Yeni Araştırma: Bariatrik Cerrahi Sonrası İnsülin Gerekir Mi?

Tip 2 Şeker (Metabolik Cerrahi) Ameliyatı
Tip 2 Şeker (Metabolik Cerrahi) Ameliyatı tedavisinde öne çıkan doktorlar
Tüm Doktorlar

Emel Gerdaneri tarafından yazılmıştır.

Yeni Araştırma: Bariatrik Cerrahi Sonrası İnsülin gerekir mi?

Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl, 18 yaşın üzerindeki 1,5 milyon kişiye, bazen insülinle tedavi edilen tip 2 diyabet teşhisi konuyor.

Şimdi, Cleveland Clinic'teki araştırmacılar, obezite cerrahisinin tip 2 diyabetli insanlar üzerindeki etkisini inceliyor ve yıllar sonra sağlığa faydalarını detaylandırıyorlar.

Tip 2 Diyabet Hastası Treff

Peder TreffPeder Treff isimli hasta 240 kiloydu ve tip 2 diyabet teşhisi konmuştu.

Peder Treff, "Her gün günde üç saat spor salonunda olsam ve yapmam gereken her şeyi yapıyor olsam bile hiçbir şey değişmiyordu" diye isyan ediyordu.

Cleveland Clinic Araştırmacısı Ali Aminian ve STAMPEDE

Ali Aminian MDİşte o zamanki doktoru obezite cerrahisini önerdi. Cleveland Clinic araştırmacısı Ali Aminian MD, tip 2 diyabet tedavisi için bariatrik cerrahi ile medikal tedaviyi karşılaştıran ve 150 hastadan oluşan randomize bir çalışma olan STAMPEDE çalışmasının ortak araştırmacısıydı.

Dr. Aminian, "Hem cerrahi prosedürlerin, hem de gastrik bypassın ve tüp mide ameliyatının, tıbbi tedaviye kıyasla kilo kaybı ve diyabet kontrolü açısından üstün olduğunu gösterdik" dedi.

Sonunda 135 Kiloya Düştü

Peder Treff after surgeryPeder Treff gastrik baypas geçirdi ve STAMPEDE çalışmasının bir parçası oldu. 100 kilodan fazla kilo kaybetti ve artık insüline ihtiyacı yok. Peder Treff, bugüne kadarki en düşük ağırlığı olan 135 kiloya ulaştı.

En son yayınlanan çalışmada, araştırmacılar, obezite cerrahisi geçiren hastaların, diyabet için yalnızca tıbbi tedavi gören hastalara göre daha fazla enerji, daha az vücut ağrısı ve daha iyi fiziksel sağlık sağlığa kavuştuklarını söylüyorlar ve çoğu insülin kullanmayı bırakıyor ifadesini kullanıyorlar.


Yayınlanma tarihi: 14/01/2022

-

Son Güncellenme: 14/01/2022

Başa Dön