir güzellik resmi çiziyor. Üstelik bu güzelliğin “doğal olarak” elde edilmesi ve “haklı olarak elde edilmesi” gerekir.

Bu güzellik idealleri, örneğin kozmetik cerrahi reklamları, reality TV ve sosyal medya aracılığıyla görünümün tıbbileştirilmesine ve kozmetik cerrahinin popülerleşmesine katkıda bulunur.

Aynı zamanda, bu güzellik idealleri, estetik cerrahiye ve bunu yaptıranlara, sağlıklarını gereksiz yere riske atarak, “doğal olmayan” bir güzellik şekli ve adaletsiz olarak görenlerin yaygın olumsuz tutumlarına da katkıda bulunur.

Bu nedenle, birçok kadın kendilerini "Yaparsanız lanetlenirsiniz, yapmazsanız da lanetlenirsiniz" şeklinde bir Catch 22'de bulabilir.


Yayınlanma tarihi: 27/01/2022

-

Son Güncellenme: 29/06/2022

Başa Dön